KULTURA

Festival Klášterní hudební slavnosti míří do finále!

24. července 2019, 09:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – Již 15 koncertů se uskutečnilo od začátku června v rámci Klášterních hudebních slavností. Našlapaný program se blíží do finále – v pátek 26. července festival slavnostně zakončí Mše D-dur „Lužanská“ A. Dvořáka. Hostit ji bude Klášterní kostel v Šumperku.

„Fanoušci festivalu si letos vychutnali um takových osobností, jako je harfenistka Jana Boušková, koncertní mistr Miroslav Vilímec či flétnový mág Jiří Stivín,“ zhodnotil pro Týden na severu Roman Janků, který má celou organizaci festivalu na starosti. Velkolepým zážitkem podle něho bylo už samotné zahájení s Beethovenovou 9. symfonií Óda na radost pod taktovkou Leoše Svárovského.

Mýty zbourány

„Zažité představy, že se ve velkém sále šumperského Domu kultury nedaří akusticky dělat pěkné koncerty, dostaly na frak. Především Český filharmonický sbor Brno a všichni sólisté v pěveckých partech předvedli, že i v tomto prostředí můžeme nabídnout výkony světových kvalit,“ popisuje atmosféru zahajovacího koncertu Janků a doplňuje: „Všichni protagonisté večera byli dojati místním publikem a ani sólisté, sopranistka Tereza Mátlová, mezzosopranistka Jana Hrochová, tenorista Tomáš Černý i basista Martin Gurbaľ, své nadšení neskrývali."

Koncerty v kulisách zámku i kláštera

Stejně hodnotné zážitky nabídly podle Janků také open air koncert pěveckého sboru Motýli Šumperk na zámku Velké Losiny, představení Moravské filharmonie Olomouc v Karlově Studánce či výkon Shulhoff Ensemble v klášterním kostele na Hedeči. Milovníci kvartetní hry pak mohli porovnat výkony a bezprostřednost skvělých Epoque Quartet a Prague Cello Quartet. Samozřejmostí byla i komorní vystoupení - vokálního Ensemble Frizzante, kytarového dua Siempre Nuevo či projektů kombinujících zpěv či akordeon s loutnou. Jedinečné kulisy koncertu pod širým nebem nabídlo atrium bývalého augustiniánského kláštera, kde se uskutečnil jeden ze závěrečného trojkoncertu mezzosopranistky Edity Adlerové se souborem La Magia del Flamenco - Španělský večer s Carmen.

V pátek 26. července festival v Klášterním kostele v Šumperku uzavře půvabná Mše D-dur „Lužanská“ A. Dvořáka. Máme se na co těšit!


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o dvě vstupenky na koncert ojedinělého hudebníka, textaře a poety Karla Plíhala, který šumperský Dům kultury uvede 12. září. Posluchače čeká komorní atmosféra a hravá jemná poetika inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek doplňujících jednotlivé písničky. Můžete být u toho, pokud budete mít kapku příslovečného štěstíčka a zapojíte se do soutěže. Kdo půjde na koncert zadarmo, zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:
Na albu kterého interpreta se Karel Plíhal nepodílel?
a)  Bratři Ebenové
b)  Jaromír Nohavica
c)  Karel Kryl

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Bohemian Rhapsody, který pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 22. srpna, vyhrávají: Vladislava Janciková ze Sudkova a Vendula Kubelková z Postřelmova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.