KULTURA

Festival Hudba bez hranic 2010

10. června 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Šumpersko - Koncert cimbálové muziky Hradišťan v čele s primášem Jurou Pavlicou bude jedním z hlavních lákadel již šestého ročníku festivalu Hudba bez hranic, který se uskuteční od pátku 11. do neděle 13. června na Šumpersku.
Hradišťan vystoupí na pódiu kulturního areálu v Dolních Studénkách v pátek od 20:30 hodin, následován vystoupením známé skupiny Pangea – The Beatles Revival Band. „Festival Hudba bez hranic vznikal jako přehlídka dechových hudeb a mažoretek. Na letošním ročníku ale zazní také jazz, ska-punk nebo rock. Účastní se jej třiadvacet kapel a skupin mažoretek z České republiky, Slovenska, Maďarska, Lotyšska a Německa,“ řekl organizační ředitel festivalu Radim Sršeň.

Přehlídku odstartuje v pátek 11. června zahajovací večer v kulturním areálu v Dolních Studénkách s Hradišťanem a Pangeou. V sobotu od 9:30 hodin projdou dechové hudby s mažoretkami centrem Šumperka a následně budou koncertovat Na Točáku a v parku „u sovy“ před vlastivědným muzeem. Odpolední program v Dolních Studénkách zahájí ve 13:45 hodin průvod obcí, na který po 14. hodině naváže vystoupení jednotlivých účastníků festivalu v tamějším kulturním areálu. Nedělní dopoledne bude věnováno satelitním koncertům v obcích Místní akční skupiny Šumperský venkov – Novém Malíně, Bludově a Velkých Losinách. „Loni všechny festivalové akce navštívilo více jak pět tisíc posluchačů. Věříme, že se nám letos podaří tuto hranici překonat,“ řekl umělecký ředitel festivalu Lubomír Vepřek.

Zahraničními hosty letošního ročníku bude Sebedražská kapela ze Slovenska, Musikkapelle Rimpar z Německa, Dechový orchestr a mažoretky Békés z Maďarska a Dechový orchestr Gulbene z Lotyšska. „Celkově se na festivalu představí bezmála pět stovek účastníků,“ upřesnil Sršeň.

Hudba bez hranic není jen hudební přehlídkou, ale také festivalem setkávání mladých lidí ze středoevropských zemí. Jim i posluchačům umožňuje poznávat historii, kulturu a mentalitu evropských sousedů. Název přehlídky odkazuje na skutečnost, že hudba je srozumitelnou řečí pro všechny a dokáže spojovat národy. V minulých letech se festival zaměřoval zejména na česko-polskou přeshraniční spolupráci. Hlavním organizátorem akce je Obec Dolní Studénky, tradičním spolupořadatelem pak Místní akční skupina Šumperský venkov a příležitost vystoupit na festivalu bok po boku hvězd a zahraničních umělců tak opět dostanou i mladí umělci z Dolních Studének či Libiny, což nepochybně přispěje k rozvíjení kulturní identity šumperského venkova i budování partnerství.

Vstup na všechny akce festivalu je volný, pouze za lístek na Hradišťan s Pangeou zájemci zaplatí v předprodeji 150 korun. Vstupenky lze zakoupit v informačním centru v Šumperku a na Obecním úřadě Dolní Studénky.

Záštitu nad festivalem převzali ing. Jan Březina - poslanec Evropského parlamentu, ing. Adolf Jílek - senátor Parlamentu České republiky a ing. Petr Krill – poslanec Parlamentu České republiky. Akce se koná za významné podpory Olomouckého kraje.

Podrobný program festivalu spolu s informacemi o jednotlivých souborech najdete na webových stránkách www.hudbabezhranic.cz.

ÚČASTNÍCI FESTIVALU
 • Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh (ČR)
 • Sebedražská kapela (Slovensko)
 • Musikkapelle Rimpar (Německo)
 • Dechový orchestr Gulbene (Lotyšsko)
 • Dechový orchestr a mažoretky Békés (Maďarsko)
 • Dechová kapela KMČ Dolní Studénky (ČR)
 • Libinské mažoretky (ČR)
 • Mažoretky Zábřeh (ČR)
 • Senior mažoretky Bohdíkov (ČR)
 • Mažoretky Crazy Girls Jeseník (ČR)
 • Dechový orchestr ZUŠ Veselí nad Moravou (ČR)
 • Pangea – The Beatles Revival Band (ČR)
 • VKV Leština (ČR)
 • HRADIŠŤAN (ČR)
 • 380 V (ČR)
 • STYL MUSIC ORCHESTRA (ČR)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.