KULTURA

Fenomenální mladí umělci v Šumperku

17. února 2010, 00:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk - Klasika Viva a současně také festival mladých umělců Šumperské Preludium pokračují ve středu 24. února 2010 koncertem dvou fenomenálních mladých umělců. V klášterním kostele od 19 hodin vystoupí houslista Šimon Michal a klavírista Lukáš Klánský.
Pro svůj koncert si tito dva mladíci připravili následující program:
  • Mozart – Sonáta,
  • Paganini - Capriccie 1,
  • Ysaye - Sonata 6,
  • Chopin - Velká polonéza,
  • Beethoven – Sonáta,
  • Sarasate - Fantazie Carmen

Všichni příznivci koncertů Klasika Viva mají možnost stát se členem Klubu přátel Klasika Viva (KPKV). Při předložení této karty získá její držitel slevu na jednotlivém vstupném na koncert 20 Kč v jakékoliv kategorii. Členové KPKV budou po své registraci na internetových stránkách www.klasikaviva.cz také pravidelně informováni o všech akcích Klasika Viva.

Cyklus koncertů Klasika Viva se koná pod záštitou starosty města Šumperka, za podpory Města Šumperka, Olomouckého kraje a nadace Život umělce.


Šimon MICHAL (*1993)
- začal hrát na housle pod vedením svého otce Ladislava Michala, nyní studuje na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Jaroslava Foltýna a současně spolupracuje s prof. Charlesem Avsharianem. Již třikrát, poprvé ve 13 letech, získal plné stipendium na Meadowmount School of Music ve státě New York, kde studoval housle u prof. Charlese Avshariana a komorní hru u Melissy Kraut, Davida Russella, Ann Setzer a Waltera Schweda. Měl možnost účinkovat na masterclassech Glenna Dicterowa, Sally Thomas (Julliard School), Stephena Shippse (University Michigan), Williama van der Sloota (Mount Royal College Calgary) a Endre Granata (University of Southern California).

K jeho dosavadním největším úspěchům patří absolutní vítězství na Kocianově houslové soutěži 2009, získal zde i speciální cenu EMCY za mimořádný interpretační výkon a cenu nakladatelství Barenreiter, zvítězil tu ve všech kategoriích i v letech 2003, 2005 a 2007. V roce 2009 se Šimon spolu s bratrem Matoušem stali absolutními vítězi a nositeli ceny H. Karáskové 43. ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga, přičemž získali 1. cenu a absolutní vítězství i v národním kole. Mezi Šimonovy mezinárodní úspěchy se řadí účast na jedné z největších světových soutěží Hannover Violin Competition 2009, kam se dostal spolu s 30 soutěžícími jako nejmladší účastník ze 129 kandidátů na základě nahrávky. V roce 2008 se stal laureátem houslových soutěží Prague junior note a Archetti in Moravia. Významná ocenění získal i na Soutěžní přehlídce konzervatoří a Národní soutěži ZUŠ.

Šimon vystoupil s recitály v USA, Irsku, Itálii, Rakousku, Polsku a Slovensku. Jako sólista hrál s Filharmonií Hradec Králové, Filharmonií B. Martinů Zlín a Komorní filharmonií Pardubice.


Lukáš KLÁNSKÝ (*1989)
- patří k nejvýraznějším osobnostem mladé české klavírní generace. Na koncertních a soutěžních pódiích se začal objevovat už jako žák Růženy Učňové z Hudební školy hl. města Prahy, kterou navštěvoval od svých pěti do patnácti let. Nyní studuje klavír a dirigování na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Evy Boguniové a prof. Hynka Farkače. Během posledních jedenácti let se zúčastnil téměř dvaceti národních i mezinárodních klavírních soutěží, na nichž získal převážně první ceny.

Jeho prvním mezinárodním úspěchem byla soutěž v Belgii, kterou vyhrál ve třinácti letech, o dva roky později mu v italské Agropoli přiřkla porota také nejvyšší ocenění. V roce 2004 získal první cenu a titul absolutního vítěze na soutěži konzervatoří v Pardubicích. K jeho dalším výrazným úspěchům patří první cena na mezinárodní soutěži v Norimberku „Karl Drechsel Foerderpreis“ v lednu 2007 a začátkem června 2007 vítězství v silné mezinárodní konkurenci na soutěži „Beethovenův Hradec“ v Hradci u Opavy. V listopadu 2007 se stal opět vítězem na soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích.

Od svých osmi let do současné doby odehrál přes 450 koncertů. V patnácti letech se představil na pódiu pražského Rudolfina s Mozartovým klavírním koncertem F dur. V dubnu 2008 vystoupil v Praze na festivalu Svátky hudby Václava Hudečka – v jeho podání zazněl třetí koncert c moll pro klavír a orchestr Ludwiga van Beethovena. V roce 2009 nahrál své debutové profilové CD s díly J. S. Bacha, L. van Beethovena a F. Chopina. V tomto roce se také představí jako sólista s klavírními koncerty W. A. Mozarta, F. Mendelssohna a F. Chopina.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.