SPORT

Fotbalový „Ferda Mravenec“ má jasno: Všechno je jen a jen o lidechROZHOVOR

15. ledna 2014, 10:16, téma FOTBAL, Petr Fišer, Bohumil Tesař
Fotbalový „Ferda Mravenec“ má jasno: Všechno je jen a jen o lidech Maletín - Ve fotbalovém světě připomíná legendárního Ferdu Mravence. I on je schopen vykonávat práce všeho druhu. V Maletíně stále hraje a jeho zkušenosti se náramně hodí, k tomu plní funkci asistenta trenéra. Zároveň dokázal proniknout mezi užší špičku často peskovaných českých rozhodčích. LADISLAV GALLO je v šestačtyřiceti letech na roztrhání, ale nestěžuje si. Naopak. "I když je to někdy fuška, užívám si to," tvrdil spokojeně.

Jak je na tom podle vás rozhodcovský sbor v současné době?

"Kvalita hráčů = kvalita rozhodčích v jednotlivých soutěžích. Tak to prostě je. Pravdou je, že nám stárne. A vím, že členové komise musí chlapy přemlouvat, protože jiní nejsou! Tím pádem se stáváte nepostradatelným, ale zároveň taky pohodlným a lehkovážným."

Znáte cestu, kudy ze začarovaného kruhu ven?

"Komise by měla na losovacím aktivu nabídnout klubům alternativy. A pak ať oddíly rozhodnou, jestli ano nebo ne. Pořád dokola slyším jen o nejrůznějších urážkách a taky o neudělování žlutých a červených karet za surovou hru. Pak se podíváte do zápisu o utkání a tam o ničem ani zmíňka. Ptám se proč? Za těchto okolností to má komise rozhodčích opravdu těžké. Společnými silami se musí nastavit jasně daná pravidla."

Dokážete si vysvětlit, proč je v českém fotbalu tolik vulgarit, nenávisti a zloby?

"Všichni mluví o tom, že si chtějí jít zahrát fotbal, vypít pivko, posedět s kamarády a bez zranění a ve zdraví se dožít druhého dne. V tomto duchu se před zápasem vyjadřuje snad každý. Jenže realita je trochu jiná. Hulvátstvím, pomlouváním a urážením spousta lidí zakrývá svoji neschopnost. U nás v Maletíně vždycky tvrdím, že není umění vyhrát v 90. minutě spornou penaltou. Umění je po takové porážce podat soupeři a rozhodčím ruku.
Můj názor je takový, že na okrese působí v oddílech spousta poctivých a slušných lidí, kteří by se debatě na citlivé téma nebránili. Chceme-li kvalitní rozhodcovský sbor, lze jej sestavit pouze v součinnosti všech funkcionářů a klubů."

Kdyby bylo na vás, kde přesně byste hledal nové adepty?

"Jak už jsem říkal, po každém víkendu slyším většinou jen samé nářky. Ten to pískal neskutečně blbě. Ten už neběhá a stojí jen uprostřed. Ten to zase řídil jednostranně. A tak podobně. Musí se hledat řešení a ne si jen donekonečna stěžovat. Je potřeba pro to i něco udělat. I na okrese vytvořit pro všechny rozhodčí takové podmínky, aby se nevděčné funkci vyplatilo věnovat. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby byly adekvátní a dobré, našlo by se dost schopných, kteří by kvalitu dokázali pozvednout. Největší prostor vidím mezi bývalými hráči. Současná ekonomická situace je taková, že by pro ně byl příjem pěti až šesti tisíc měsíčně velkým lákadlem. Získali by peníze, které by se jim hodily na ledacos. Podle mě by to vyřešilo neutěšenou situaci, na níž skoro všichni akorát nadávají. Vybíralo by se z většího počtu kvalitních adeptů a tím pádem by rostla i zdravá konkurence. Bezpochyby by to ocenili i samotní funkcionáři. Pokud by byla jistota, že se píská spravedlivě a na úrovni, profitoval by z toho celý český fotbal."

Setkal jste se na vlastní kůži s korupcí?

"Nežiju na Marsu, takže vnímám okolí kolem sebe. Přežil jsem dvě korupční a tři sázkařské aféry. Jak s těmito nešvary bojovat? S tím si lámou hlavu chytřejší odborníci, než jsem já. Všechno je jen a jen o lidech. Z pravidla to bývá tak, že ti, co nejvíc řvou, mají s nekalými praktikami největší zkušenosti."

Čelil jste někdy během své kariéry přímé hrozně fyzické inzultace?

"Jednou ve Štítech. A musím říct, že to bylo krajně nepříjemné. I teď bych to ale pískal stejně."

Jak to dopadlo?

"Byly z toho nějaké zastavené činnosti, což je pro fotbal vždycky špatně. Snažil jsem se ho chránit, ale že bych z toho měl dobrý pocit, to určitě ne!"

Proč je ve fotbale podivných černých kauz daleko víc než v jiných sportovních odvětvích. Třeba v hokeji jsou prakticky nulové, nebo se o nich alespoň neví.

"Hokej si svého produktu váží. Je to jejich byznys. Oproti fotbalistům jsou to chlapi, co si problémy umějí vyřešit za zavřenými dveřmi. Klobouk dolů."

POZOR! Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání TÝDNE. V prodeji je od úterního rána.


Foto: red

Ladislav Galllo (vpravo) s nestorem českého fotbalu Františkem Strakou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.