KULTURA

Expediční kamera přinese nejlepší cestovatelské a outdoorové filmy i do Zábřehu

7. února 2011, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Expediční kamera přinese nejlepší cestovatelské a outdoorové filmy i do Zábřehu Zábřeh - Devět nejlepších cestovatelských, horolezeckých, vodáckých či jinak dobrodružných filmů uplynulé sezóny uvidí návštěvníci zábřežského kina Retro v sobotu 12. února. Vítězné filmy z mezinárodních filmových festivalů doplňují snímky českých sportovců a dobrodruhů.
„Festival Expediční kamera svým charakterem přesně zapadá do programu Welzlování, proto jsme se rozhodli akci letos uspořádat i v Zábřehu. Navíc bychom rádi navázali na tradici dříve pořádané přehlídky Welzlovo filmobile,“ vysvětlil Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Filmy pořadatelé rozdělili do tří tematických bloků, první startuje po čtrnácté hodině, program pak bude pokračovat až do večerních hodin, zakončení přehlídky je plánováno na jednadvacátou hodinu. Prezentované snímku budou na závěr každého bloku komentovat a vlastní sportovní zážitky připojí pozvaní hosté, mezi nimi například zábřežské rodák, spisovatel, scénárista a bývalý reprezentant v jízdě na divoké vodě Josef Urban. Nejlepší film vyberou sami diváci prostřednictvím anketních lístků. Ty budou na závěr slosovány, výherci si odnesou knihy s outdoorovou tematikou, program na zpracování fotografií, předplatné časopisu Lidé a hory či tričko s logem festivalu. Pro návštěvníky bude ve dvoraně kina připravena také nabídka grilovaných specialit a dalšího občerstvení.
 

Festivalový aperitiv představuje přednáška postřelmovského horolezce Jakuba Mikuly, který jako nejmladší Čech zdolal loni v srpnu výškovou hranici sedm tisíc metrů nad mořem. Audiovizuální pořad popisující dramata jeho výpravy na 7 134 metrů vysoký Pik Lenina se uskuteční v kině Retro den před Expediční kamerou – v pátek 11. února od 17 hodin. Podrobné informace o festivalu a filmech nabízí webová stránka www.ExpedicniKamera.cz. Vstupné na přehlídku je dobrovolné.

 


Které filmy na festivalu uvidíte:

  • 14.00 – 16.00 
  • MONGOLSKO – VE STÍNU ČINGISCHÁNA - SR 2010, 61 min., režie Pavol Barabáš
Dobrodružné putování mimo obvyklé trasy po zemi hledající svou tvář ve stínu Čingischána. Hlavní cena na MHFF Teplice nad Metují.

  SÁM VE STĚNĚ USA 2009, 24 min., režie Peter Mortimer, Nick Rosen
Největší sólo výstup, o jaký se kdy člověk pokusil – bez lana na 600 metrů vysoké skalní stěně. Nejlepší horolezecký film na MHFF Teplice nad Metují.

  • 16.00 – 18.30
  POSLEDNÍ LOVCI - ČR 2010, 51 min., režie Steve Lichtag
Pohled na drsný život domorodců v indonéské vesnici. Cena MFF EKOLFILM, Cena diváka MFOF.

  BRAHMAPUTRA - ČR 2009, 24 min., režie Ladislav Moulis
První česká expedice na jedné z největších světových řek. Cena diváka ČT 4.

  PROJEKT KAČKAR - ČR 2010, 9 min., režie Vojta Hejtmánek
Film o extrémním kajakářství na řekách v tureckém pohoří Kačkar.

  JAK STAŘÍ ARGONAUTI - ČR 2009, 24 min., režie Ladislav Moulis
Expedice českých vodáků se vydává do nitra kanadské divočiny po stopách prospektorů a pionýrů.

  • 18.30 – 21.00

  ASGARD PROJEKT - Velká Británie 2009, 65 min., režie Alastair Lee
Ambiciózní pokus o volný prvovýstup na severní věž Asgardu na Baffinově ostrově hluboko v Arktidě.

  MEZI NÁMI -  Brazílie 2010, 15 min., režie Erick Grigorovski
Drama mladé dívky, jejímuž otci se při společném horolezeckém výstupu stane vážná nehoda. Cena generálního partnera MHFF Teplice nad Metují.

  TAT TVAM ASI - SR 2010, 24 min., režie Stanislava Bariaková, Juraj Jedinák
Dva nadšenci cyklistiky se rozhodli projet na kole indické Himaláje a poznat krajinu s úplně jinou kulturou, tradicemi a náboženstvím.

Vyhodnocení divácké ankety a slosování anketních lístků o ceny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.