KULTURA

Festival duchovní vokální hudby startuje příští týden

20. května 2011, 13:00, sumperk.cz, Vít Rozehnal
Festival duchovní vokální hudby startuje příští týden Šumperk - Mezinárodní festival duchovní vokální hudby, který si našel své příznivce u mnohých šumperských občanů, pořádá již desátým rokem Schola od sv. Jana Křtitele.

X. Mezinárodní festival duchovní vokální hudby

* Šumperk 26.-29. května 2011
* Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie
* Farní kostel sv. Jana Křtitele

„Já jsem hudba, jež sladkými tóny ztiší každé bolestivé srdce.
Tu vznosným hněvem, tu láskou dokážu rozehřát i tu nejmrazivější duši.
Zpívajíce za doprovodu lyry jsem čas od času zvyklá těšit uši smrtelníků,
abych naplnila duše touhou po souzvuku božské lyry.“

Claudio Monteverdi: L`Orfeo

 
Jako každý festival chce i tento náš šumperský být časem hodů (festa - hody), časem, ve kterém hudba osvěžuje ducha a duch promlouvá skrze tóny. Za dvacet let jsme si již zvykli, že tento sborový svátek není jen obdobím večerních koncertů, ale je proudem lidské otevřenosti v mnoha setkáních. Hody nemusejí být jen s přeplněnými stoly a džbány výborného vína. Hodovat můžeme i mezi slovy, ve stisku rukou, u prostého šálku kávy, v obyčejnostech, ve kterých dokážeme rozehřát i tu nejmrazivější duši. Kéž atmosféra festivalových dní nezůstane jen ve zdech kostelů a zámků a slavnostních síní, ale dolehne ke všem, kteří jsou nakloněni slyšet i třeba jen drobné souzvuky lidství. Máme je kolem stále, ale nevnímáme je. Zkusme být všichni účastníky festivalu, poslouchat a vnímat.

První festivalový večer zahájí ve čtvrtek 26. května v 19.30 hodin v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie pořádající sbor SCHOLA OD SV. JANA KŘTITELE pod vedením sbormistrů Aleny Havlíčkové a Víta Rozehnala. Své vystoupení zaměří na mariánskou úctu a na památku všech zemřelých. Ozdobou bude provedení Regina coeli B. M. Černohorského, díla určeného pro dva sbory a basso continuo. Requiem Zdeňka Lukáše sbor nepředvede v celém rozsahu. Přesto zazpívané části svou kompozicí snad přinesou hlas naděje. CHÓR CAMERATA z polské Iławy v čele se sbormistrem Honorate Cybulou byl téměř „osobním“ sborem papeže Jana Pavla II. Provede nás svým repertoárem s velkou zkušeností zpívat na evropských scénách.

Druhý šumperský festivalový večer bude v pátek 27. května od 19.30 hodin patřit v klášterním kostele JUGENDKANTOREI AM KONSTANZER MÜNSTER se sbormistrem Steffenem Schreyerem. Mládežnický sbor katedrály v Kostnici se zaměřuje převážně na moderní severské autory, neboť jeho sbormistr dlouho působil ve Švédsku. V programu však také uslyšíme spirituály v úpravách - jak jinak - mladých švédských skladatelů. CORO S. LUCIA DI MAGRAS v čele se sbormistrem Faustem Ceschim je zatím prvním zahraničním účastníkem, který již na našem festivalu zpíval. Před čtyřmi lety předvedl výkon, který zvedl ze sedaček všechny posluchače. Kdo vzpomene na skupinu italských sympatickým mužů, jistě zatouží se s nimi znovu setkat.

Sobotní závěrečný koncert otevře v klášterním kostele o půl osmé večer smíšený sbor PRAŽŠTÍ PĚVCI se sbormistrem Stanislavem Mistrem, který je ověnčený mnohými cenami z mimoevropských soutěží. Jeho komorní uspořádání slibuje mimořádný hudební zážitek. Druhá polovina koncertu bude patřit opět domácímu sboru. Naši MOTÝLI s Helenou Stojaníkovou a Tomášem Motýlem předvedou Pergolesiho Stabat mater. Na festivalu již jednou toto dílo zaznělo. Tentokrát však bude zcela ve sborové, sólové i orchestrální režii našich „Motýlků“. Moc se těšíme! Celým festivalem bude slovem provázet Mons. Martin Holík, katolický kněz, papežský kaplan, zakladatel a ředitel rádia Proglas, velký znalec umění.

Festival bude korunovat v neděli 29. května slavností mše svatá za pěveckého doprovodu všech sborů, jež začíná v devět hodin ve farním kostele sv. Jana Křtitele.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.