ZPRAVODAJSTVÍ

Filmaře znovu přilákal příběh čarodějnických procesů

4. října 2016, 15:00, Hana Písková
Velké Losiny, Šumperk - Filmový štáb Toulavé kamery se objevil na zámku Velké Losiny. Chce přinést svědectví o skutečném počátku čarodějnických procesů na zdejším panství. Dokument o Alžbětě Juliáně se má stát dalším lákadlem pro zvídavé turisty i filmaře.

 Celé generace mají v paměti historii a hlavně rozpoutání čarodějnických procesů tak, jak je popisuje kniha a film Kladivo na čarodějnice. Ve skutečnosti spouštěčem těchto neblahých událostí bylo zmizelé srdce hraběnky Alžběty Juliány, manželky Přemysla třetího ze Žerotína. „Alžběta Juliána chtěla, aby se po její smrti uchovalo její srdce ve stříbrné schráně. To se ale nikdy nenašlo, a tak hraběnka Galová povolala na zámek Bobliga z Edelstadtu, aby tady udělal pořádek. Takže vlastně zmizelé ukradené srdce stojí na počátku všech těch hrůz,“ říká Lenka Dusová z Jesenické filmové kanceláře.

Čeká se další překvapení


Měsíce strávil bádáním v archivních dokumentech při přípravě filmu i historik zdejšího zámku Jiří Doupal. „Tento příběh se do známého filmu Otakara Vávry prostě nedostal. A my jsme moc rádi, že současné filmaře zaujal, protože díky dokumentu se diváci mohou vydat na cestu poznání historie zámku ve Velkých Losinách. Dá se z ní vyčíst ještě mnoho zajímavého, o čem většina lidí nemá ani tušení,“ říká historik. Podle něj skrývá velkolosinský zámek spoustu překvapení. „Do turistických průvodců se totiž neustále dokola kopírují stejné texty, které lidem neřeknou, že například v prvním patře zámku je divadelní sál, jenž Lichtenštejnové vydávali za mučírnu, aby byl zámek pro některé lidi zajímavější,“ dodal Doupal. Společně s Lenkou Dusovou doufá, že nový dokument přiláká do regionu další filmové štáby i milovníky historie. Fanoušky filmu potěší, že průvodcem příběhu v připravovaném dokumentu je jeden z nejlepších současných českých herců Miroslav Táborský.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.10.2016 19:12
Titulek: To bude trhák
Autor: Grabosz filmowy
76
Co nejvíce scén z mučírny a co nejvíce krve. Dnešek nás nezajímá, ale minulost, ta má šťávu a hlavně je to politicky korektní. To je vytěžení historických událostí a prostředí. Těžba minulosti je oblíbený zdroj příjmů pro filmové těžaře. Severní Morava je vůbec epicentrum těžařů. Jen do toho, vybrakujte co se ještě vybrakovat dá. Je to zadarmo a dobře se to zpeněžuje.
Reagovat
Datum: 4.10.2016 19:58
Titulek: boblig šiřitel křesťanství na šumpersku
Autor: fajman
80
To je ten majetek co se dnes vrací církvi římskokatolické. Ten majetek prostřednictvím pana Bbliga získala církev od obĕtí čarodĕjnických procesů.
Reagovat
Datum: 5.10.2016 04:26
Titulek: Re: boblig šiřitel křesťanství na šumpersku
Autor: Krokva
94
Nebýt církve nejsou žádné památky, nebylo by co filmovat a turisté by se u nás neměli na co se dívat. Zem by byla pustá, sem tam dřevěná šopa a díra po zlatokopech jako v tržní Americe. Výnosy z turistiky atp. by byly nulové. Vracíme se zpět.
Lidé zdivočelí tím že nejsou církvemi kultivováni a dnešní architektura jsou placaté velkosklady obchodních vydřiduchů. Sem tam vlnovatá emulace dálnice. Tržní hospodářství a království divočiny.
Reagovat
Datum: 5.10.2016 09:36
Titulek: Re: boblig šiřitel křesťanství na šumpersku
Autor: aNONYM
72
Já myslím, že ti dnešní vydřiduši jsou proti těm církevním ubozí amatéři.
Reagovat
Datum: 5.10.2016 21:55
Titulek: Re: Krokva
Autor: Pavel Adámek
78
Předpokládám, že je to myšleno ironicky, protože to snad nemůže nikdo myslet vážně.
Reagovat
Datum: 9.10.2016 18:54
Titulek: Re: boblig šiřitel křesťanství na šumpersku
Autor: jinaka
79
Já nejsem zastáncem církve.A Myslím si že církvi jde jen o opravené památky,které mají dnes velkou cenu,Ty co jsou dnes skoro rozpadlé je nezajímají.Kostely které jsou opravené,tak šly peníze na opravy i z naších daní.Tak si myslím,že by měli zůstat státu a obcím. Církev nikdy nepracovala a vše za ně dělali lidé.Hlavně od těch chudých,brali vše když neměli na desátky(to se muselo platit církvi) tak jím sebrali pozemky,chalupy,dobytek. Boblig byl u mě ten nejhorší výkvět toho jsem psala předtím.Křesťanství se šíří jinak mírem a láskou.
