ZPRAVODAJSTVÍ

Firmy potřebují odborníky, proto lákají učně a studenty na stipendia a zaměstnanecké benefity

24. září 2017, 00:00, redakce, placená reklama
Firmy potřebují odborníky, proto lákají učně a studenty na stipendia a zaměstnanecké benefity S kritickým nedostatkem řemeslníků a techniků se potýkají podniky na Šumpersku. Perspektivní učňovské a studijní obory, jejichž absolventi mají šanci na získání dobrého zaměstnání, představil sobotní Den řemesel na šumperském Točáku.

 Akci uspořádala Střední škola železniční, technická a služeb spolu s firmou Pars nova a.s., která je členem skupiny ŠKODA. Předvedení řemesel zaznamenalo velký úspěch především mezi nejmenšími.
„Vnuk se nemůže odtrhnout od atrakcí a her. Dobré je, že děti vidí, jaké to je pracovat rukama. Sám jsem vyučený a v životě jsem neměl problém najít práci. Všichni dávají potomky na školy a neuvědomují si, že řemeslo má budoucnost,“ vyslovil svůj názor jeden z návštěvníků.

Nejmenší návštěvníci se nemohli odtrhnout od prezentace oboru mechanik opravář kolejových vozidel.


Odborníci scházejí také firmě Pars nova, která měla na Dni řemesel vlastní stánek.
„V loňském roce jsme dokončili několik velkých zakázek na modernizaci osobních vozů a na přelomu roku jsme museli bohužel snížit počet zaměstnanců, hlavně však agenturních. Náš stávající výrobní program je postaven zejména na opravárenství, které je zasmluvněno na několik let dopředu. Další propouštění se tudíž nechystá. Naopak díky novým zakázkám na opravy elektrických lokomotiv potřebujeme navýšit počet elektromechaniků. Zatím se nám ale v tomto směru moc nedaří. Lidé odcházejí, firmy se předhánějí, kdo nabídne lepší podmínky. Rádi bychom poslali některé z našich zámečníků studovat v jednoletém oboru elektrikář – silnoproud, který letos nově otevřela Střední škola železniční, technická a služeb,“ uvedla Lucie Novotná, personální ředitelka Pars nova.

Žáci Střední školy železniční technické a služeb předvedli, co se naučili.


Na Dni řemesel přesvědčovala kolemjdoucí, aby zvážili možnost nechat dítě vyučit. Největší zájem mají v Parsu o mechaniky opraváře kolejových vozidel. Stojí také o elektromechaniky, elektrikáře, zámečníky a obráběče kovů. Žákům nabízejí stipendium ve výši 1500 korun měsíčně, pokud se zavážou, že budou ve firmě pracovat 2 roky. Už během studia si stipendisté v rámci odborného výcviku vydělají 55 Kč za hodinu, ostatní dostanou o deset korun méně. Další stipendium mohou žáci získat od Olomouckého kraje. Šanci na příspěvek 1500 Kč měsíčně mají také žáci 4letého maturitního oboru mechanik strojů a zařízení. Čerpat stipendium budou moci, i když se rozhodnou pokračovat ve studiu na vysoké škole.
„U bakalářského stupně je to 3500 Kč měsíčně, v magisterském nabízíme zapojení do trainee programu s odměnou až 90 tisíc a k tomu až 80 tisíc za nejlepší diplomovou práci,“ upřesnila Novotná.
Zaměstnancům v dělnických profesích pak firma nabízí automatické zvyšování mzdy po odpracování 2 a 5 let vedle každoročního výsledku kolektivního vyjednávání, příspěvek na penzijní připojištění 900 Kč měsíčně, věrným zaměstnancům 1500 Kč měsíčně. K tomu řadu dalších příspěvků a benefitů.

Obráběč kovů je jednou z nejžádanějších profesí na trhu práce.


„Trend, že všichni chtěli za každou cenu maturitní vysvědčení, začíná odeznívat. Své udělaly státní maturity, rodiče už začínají plánovat realističtěji. Na učňovské obory se nehlásí pouze ti, kdo by jinde neuspěli. Do prvních ročníků nastoupili i žáci s velice dobrým prospěchem. V řadě rodin si uvědomili, že firmy požadují kvalifikované zaměstnance a jsou ochotny dobře jim zaplatit,“
uvedla ředitelka školy Irena Jonová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.