ZPRAVODAJSTVÍ

Filip Cakirpaloglu: „Odjakživa jsem věděl, že chci být dámský kadeřník.“ROZHOVOR

5. dubna 2016, 15:00, Hana Písková
Filip Cakirpaloglu: „Odjakživa jsem věděl, že chci být dámský kadeřník.“ Šumperk - Před nedávnem získal titul juniorského mistra České republiky v soutěži World of Beauty Expo. Říká, že je to největší úspěch, kterého mohl jako student kadeřnického oboru dosáhnout. Filip Cakirpaloglu přišel se svou rodinou do Šumperka před čtyřmi lety z Hanušovic. V současné době tu studuje třetí ročník Střední školy železniční, technické a služeb a za pár měsíců ho čeká rozhodnutí, zda v Šumperku ještě nějaký čas zůstane, nebo odejde do Prahy, která ho láká.

 Vzpomenete si na moment, kdy jste přišel na to, že chcete být kadeřníkem?
Vysloveně na nějaký okamžik rozhodnutí si nevzpomenu, ale chtěl jsem to už odmalička, kdy jsem býval v kadeřnictví s mojí mamkou a vždycky mě to tam moc bavilo. Mám pocit, že jsem v tom měl jasno odjakživa, lákala mě asi ta kreativita, kterou kadeřník může ve své profesi uplatnit.

To je určitě obrovská výhoda. Znám lidi, kteří za celý život nepřijdou na to, co je opravdu baví a v čem jsou výjimeční.
Uvědomuji si to. Často slyším od svých vrstevníků: „Ty se máš, končíš školu, baví tě to a víš, že to chceš opravdu dělat.“ Někteří z nich, kteří jsou třeba na gymplu, vůbec neví, co dál.

V soutěži jste vyhrál s dámským účesem, takže předpokládám, že chcete být dámský kadeřník?
Určitě. Víc mě baví dámské účesy, je tu více možností, ať už se to týká stříhání, barvení, propracování účesu. Česání mě baví ze všeho nejvíc.

To asi rozpoznala soutěžní porota. S jakým účesem jste vyhrál? Co podle vás odborníky právě na vaší práci zaujalo?
Na soutěž jsem trénoval půl roku. Moje mistrová mi půjčila takovou konstrukci, abych s ní zkusil něco vytvořit. Při přípravě jsme si s ní hráli a účes jsme mnohokrát měnili. Myslím, že porotu zaujala právě ta nápaditá konstrukce. A taky musím poděkovat modelce, která měla na úspěchu velkou zásluhu. Byla to moje kamarádka Gábina, díky ní jsem to první místo získal.

Jak soutěž vlastně probíhala, co všechno jste musel splnit, abyste uspěl?
Ze školního kola, ve kterém nás soutěžilo osm, jsme postoupili dva do dalšího kola, které se konalo v Lanškrouně. Tam už jsem soutěžil s dalšími šestadvaceti kadeřníky a podařilo se mi postoupit do Prahy na mistrovství ČR. Byl to 17. ročník soutěže, která pro každý rok vyhlašuje jiné téma. To letošní zadání znělo: extravagance přehlídkového mola. Za pětapadesát minut jsme měli vytvořit libovolný účes za daných kritérií.

Co pro vás úspěch v této soutěži znamená?
Je to asi největší úspěch, kterého jsem mohl jako student kadeřnického oboru dosáhnout. Příjemné byly také výhry v podobě vlasové kosmetiky nebo kadeřnických nůžek, které jsou opravdu hodně drahé.

Jak jste sám naznačil, na té cestě za kadeřnickým snem vám asi dost pomáhá maminka kadeřnice.
Díky mamce jsem se toho naučil moc. Dalo mi to náskok, ve škole jsem neměl problém něco se naučit. Po škole jdu vždycky ještě do mámina kadeřnictví a pomáhám jí. Letos jsem tam dokonce pracoval i na Velikonoční pondělí, a rád. Ve škole samozřejmě máme taky praxi, ale čím víc si toho vyzkouším, tím líp. Hodně se inspiruji i na internetu, sleduji různá kadeřnická videa.

Teď na jaře odhazujeme čepice či klobouky. Co nám, ženám, radíte, aby naše vlasy byly co nejhezčí?
Abyste je měly rády. Dopřejte jim výživu v podobě masek. Pečujte o ně i samy doma. Používejte kvalitní šampóny. To poradenství je velmi individuální, každá žena potřebuje něco jiného podle toho, jak jsou vlasy husté, jak často se mastí a podobně.

Když se člověk učí, musí také něco občas pokazit. Přiznáte, že jste i vy něco pokazil?
Pokazil. V prváku. Měl jsem za úkol trvalou, přišla mladá holka, že chce velké vlny, že chce vypadat jako Afričanka. Byla to blondýna přebarvená na tmavo, ale to nám neřekla, takže to dopadlo tak, že v umývacím boxu jsem sundával natáčky i s vlasy. Pak musela jít úplně dohola. Neřekla nám důležité věci, takže jsem za to úplně nemohl.

Co plánujete do budoucna?
Teď se chystám na další soutěž ve Znojmě a za tři měsíce mě čekají závěrečné zkoušky ve škole. Chtěl bych, aby všechno proběhlo v pořádku. Do budoucna bych se chtěl vydat do Prahy. Ve větším městě je spousta dobrých kadeřníků a člověka to kope, aby se zlepšoval. Pravda ale je, že pokud bych tam šel hned, předpokládám, že dva roky bych někde v kadeřnictví jen umýval hlavy, než bych se vypracoval. Nejspíš v Šumperku zůstanu ještě tak dva roky, abych získal co nejvíce praxe.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.