SPORT

Fotbalový brankář Lukáš Toman: Slýchávám docela často, že jsme jiní

14. prosince 2016, 13:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
Fotbalový brankář Lukáš Toman: Slýchávám docela často, že jsme jiní Zábřeh - Do brány vleze jen „blázen“. Jsou to samorosti. A také podivíni, kteří sedí tiše v koutě a moc toho nenamluví… Gólmany ve všech kolektivních sportech provází pověst jedinců, kteří si žijí ve svém speciálním světě. Zakládá se nezřídka omílaná teorie na pravdě? „Slýchávám docela často, že jsme jiní. Částečně na tom něco bude,“ připustila opora fotbalového Zábřeha Lukáš Toman.

 „Už jen moje příprava na víkendový zápas je hodně odlišná než u zbytku mužstva. Mentálně se na něj chystám minimálně od pátku. Jsem ten typ, co před utkáním moc nekomunikuje a soustředí se hlavně sám na sebe. Tak, abych byl schopen odvést maximálně koncentrovaný výkon. Ve finále jsme ale pořád jeden tým, co táhne za jeden provaz. Vždycky nám jde o společnou věc – odvést odpovídající práci a vyhrát,“ nechal nahlédnout do tajů svého specifického řemesla sedmadvacetiletý brankář. „Pokud jste dobrý a dokážete mančaft podržet, spoluhráči vás berou úplně jinak, než když jste jen do počtu a za moc nestojíte. Považují vás za důležitou součást mužstva, chovají k vám daleko větší respekt a uznání. Jste pro ně autorita, které si váží,“ popisoval zasvěceně fotbalista, jenž zdědil gólmanské geny po svém tátovi. „Hned od začátku mě šupli rovnou do branky. Vlastně jsem ani neměl možnost vyzkoušet si jiný post. Zatímco útočníci mají radost ze vstřelených gólů, moje největší euforie pramení z toho, když jim naopak zabráním. A je mi docela jedno, jestli je to po hezkém zákroku, nebo po šťastné haluzi. Vždycky si to užívám,“ svěřovala se zábřežská jednička. „V mládí mě bavily i jiné sporty. Třeba florbal, tenis nebo basket. Proč zrovna fotbal? U mě je to spíš o možnosti udržovat se pohybem a trávit čas v kamarádském kolektivu. Nejsem zarytý fotbalový šílenec, co leží na gauči a nadšeně hltá každý zápas, který se vysílá v televizi. Baví mě trénování, parta, nadšení, napětí, zážitky. Všechno spojené s tím, když jsem přímo na hřišti,“ odtajňoval Lukáš Toman. Při jakých momentech mu na trávníku bývá nejhůř? „To je jednoduché: pokaždé, když dostanu gól. Je to nejhorší věc, která mi na fotbalových zápasech vadí. Nedejbože, pokud je z kategorie hloupých, šlo mu zabránit a já selhal ve chvíli, když na mně záleželo. Z toho, že jsem týmu nepomohl, pramení hodně nepříjemné pocity. Nad každou chybou přemýšlím a snažím se z ní poučit, abych pokaženou situaci příště vyřešil správně. Po čase je každopádně potřeba všechno hodit za hlavu a jít dál. Nemůžete se v tom babrat donekonečna,“ ujišťoval na základě vlastních zkušeností.
POZOR! Obsáhlý rozhovor s Lukášem Tomanem najdete v aktuálním vydání Týdne na severu.


Foto: Petr Fišer

Lukáš Toman je nejen tahounem Zábřeha, ale i české reprezentace složené z amatérských hráčů. Po republikovém kole se z pozice hlavního brankáře přičinil o postup na prestižní EURO! Zástupci Olomouckého kraje si cestu do další fáze proklestili přes Německo, Slovensko a Izrael.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.