KULTURA

Filmový Alois Nebel dorazil do Šumperka

13. října 2011, 20:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, ron
Filmový Alois Nebel dorazil do Šumperka Šumperk - V šumperském kině Oko se ve středu 12. října 2011 večer uskutečnila jako volná součást festivalu Džemfest projekce filmu Alois Nebel. Pořadatelé dlouho dopředu slibovali účast jeho tvůrců, z nichž se nakonec dostavil jen spisovatel a scénárista Jaroslav Rudiš.
Snímek režiséra Tomáše Luňáka zobrazuje v realistické, snové, fiktivní, fantazijní a zejména ve výtvarně komiksové podobě na pozadí zlomových historických a společenských událostí několik pohnutých lidských příběhů a osudů. Zejména při divokém odsunu Němců ze Sudet a po změnách režimu v roce 1989. Jen okrajově se dotýká podpůrných dílčích dějových motivů, stejně jako charakteru stěžejních postav, jejichž jednání je už dopředu přesně vymezeno. Proto se nerozvíjejí, vzájemně nedoplňují a neobohacují. Neposouvají příběh potřebným směrem dopředu k uměleckému rozuzlení. Namísto něho se dočkáme čítankového happy endu. Dávná oběť násilného odsunu je nepřekvapivě pomstěna a tragicky osamělý Alois „Mlha“ zastírá svou sžírající samotu náhodným životním setkáním s paní Květou, poznanou na toaletách Hlavního nádraží v Praze. Záměrem těchto řádků není nabídnout recenzi, nýbrž podat pouhý popis atmosféry projekce uváděného filmu.
 

Názory divácké a odborné veřejnosti na filmového Aloise Nebela se však už dnes začínají značně a pochopitelně rozcházet. Následná beseda v kinosále se sympatickým scénáristou Jaroslavem Rudišem objasnila některé málo známé detaily z příprav náročného projektu. Třicet dnů se natáčel s herci v horském exteriéru. Další dva roky jej téměř půl stovka výtvarníků ručně dotvářela v ateliéru. Celkem spolykal pět let poctivé práce. Jeho tvůrci nechtěli od samého počátku natáčet hraný film, proto mu vtiskli komiksovou podobu. Při ní použili technologii rotoskopie kombinující hraný a kreslený (komiksový) film.
 

Přítomný scénárista a spisovatel Jaroslav Rudiš poděkoval za diváckou podporu a odpovídal na položené dotazy. Přiznal, že z filmu při jeho dokončování odstranili vše “jasné“ a ponechali v něm jen to ostatní, ne vždy zcela srozumitelné. Proto nebude pro nejednoho diváka snadné správně se vyznat nejen v dějové zápletce, ale současně spolehlivě vnímat jeho myšlenkové, umělecké ztvárnění a poslání. Pouze jeden dotaz hosta zjevně zaskočil. „Proč nespolupracujete v tvůrčím týmu se ženou…?“ Následoval bezelstný úsměv a poděkování za inspiraci.

 

 
Filmoví diváci se rozcházeli do nočních šumperských ulic s pocitem, že zhlédli film, o němž se bude ještě dlouho vzrušeně a rozporuplně diskutovat. Právem.

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.