KULTURA

Festival Špek mění prostředí i termín

13. dubna 2012, 08:00, rejdakce
Festival Špek mění prostředí i termín Šumperk - Oblečen do nového kabátu přichází za hudebními fanoušky festival Špek. Z letního open airu se stává jarní festival po střechou Domu kultury a pořadatelé dali novou podobu i grafice festivalových vizuálů.


„Po šesti letech přesouváme akci do velkého sálu domu kultury, protože náklady na realizaci open air festivalu v Pavlínině dvoře jsou vysoké. Dalším důvodem změny prostředí je vrtkavost počasí, které festivalu vlastně nikdy nepřálo,“ vysvětluje zásadní změny v podobě festivalu ředitel DK Vladimír Rybička. A věří, že na jaře bude mít festival u hudebních fandů větší ohlas než v červnu, kdy se koná podobných akcí mnoho.

Dramaturgie 7. ročníku festivalu Špek sáhla po osvědčených interpretech tuzemské scény, ale i po mladých nadějných kapelách, které dostanou šanci na festivalu oslovit širší veřejnost.

Zahajovací čtvrteční večer bude jako každý rok věnován ikoně české folkové scény a world music. Na úspěšné recitály Spirituálu Kvintet, Hradišťanu či Javorů naváže letos osobitá zpěvačka Radúza. Její koncert začne ve čtvrtek 19. dubna o půl osmé večer.
 

Hlavní program v pátek 20. dubna přinese mimořádnou programovou lahůdku. Zcela výjimečně se na jednom podiu objeví extravagantní písničkář Jiří Schmitzer a slavná rocková formace Tata Bojs. Oba tyto účinkující pojí pouto v podobě společné desky Nanoalbum, které zaznamenalo v roce 2004 fenomenální úspěch a nyní se tak Tata Bojs i Jiří Schmitzer objeví po dlouhé době opět společně na scéně. „Tata Bojs navíc přivezou do Šumperka vlastní zvukovou i světelnou aparaturu včetně unikátní projekce, takže to bude koncert Tata Bojs v plné parádě,“ slibuje dramaturg festivalu Ondřej Polák.
Vedle ostřílených matadorů dostanou prostor v programu i mladé kapely jako The Prostitutes a Johnny Said The Number.RADÚZA
Zpěvačka, multiinstrumentalistka a autorka hudby i textů začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, kde ji v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Tak začala její užší spolupráce se skupinou Nerez. Brzy si jí všimly také hvězdy světového popu jako Suzanne Vega nebo Mike Oldfield, kterým hostovala na koncertech. Zlomový byl pro Radúzu rok 2003, kdy získala ocenění v podobě tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country. Její album ...při mně stůj se drželo několik týdnů na předních místech v žebříčku prodejnosti a získalo zlatou desku. V roce 2004 obdržela Radúza ocenění v anketě Český slavík jako skokan roku. Na počátku roku 2005 odjela Radúza na turné do Francie, kde si "obehrála" nové písně, které vzápětí natočila ve studiu. Vzniklo tak její další album V hoře, které opět bez jakékoli mediální kampaně lámalo rekordy v prodejnosti. Přijetí kritiky i veřejnosti je velmi vřelé.

JIŘÍ SCHMITZER
Jiří Schmitzer absolvoval DAMU v roce 1974, poté nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem a od roku 1985 je členem Ypsilonky. Po několika menších filmových rolí přišel v jeho herecké kariéře průlom v podobě Kroupy mladšího v úspěšné komedii Marečku podejte mi pero, v níž si synovský part zahrál po boku svého otce Jiřího Sováka. Dále se objevil v desítkách úspěšných filmů jako Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková nebo z poslední doby Kráska v nesnázích.
Popularitu mu přinesly také jeho písničkové recitály, které jsou plné nečekaných překvapení, nedohraných slok a improvizačního umění Jiřího Schmitzera. Obrovský úspěch u kritiky i veřejnosti zaznamenalo jeho zatím poslední album Bouda.

TATA BOJS

„Tata Bojs vznikli v roce 1988 a od té doby se opakují.“ Touto jedinou větou shrnují svou historii samotní členové Tata Bojs na svých internetových profilech. Podobný humor je pro Milana Caise a Mardošu – jediné stálé členy kapely – typický. Ale nejen humor dělá z jejich tvorby výjimečnou záležitost, která má téměř 25 let mnoho fanoušků napříč generacemi. Tata Bojs se nebojí experimentovat a měnit žánrové zaměření své hudby, a proto je jejich každá nová deska očekávaná s napětím. Není pak divu, že za každé vydané album sklízejí pochvalné kritiky i akademická ocenění. Také zbrusu nové album „Ležatá osmička“ z podzimu 2011 dokázalo přinést zcela novátorský pohled na českou elektronickou hudbu, kterou doplňují tradičně netradiční texty. Živé koncerty Tata Bojs jsou pak výjimečnou vizuální událostí.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.