KULTURA

Filmový historik Taussig převezme klíč od městských bran ve filmovém klubu

9. září 2014, 17:00, Jan Kratochvíl
Filmový historik Taussig převezme klíč od městských bran ve filmovém klubu Zábřeh - Symbolický klíč od bran města Zábřeh převezme v úterý 16. září v sále kina Retro Pavel Taussig. Město, kde známý filmový historik a publicista prožil dětství a mládí, ho tímto ceremoniálem přivítá ve společnosti čestných občanů. Bude teprve šestnáctou takto oceněnou osobností, rozhodli o tom na svém červnovém zasedání zábřežští zastupitelé.

 Setkání s absolventem zábřežského gymnázia se uskuteční na půdě filmového klubu. „Diváci se mohou těšit na ukázky z Taussigovy filmové a publicistické tvorby, střípky ze života a především zajímavé povídání s touto významnou osobností, které povede Miroslav Macek,“ přiblížila program večera Věra Smrčková, šéfka zábřežského biografu.
Pavel Taussig prožil dětství v Zábřehu. Pod vlivem svého otce, nadšeného ochotníka, odmalička inklinoval k divadlu, k této vášni se v dospívání přidružilo sportování, věnoval se vrcholově lehké atletice, byl dorosteneckým reprezentantem.
Po vystudování zábřežského gymnázia v roce 1967 absolvoval dějiny a teorii literatury, divadla a filmu na Univerzitě Palackého, kde po sametové revoluci přednášel dějiny českého filmu. Dlouhodobě se zabývá historií české kinematografie a jejími osobnostmi. Publikoval stovky popularizačních článků a studií v odborných periodikách i v denním tisku, napsal řadu knižních monografií.

Autorem námětu Svěrákovy oscarové komedie Kolja

Autorsky se podílel na různých pořadech České televize a dokumentárních filmech. Je autorem námětu Svěrákovy oscarové komedie Kolja, kterou navíc obohatil svou hereckou kreací v epizodní postavě starožitníka. Už předtím si zahrál v několika filmech a objevil se také v několika televizních inscenacích. Pro Českou televizi připravil v roce 2008 dokument Tajemství kufru o Arnoštu Valentovi, rodáku ze Svébohova, studentovi zábřežského gymnázia a organizátorovi slavného útěku ze zajateckého tábora v Saganu. O rok později půlhodinový dokument o zábřežském gymnáziu s názvem Všichni slavní spolužáci, kterým i provázel.
Taussig se dodnes podílí na kulturním životě města. Několikrát byl členem odborné poroty festivalu Welzlovo filmobile a moderoval i besedy s významnými osobnostmi české kinematografie pořádané v kině Retro. Setkání s touto významnou osobností, které se koná u příležitosti 760 let města Zábřeh, začne v 19.30 hodin. Vstupenky jsou k mání v obvyklých prodejních místech Zábřežské kulturní.


Foto: archiv

Novopečený čestný občan města Zábřeh Pavel Taussig je mimo jiné autorem námětu Svěrákovy oscarové komedie Kolja.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.