KULTURA

Festival Vejvodova Zbraslav dekoroval Moravské muzikanty titulem Laureát festivalu

6. října 2012, 00:00, redakce, MB
Festival Vejvodova Zbraslav dekoroval  Moravské muzikanty  titulem  Laureát festivalu Praha, Ruda nad Moravou - Již po druhé překvapila regionální kapela Moravských muzikantů z Rudy nad Moravou (rodiště Ády Rulíška) nejen pražské posluchače, ale i odbornou porotu mezinárodní soutěže malých dechových orchestrů. Sehraná parta 16 muzikantů ze Šumperska, vedená dirigentem a zakladatelem kapely Stanislavem Bartoškem, dokázala už na mnoha festivalových podiích, že umí hrát výborně moravskou i českou lidovku nejen s dědičnou muzikálností, ale i s moravským procítěním a vrozenou zpěvností.
Poprvé na sebe kapela výrazně upozornila hudební veřejnost na 10. Mistrovství Evropy dechových hudeb v roce 2009 v Praze, odkud si odvezla ve velké domácí i mezinárodní konkurenci cenu za 3. místo. Zkušenosti i z dalších tuzemských soutěží se Moravským muzikantům osvědčily během letošního XVII. ročníku Mezinárodního festivalu malých dechových orchestrů „Vejvodova Zbraslav“, který proběhl ve dnech 28. až 30. září v nejjižnější městské části české metropole. Moravští muzikanti zde získali hned několik nejvyšších ocenění.Trumpetista Stanislav Bartošek mladší, umělecký vedoucí a syn kapelníka, si odnesl Cenu poroty za vynikající sólový výkon za interpretaci staré německé balady Das Lied Vom Tod (Píseň o smrti). Odborná porota, v níž zasedli například šéfdirigent Hudby Hradní stráže plukovník Václav Blahunek či muzikolog Jiří Čaňo, rovněž přiřkla Moravským muzikantům titul Laureát festivalu za celkový muzikální, pěvecký, dramaturgický i umělecký výkon a za nejlepší provedení soutěžní skladby Jaromíra Vejvody. Ocenila zejména jejich sehranost, originalitu, dynamiku a velmi příjemný zpěv.Zbraslavský festival vyvrcholil obrovským koncertem všech zúčastněných orchestrů za doprovodu mažoretek. Náměstí plné příznivců dechové hudby si mimo jiné vyslechlo nejznámější Vejvodovy skladby – polku „Škoda lásky“ a pochod „Kdyby ty muziky nebyly“. Akce se konala pod záštitou hlavního města Prahy.


Foto: archiv Moravských muzikantů
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.