KULTURA

Filmový historik Taussig převezme klíč od městských bran ve filmovém klubu

9. září 2014, 17:00, Jan Kratochvíl
Filmový historik Taussig převezme klíč od městských bran ve filmovém klubu Zábřeh - Symbolický klíč od bran města Zábřeh převezme v úterý 16. září v sále kina Retro Pavel Taussig. Město, kde známý filmový historik a publicista prožil dětství a mládí, ho tímto ceremoniálem přivítá ve společnosti čestných občanů. Bude teprve šestnáctou takto oceněnou osobností, rozhodli o tom na svém červnovém zasedání zábřežští zastupitelé.

 Setkání s absolventem zábřežského gymnázia se uskuteční na půdě filmového klubu. „Diváci se mohou těšit na ukázky z Taussigovy filmové a publicistické tvorby, střípky ze života a především zajímavé povídání s touto významnou osobností, které povede Miroslav Macek,“ přiblížila program večera Věra Smrčková, šéfka zábřežského biografu.
Pavel Taussig prožil dětství v Zábřehu. Pod vlivem svého otce, nadšeného ochotníka, odmalička inklinoval k divadlu, k této vášni se v dospívání přidružilo sportování, věnoval se vrcholově lehké atletice, byl dorosteneckým reprezentantem.
Po vystudování zábřežského gymnázia v roce 1967 absolvoval dějiny a teorii literatury, divadla a filmu na Univerzitě Palackého, kde po sametové revoluci přednášel dějiny českého filmu. Dlouhodobě se zabývá historií české kinematografie a jejími osobnostmi. Publikoval stovky popularizačních článků a studií v odborných periodikách i v denním tisku, napsal řadu knižních monografií.

Autorem námětu Svěrákovy oscarové komedie Kolja

Autorsky se podílel na různých pořadech České televize a dokumentárních filmech. Je autorem námětu Svěrákovy oscarové komedie Kolja, kterou navíc obohatil svou hereckou kreací v epizodní postavě starožitníka. Už předtím si zahrál v několika filmech a objevil se také v několika televizních inscenacích. Pro Českou televizi připravil v roce 2008 dokument Tajemství kufru o Arnoštu Valentovi, rodáku ze Svébohova, studentovi zábřežského gymnázia a organizátorovi slavného útěku ze zajateckého tábora v Saganu. O rok později půlhodinový dokument o zábřežském gymnáziu s názvem Všichni slavní spolužáci, kterým i provázel.
Taussig se dodnes podílí na kulturním životě města. Několikrát byl členem odborné poroty festivalu Welzlovo filmobile a moderoval i besedy s významnými osobnostmi české kinematografie pořádané v kině Retro. Setkání s touto významnou osobností, které se koná u příležitosti 760 let města Zábřeh, začne v 19.30 hodin. Vstupenky jsou k mání v obvyklých prodejních místech Zábřežské kulturní.


Foto: archiv

Novopečený čestný občan města Zábřeh Pavel Taussig je mimo jiné autorem námětu Svěrákovy oscarové komedie Kolja.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.