KULTURA

Festival Hudba bez hranic

10. června 2009, 11:21, rejdakce
Dolní Studénky - Koncert skupiny Čechomor bude jedním z hlavních lákadel jubilejního pátého ročníku festivalu Hudba bez hranic, který se uskuteční od pátku 12. do neděle 14. června na Šumpersku. Folkrocková kapela vystoupí na pódiu kulturního areálu v Dolních Studénkách v pátek od 20:30 hodin.
„Festival Hudba bez hranic vznikal jako přehlídka dechových hudeb a mažoretek. Na letošním ročníku ale zazní také jazz, ska-punk nebo rock. Účastní se jej jednadvacet kapel a skupin mažoretek z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Litvy,“ řekl organizační ředitel festivalu Radim Sršeň.

Přehlídku odstartuje v pátek 12. června zahajovací večer v kulturním areálu v Dolních Studénkách, kde kromě kapely Čechomor vystoupí také zábřežský Moravia Big Band. V sobotu od 9:30 hodin projdou dechové hudby s mažoretkami centrem Šumperka a následně budou koncertovat Na Točáku a v parku „u sovy“ před vlastivědným muzeem. Odpolední program v Dolních Studénkách zahájí ve 13:45 hodin průvod obcí, na který po 14. hodině naváže vystoupení jednotlivých účastníků festivalu v tamějším kulturním areálu. Nedělní dopoledne bude věnováno satelitním koncertům v obcích Místní akční skupiny Šumperský venkov – Libině, Novém Malíně, Bludově, Velkých Losinách a Rapotíně. „Loni všechny festivalové akce navštívilo pět tisíc posluchačů. Letos věříme, že se nám podaří překonat sedmitisícovou hranici,“ řekl umělecký ředitel festivalu Lubomír Vepřek.

Zahraničními hosty letošního ročníku bude Sebedražská kapela ze Slovenska, Dechový orchestr mládeže Swarzedz spolu se skupinou mažoretek z Polska, Bekton Concert Band a mažoretky z Maďarska a Dechový orchestr z Litvy. „Celkově se na festivalu představí bezmála pět stovek účastníků,“ upřesnil Sršeň.

Hudba bez hranic není jen hudební přehlídkou, ale také festivalem setkávání mladých lidí ze středoevropských zemí. Jim i posluchačům umožňuje poznávat historii, kulturu a mentalitu evropských sousedů. Název přehlídky odkazuje na skutečnost, že hudba je srozumitelnou řečí pro všechny a dokáže spojovat národy. V minulých letech se festival zaměřoval zejména na česko-polskou přeshraniční spolupráci. Hlavním organizátorem akce je v letošním roce Místní akční skupina Šumperský venkov a příležitost vystoupit na festivalu bok po boku hvězd a zahraničních umělců tak dostanou i mladí umělci z Dolních Studének, Bludova či Libiny, což nepochybně přispěje k rozvíjení kulturní identity šumperského venkova i budování partnerství.

ÚČASTNÍCI FESTIVALU
 • Dechová kapela KMČ Dolní Studénky (ČR)
 • Holba band Bludověnka Bludov (ČR)
 • Mažoretky Libina (ČR)
 • Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh (ČR)
 • Mažoretky Zábřeh (3 skupiny) (ČR)
 • Senior mažoretky Bohdíkov (ČR)
 • Dechový orchestr a mažoretky ZUŠ Jeseník (ČR)
 • Sebedražská kapela (Slovensko)
 • Dechový orchestr mládeže Swarzedz (Polsko) + mažoretky
 • Dechový orchestr mladých Vilnius (Litva)
 • Dechový orchestr Bekton Concert Band a mažoretky (Maďarsko)
 • Moravia Big Band Zábřeh (ČR)
 • VKV Leština (ČR)
 • ČECHOMOR (ČR)
 • 380 V (ČR)


Vstup na všechny akce festivalu je volný, pouze za lístek na „Čechomory“ zájemci zaplatí v předprodeji 180 korun. Vstupenky lze zakoupit v informačních centrech v Zábřehu a v Šumperku a na Obecním úřadě Dolní Studénky.

Záštitu nad festivalem převzali Ing. Jan Březina - poslanec Evropského parlamentu, Ing. Adolf Jílek - senátor Parlamentu České republiky a Ing. Petr Krill – poslanec Parlamentu České republiky. Akce se koná za významné podpory Olomouckého kraje.


Podrobný program festivalu spolu s informacemi o jednotlivých souborech najdete na webových stránkách www.hudbabezhranic.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.