KULTURA

Fenomén zvaný „šumperák“

30. května 2018, 07:00, Ondřej Polák
Fenomén zvaný „šumperák“ Šumperk – Rytířském sále šumpeského muzea je v těchto dnech k vidění výstava fotografií Tomáše Pospěcha mapující různé podoby zřejmě nejznámějšího rodinného domu u nás.

 Projekt rodinného domu typu V, kterému ovšem většina lidí neřekne jinak než „šumperák“, se zrodil v ateliéru šumperského projektanta Josefa Vaňka ve 2. polovině 60. let. Stavebníci toužící po vlastním individuálním bydlení poté stáli před Vaňkovým ateliérem fronty, aby si projekt na vysněný dům mohli zakoupit.
První „šumperáky“ vyrostly v Šumperku a okolí, velmi rychle se však rozšířily po městech i vesnicích v celém tehdejším Československu.
Fotograf Tomáš Pospěch ve svém projektu zachytil jednotlivé realizace domu a všímá si pestré škály proměn, kterých se původní Vaňkův návrh dočkal. Na výsledné podobě domu se totiž vždy podílela stavební zručnost stavebníků, jejich vynalézavost a také dostupnost materiálů.
Tomáš Pospěch svůj fotografický projekt vydal ve spolupráci s historičkou architektury Martinou Mertovou v knižní podobě. Jeho výstavní prezentace se po Praze dostává právě do Šumperka, kde fenomén „šumperák“ spatřil světlo světa.
Vstupné na výstavu, která skončí 24. června, činí 30 korun, snížené je za polovinu a děti předškolního věku platit nemusí.


Foto: Tomáš Pospěch

Projekt rodinného domu typu V se zrodil v ateliéru šumperského projektanta Josefa Vaňka ve 2. polovině 60. let.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.