SPORT

Fotbalový Rapotín? Když se snadná kořist promění v obávaného predátora

23. července 2014, 07:00, téma FOTBAL, Petr Fišer, Bohumil Tesař
Fotbalový Rapotín? Když se snadná kořist promění v obávaného predátora Rapotín - Když skleslé mužstvo rapotínských fotbalistů přebíral, krčilo se na posledním místě tabulky jako neposlušný školáček poslaný na hanbu. Jeho další působení v I. B třídě viselo na vlásku. A to doslova. O to cennější je posun, jaký udělalo pod vedením trenérského mága ROMANA MAŇKY. Ze snadné kořisti se postupně stával obávaný predátor, s nímž si nebylo hodno zahrávat.

 „Potom, co jsme se zachránili, jsme se domluvili na další spolupráci. Cíl byl jasný – hrát bez sestupových starostí,“ vrátil se bývalý kouč Velkých Losin myšlenkami na začátek minulé sezóny.S jídlem roste chuť. V Rapotíně by mohli vyprávět. „Podzim nám vyšel nad očekávání, dokončili jsme ho na třetím místě s malou ztrátou na vedoucí mužstvo. Zasedli jsme k válečné poradě, z níž vzešel jednoznačný závěr. Po dietních letech, které si rapotínský fotbal prožil v uplynulých ročnících, jsme se chtěli pokusit o postup,“ popisoval Maňka. „Za to, že se to podařilo, jsme samozřejmě moc rádi. Už jen kvůli pracovitému výboru v čele s pány Heblákem a Jahnem. Za přispění hlavních sponzorů a obecního úřadu se starostou Žerníčkem nám funkcionářský tým vytvořil výborné podmínky. Zapomenout nesmím ani na věrné příznivce. Hráči jejich podporu a přízeň velmi dobře vnímali. Dokázali je podržet i ve chvílích, kdy se jim úplně nedařilo,“ spustil lavinu chvály kouč hlavního mužstva. „Velký úspěch ještě znásobilo naše béčko, které rovněž postoupilo. V tomto případě do okresního přeboru. Takže jsme na konci jedné sezóny mohli slavit hned dvakrát,“ zaradoval se.

Odměna za velké úsilí

Rozhodně nešlo o náhodu nebo shodu příznivých okolností. Za vším stojí kvantum poctivého úsilí, které se na úrovni I. třídy moc často nevidí. Maňkovi hoši se během mistrovské sezóny scházejí ke společným tréninkům třikrát týdně, navrch je čeká na krajské scéně neobvyklá předzápasová příprava v den utkání. Na dopolední setkání plynule navazuje společný oběd v rapotínské Losince. Ta se společně s BC Morava řadí ke stěžejním klubovým partnerům. „Je to součást mé trenérské filozofie,“ usmíval se Roman Maňka s tím, že o své strategii více neprozradí.
Jeho svěřenci polykají letní dávky od 8. července. Fotbalu věnují až pět dní v týdnu! Když se všechno sejde, trenér má k dispozici pětadvacet fotbalistů. „Jestli se v I. A třídě chceme vyhnout boji o záchranu, nic jiného nám nezbývá. Čeká nás všeobecně vyšší kvalita a daleko těžší zápasy s lepšími týmy. Příprava tomu odpovídá, kromě Šumperka si před prvním mistrákem s Jeseníkem zahrajeme proti Šternberku, Losinám, Medlovu a dorostencům Sigmy a Zábřeha. Navíc proděláme několikadenní soustředění na Losince. V náročnější soutěži nechceme sázet jen na nováčkovský elán, ale i na dobrou fyzickou připravenost, bojovnost a srdíčko. Pro většinu hráčů to bude velká výzva a také značný výkonnostní skok,“ uvedl Maňka.

Maňka bez Maňky

Po druhé operaci levého kolena přišel o jednoho z důležitých snajprů. Syn Tomáš, který do rapotínské „mlátičky“ skvěle zapadl po příchodu z Velkých Losin, se v říjnu podrobí nezbytné plastice vazů. „Jinak zůstává mančaft pohromadě a je vyvíjena snaha, abychom ho ještě posílili. Minimálně o jednoho útočníka a dva záložníky,“ prozradil kormidelník, na jehož seznamuji figurují jména jako Indra či Václavský. Osloveni byli i losinští Hatala a Linet. „Nebráníme se příchodu žádného kvalitního fotbalisty, v první řadě ale musí mít zájem za Rapotín hrát,“ odtajňoval trenér, který se v poměrně nedávné minulosti věnoval výchově talentů v Olomouci. „Sigma je moje srdeční záležitost. Kdyby přišla další konkrétní nabídka, asi bych se jí nebránil. Nikdy neříkej nikdy.“
O Maňku stály a stále stojí i jiné kluby. „Momentálně nemám potřebu kamkoliv odcházet. V Rapotíně jsem spokojený. Výborně mi sekunduje vedoucí týmu Jana Učňová, která mi mimo jiné zpracovává statistiky pro trenéra potřebné a velmi užitečné,“ zmínil členku realizačního týmu.
Roman Maňka patří do skupiny koučů, kteří nad fotbalem často přemýšlejí a hodně ho prožívají. „Hráčům se snažím vtisknout koncepci a systém hry, kterému věřím. Zásadní je, aby plnili mé pokyny. Po zápase důkladně analyzuji, jak si vedli a co je potřeba udělat pro to, aby se stále zlepšovali a přenášeli na hřiště co možná nejvíce pozitivních a prospěšných věcí.“


Foto: Petr Fišer
Příprava Maňkových svěřenců na náročnou sezónu je v plném proudu. V Šumperku remizovali 2:2.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.