Reagovat
Datum: 10.10.2016 11:52
Titulek: Re: boblig šiřitel křesťanství na šumpersku
Autor: petr x
72
Máte to trochu pomotané...hodně pomotané. Ty, dnes skoro rozpadlé, památky jsou většinou důsledkem "péče" bývalého režimu, který je církvi nejen ukradl, ale také rozhospodařil do úplných trosek. A týká se to nejen staveb, ale třeba lesů a pozemků, které komáři beztrestně plundrovali a devastovali. Církev se chovala úplně stejně jako KSČ - "nikdy nepracovala a všechno za ni dělali lidé" Stejně tak sebrali lidem pozemky, chalupy, dobytek... a Boblig byl právník, nikoliv církevní hodnostář a choval se stejně, jako právníci ve službách strany a vlády a lidu, když zabavovali třeba emigrantům majetek a rozdávali si ho mezi sebou (a většinou ho dodnes nevrátili). Nevím, kolik je vám let, ale soudím, že byste byla za socíku premiantkou v hodinách občanské výchovy.
Reagovat
Datum: 5.10.2016 07:59
Titulek: Pane paní KROKVO
Autor: petr fajman
86
Hrady a zámky v této zemi asi církev nestavěla. Kostely a farní úřady a všelijaké kaple a chrámy také nestavěli faráři a vyžraní biskupové. Stavěli to obyčejní lidé. Za peníze církve-samozřejmě. No a ty peníze získala církev určitě čistou cestou. No a ty čarodějnické procesy a nejen ty naše, ty byly v režii církve svaté, to neokecá nikdo, pan Boblig z Edelstadtu byl zaměstnanec církve svaté.
To pozitivní co na církvi vidím, je výchova lidí k lásce, toleranci a k odpouštění. Můj, bývalý, silně věřící tchán, řezal celý život svou silně věřící manželku.
Reagovat
Datum: 5.10.2016 08:08
Titulek: Re: Pane paní KROKVO
Autor: petr x
83
Máte v tom hokej, Boblig byl právník a procesy byly v jeho režii a majetky si rozdělil se šlechtou z losinského panství, která jej pozvala...
Reagovat
Datum: 6.10.2016 11:59
Titulek: Soudce Boblig
Autor: Bob
21
Nerad se pletu, ale Jindřich Boblig byl soudce civilní, tedy žádný církevní hodnostář. Ono se to ovšem tenkrát moc nerozlišovalo. Čarodějnictví byl smrtelný hřích tudíž nejtěžší zločin a soudce, spíše vyšetřovatel měl pouze tuto domněnku dokázat.
Reagovat
Datum: 6.10.2016 14:56
Titulek: Re: Soudce Boblig
Autor: aNONYM
74
V každém případě v době čarodějnických procesů byly běžné výzvy farářů, aby se lidi navzájem udávali.
Reagovat
Datum: 6.10.2016 22:40
Titulek: Re: Soudce Boblig
Autor: petr x
80
...tak, v Čechách a na Moravě se pak stalo udávání tradicí.
Reagovat
Datum: 12.10.2016 18:26
Titulek: Církev ovečky odřela
Autor: Plk
79
ale postavila něco co má velkou cenu. Dnešní vydřiduchové nepostaví nic co by se dalo s tím co postavila církev ani velmi zdaleka srovnat. Vydřiduchové to prožerou a rozfrcají za blbosti. A to jsou peníze ukradené lidem a ty ekonomice schází. Vydřiduchové by dnes nedokázali postavit ani půl vesnického kostela.
Reagovat
Datum: 16.10.2016 18:42
Titulek: Re: Církev ovečky odřela
Autor: Darda
62
A to ještě v dobách kdy církev odírala svoje ovečky bylo něco co dnes ani zdaleka není. VŠECHNY ubohé ovečky měly celoročně střechu nad hlavou. Dnešní komfort bydlet pod mostem si tehdy ovečky nemohly dovolit! Šklebilové, nepříčetní pindalové, oblblíci a inteligenti pochybné kvality proberte se do minulosti církevně ovečkové.
Reagovat
Datum: 17.10.2016 00:27
Titulek: Re: Církev ovečky odřela
Autor: aNONYM
86
Tak to je vtip měsíce :)))))
Reagovat
Datum: 17.10.2016 08:17
Titulek: Re: Církev ovečky odřela
Autor: Dušmil
55
Franto-ty zase šíříš bludy. V době kdy tehdejší středověká, feudální a začínající kapitalistická ekonomika byla bídná byla ekonomická situace lidí o tři řády nižší než dnes.
To s tou střechou nad hlavou nemohla být pravda. To by ti každý dnešní ekonom lehce spočítal. Nakonec zeptej se Kalouska, ten ti řekne jestli tvůj nesmysl mohl fungovat. Frantooo ty to tady od ostatních znalců zase schytáš. Jsi těžký případ, musíš jít vždy sám proti všem. My všichni máme na rozdíl od tebe pravdu a správný neomylný názor na věc.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.