KULTURA

Francouzský kytarista Pierre Laniau poprvé v České republice

16. května 2008, 03:01, Rejdakce
Francouzský kytarista Pierre Laniau poprvé v České republice Šumperk - Klasika Viva nabízí svým příznivcům další z pravidelných dávek klasické hudby na nejvyšší úrovni. Hostem koncertů 20. května v Šumperku a 21. května v Jeseníku bude mimořádný evropský umělec, francouzský kytarista Pierre Laniau.
Pierre Laniau odstartoval mezinárodní kariéru, která ho zavedla do více než 80 zemí světa, po studiích na l'Ecole Normale de Musique de Paris (École Normale Alfred Cortot ve třídě Alberta Ponce a Narcisa Yepes). Účinkoval ve Španělsku, Itálii, Německu, Francii, Švýcarsku, Švédsku, Rusku, Polsku, USA, Brazílii, Venezuele, Mexiku, Rwandě, Nicaragui, Malaisii, Jižní Koreji, Vietnamu aj. Jako vůbec první francouzský kytarista byl pozván do Číny, kde se představil v Pekingu a Shanghai. Ve Francii byl hostem významných festivalů, např. v Montpellier a v Lille, a prestižních koncertních sálů v Paříži (Salle Gaveau, Cirque d'hiver, Carré Sylvia Montfort). Koncertoval jednak s národními orchestry v Lille, Marseille, Toulouse, Versailles, jednak s mezinárodními tělesy ve Švédsku, Panamě či Indonésii. Jako komorní hráč spolupracoval se zpěvačkami Guillemette Laurens a Claire Geoffroy Decheaume, flétnistou Marcem Beaucoudrayem či africkým kytaristou Oyengou Adjalité.

Jako skladatel se podílel na  projektech africké tanečnice Elsy Wolliaston a filmaře Françoise Etchegaray. Do svých televizních pořadů si ho pozvali mezi jinými např. Frédéric Mitterrand, Pierre Bouteiller, Jacques Martin nebo Philippe Meyer. Na vlnách rádia France-Musiques mu byl věnován 90ti-minutový pořad o osobnostech klasické hudby moderátorky Anne-Charlotte Rémondové. Originalita Pierra Laniau je ukryta ve výběru repertoáru. Díky vyhledávání v archívech rozšířil kytarovou literaturu o barokní repertoár především italské, francouzské a španělské provenience a objevil řadu < zapomenutých > autorů této doby. Tyto skladby navíc interpretuje na barokní nástroj Voboam z roku 1652. K dokonalé interpretaci mu mj. pomohlo i studium loutnové hry. Navíc si nechal zkonstruovat desetistrunnou kytaru, což mu umožňuje hrát klavírní skladby autorů jako Satie (nahrávka pro EMI), Debussy, Copland, Gershwin, Carl Phillipe Emmanuel Bach či Mozart bez jakýchkoliv úprav. Pierre Laniau stál u vzniku nových skladeb pro Radio France a pro řadu francouzských festivalů. V této sféře spolupracoval s autory jako Michele Reverdy, Denis Dufour, Carole Mukhalian (USA) nebo Oyenga Adjalité.

Jeho programy jsou zařazovány do celosvětové programace Culturesfrance (l'AFAA) a Nadace Yehudi Menuhina. Jeho první nahrávka skladeb Erika Satieho pro EMI se zařadila do zlatého fondu klasické kytary. Část tohoto disku se objevila na další desce EMI The best of Satie po bok skvělých umělců jako Aldo Ciccolini, Nicolai Guedda, Yan-Pascal Tortelier či Michel Plasson.  Taktéž z další nahrávky pro EMI Guitare Classics figuruje několik skladeb na kompilaci Guitare Passion, kde jsou dále použity snímky např. Alexandra Lagoyi a Andrese Ségovii. Pro Naxos natočil kytarové skladby Francise Poulenca a zatím poslední sólový CD La Guitare Baroque, který objevuje francouzskou, španělskou a italskou barokní kytarovou literaturu na dvoře Ludvíka XIV a Ludvíka XV, vznikl pro společnost Universal. Pierre Laniau se také široce angažuje v humanitárních projektech. Založil nebo spoluzakládal několik kytarových škol po světě (Rwanda, Tchad, Cap Vert, Guinea, Mongolsko) a sirotčinec v Togu. V roce 2005 byl za svou uměleckou činnost oceněn řádem Chevalier des Arts et des Lettres (Rytíř umění a literatury).            

Pro koncerty Klasika Viva si tento mimořádný francouzský umělec připravil program s podtitulem "Francie, má láska". Francouzsko-španělský program spojující dvě hudební epochy : zlaté období barokní kytary 17. a 18. století a francouzskou hudbu 20. století, jenž je ovšem inspirována španělskými vlivy. Zazní skladby Gaspara Sanze, Francesca Corbetta, Roberta de Viséeho, Erika Satieho, Clauda Debussyho, Daria Milhauda, Francise Poulenca, André Joliveta, Alberta Roussela a Maurice Ohany.         

Koncert v Šumperku v úterý 20. května 2008 v Klášterním kostele začíná v 19 hodin a koncert v Jeseníku ve středu 21. května 2008 se koná v Kapli také od 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v obvyklých předprodejích nebo půl hodiny před koncerty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.