KULTURA

Festival Vejvodova Zbraslav dekoroval Moravské muzikanty titulem Laureát festivalu

6. října 2012, 00:00, redakce, MB
Festival Vejvodova Zbraslav dekoroval  Moravské muzikanty  titulem  Laureát festivalu Praha, Ruda nad Moravou - Již po druhé překvapila regionální kapela Moravských muzikantů z Rudy nad Moravou (rodiště Ády Rulíška) nejen pražské posluchače, ale i odbornou porotu mezinárodní soutěže malých dechových orchestrů. Sehraná parta 16 muzikantů ze Šumperska, vedená dirigentem a zakladatelem kapely Stanislavem Bartoškem, dokázala už na mnoha festivalových podiích, že umí hrát výborně moravskou i českou lidovku nejen s dědičnou muzikálností, ale i s moravským procítěním a vrozenou zpěvností.
Poprvé na sebe kapela výrazně upozornila hudební veřejnost na 10. Mistrovství Evropy dechových hudeb v roce 2009 v Praze, odkud si odvezla ve velké domácí i mezinárodní konkurenci cenu za 3. místo. Zkušenosti i z dalších tuzemských soutěží se Moravským muzikantům osvědčily během letošního XVII. ročníku Mezinárodního festivalu malých dechových orchestrů „Vejvodova Zbraslav“, který proběhl ve dnech 28. až 30. září v nejjižnější městské části české metropole. Moravští muzikanti zde získali hned několik nejvyšších ocenění.Trumpetista Stanislav Bartošek mladší, umělecký vedoucí a syn kapelníka, si odnesl Cenu poroty za vynikající sólový výkon za interpretaci staré německé balady Das Lied Vom Tod (Píseň o smrti). Odborná porota, v níž zasedli například šéfdirigent Hudby Hradní stráže plukovník Václav Blahunek či muzikolog Jiří Čaňo, rovněž přiřkla Moravským muzikantům titul Laureát festivalu za celkový muzikální, pěvecký, dramaturgický i umělecký výkon a za nejlepší provedení soutěžní skladby Jaromíra Vejvody. Ocenila zejména jejich sehranost, originalitu, dynamiku a velmi příjemný zpěv.Zbraslavský festival vyvrcholil obrovským koncertem všech zúčastněných orchestrů za doprovodu mažoretek. Náměstí plné příznivců dechové hudby si mimo jiné vyslechlo nejznámější Vejvodovy skladby – polku „Škoda lásky“ a pochod „Kdyby ty muziky nebyly“. Akce se konala pod záštitou hlavního města Prahy.


Foto: archiv Moravských muzikantů
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.