ZPRÁVY

František Matějíček: „Klepáčov je srdeční záležitost.“ROZHOVOR

16. března 2015, 19:12, Hana Písková
František Matějíček: „Klepáčov je srdeční záležitost.“ Šumperk - V minulém týdnu mě navštívila známá, která žije v cizině, s přáním zažít alespoň dva dny lyžování v Jeseníkách. Ze všech možností nakonec zvítězil kopec v Klepáčově, protože je nedaleko Šumperka a zřejmě taky proto, že dotyčné připomínal staré dobré časy školních lyžařských kurzů. A tak zatímco ona brázdila sjezdovku, já jsem se seznamovala s lidmi, kteří propadli kouzlu hor, živí se sezónními pracemi, a i když je jejich chleba tvrdý, nechtějí měnit. Jedním z nich je provozní zimního areálu v Klepáčově František Matějíček.

 Jak se stalo, že jste se ocitl na Klepáčově a trávíte tu celou zimu?
Pocházím z Bludova a před šesti lety jsem se seznámil s přítelkyní, která je už asi dvacet let členkou místního lyžařského oddílu. Dostal jsem nabídku, jestli bych se o to tady nechtěl starat. A tak už jsem tu čtvrtý rok. Od 15. prosince do konce lyžařské sezóny každý den nonstop.

A po zimě se chystáte zpět do Bludova?
Ano. Přes léto pracuju na střechách, dělám revize hromosvodů, vydělávám si na zimu. Spousta lidí v našem kraji takhle žije. Když přišla nabídka z Klepáčova, přijal jsem ji, protože nerad sedím doma.
Za ty čtyři roky už jste určitě vysledoval, jací lidé jezdí do Klepáčova lyžovat.
Jezdí sem svačináři, lidé, kteří moc neutrácejí a rádi se sem vracejí. Hodně sem jezdí lyžaři ze Šternberka a od Bruntálu. V tomto týdnu tu máme lidi z jižní Moravy, protože Zlín má jarní prázdniny. Přijeli i Pražáci a lidi od Plzně. Nejsilnější období jsou pro nás Vánoce a týden, kdy mají prázdniny Brňáci, Jeseníky jsou jejich oblíbenou destinací
.

Nepatříte mezi vrcholová zimní střediska. Dá se u vás lyžovat levněji?
Se dvěma stovkami korun za celodenní lyžování jsme nejlevnějším střediskem v celé republice. Pravda je, že počet návštěvníků se ani po slevě nezvýšil. Na druhou stranu jsme rádi, že jezdí rodiny s dětmi a že si díky nám dopřejí lyžování lidé, kteří by si týdenní pobyt na horách s celou rodinou za klasické ceny ve velkých areálech prostě nemohli dovolit.

Kolik lidí se o Klepáčov v zimě stará?
Jsem tu já a tři vlekaři. Pro lidi z místní tělovýchovné jednoty je to opravdu srdeční záležitost. Platí příspěvky, odpracují brigádnické hodiny a jednou za tři týdny slouží o víkendu u vleku. Za to dostávají kartu a mohou se ubytovat zdarma. Je to parta lidí, kteří to tu mají rádi.

Jak vypadá váš pracovní den?
Ráno vstanu v sedm. Sednu k počítači. Udělám aktualizaci asi na deset internetových serverů, aby lidi věděli, jaké jsou u nás podmínky k lyžování. Potom zapnu všechny spotřebiče, rozdám úkoly. V devět hodin otevřu bufet. Obsluhuju a při tom prodávám lístky. Mezi čtvrtou a šestou se dám do rolby a upravuju sjezdovku. A když je večerní lyžování, tak od šesti do devíti znovu prodávám lístky a po deváté ještě jednou rolbuju kopec, takže končím třeba v jedenáct večer. Ač rád lyžuju a hlavně jezdím na snowboardu, letos se mi to nepodařilo ani jednou.

Co podle vás provozovatele malých areálů vede k tomu, že nevzdávají boj s přírodou, když nesněží, a zároveň s konkurencí v podobě velkých lyžařských středisek?
Ty lidi to baví a mají rádi Jeseníky. My v Klepáčově se nechceme s nikým srovnávat. Nemůžeme konkurovat areálům se sedačkovými lanovkami. Klepáčov je prostě Klepáčov, lyžování bez front, celkem dobrý kopec a hlavně osobní přístup. Většinu návštěvníků známe a víme, co chtějí. Je tu krásně a lidi tady mohou kombinovat sjezd s běžkami. Okolo Skřítku jsou udržované běžkařské trasy. A vlastně je tu i něco pro milovníky technických zajímavostí, na červené sjezdovce máme specifický vlek a takzvanou uhlovou stanici, která není jinde v republice.

Má Klepáčov šanci na rozvoj lyžařského střediska?
Dvacet let je připravený návrh, že by se sjezdovka protáhla až na vrchol Závoru, vykácel by se kus lesa a sjezdovka by tak měla tisíc metrů. Ale stálo by to hodně peněz a brání v tom i ochránci přírody, kteří tvrdí, že tu hnízdí chráněný pták chřástal polní. Pokud vím, je ale až na Rejvízu, tady jsem ho nikdy neviděl ani neslyšel.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.3.2015 07:00
Titulek: 1000 m
Autor: Bob
150
142
Jojo, delší sjezdovka by byla parádní, to je vlstně trošku smůla, jdenou jsem na Klepáčově sjezdoval a zrovna když to člověka začne bavit, je na konci sjezdovky. Samozřejmě na běžkách jsem tu byl nesčetněkrát...
S tím chřástalem bych taky pochyboval, vzhledem k tomu, že kolem Skřítku je celkem lidsky živo, v zimě běžkaři, v létě pěší, kolo a houby.
Reagovat