KULTURA

Expediční kamera nabídne nejlepší outdoorové filmyVIDEO

30. ledna 2012, 11:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce, www.hedvabnastezka.cz
Expediční kamera nabídne nejlepší outdoorové filmy Zábřeh - Osm nejlepších outdoorových filmů uplynulé sezóny uvidí návštěvníci zábřežského kina Retro v sobotu 4. února. Milovníkům dobrodružství, divoké přírody a extrémních sportovních zážitků je nabídne druhý ročník filmového festivalu Expediční kamera. „Po úspěchu loňské premiéry i podzimního filmového festivalu zimních sportů jsme se i letos rozhodli tuto přehlídku zařadit do programu Welzlování,“ vysvětlil Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Filmy s tematikou horolezectví, sjezdu na divoké vodě nebo bike trialu pořadatelé rozdělili do tří tematických bloků. První startuje v patnáct hodin, zakončení přehlídky je plánováno po jednadvacáté hodině. Prezentované snímky budou na závěr každého bloku komentovat a vlastní sportovní zážitky připojí pozvaní hosté, mezi nimi například úspěšný zábřežský reprezentant v závodech horských kol Daniel Blaháček.
Nejlepší film vyberou sami diváci prostřednictvím anketních lístků. Ty budou na závěr slosovány a někteří diváci si tak odnesou nejen zajímavé zážitky, ale i zajímavé ceny. Jednou z nich je například výpravná publikace vydavatelství National Geographic Česko a jiné hodnotné ceny.

Pro návštěvníky bude ve dvoraně kina připravena také nabídka grilovaných specialit a dalšího občerstvení. Vstupné na přehlídku je dobrovolné.FILMY NA FESTIVALU EXPEDIČNÍ KAMERA 2012

 


LIFE CYCLES

Ohromující film o horských kolech, jaký si ani nedovedete představit.
(Kanada, režie: Derek Frankowski, Ryan Gibb, délka: 43 minut)

Ocenění: X-Dance Film festival – Nejlepší film, Nejlepší režie; Vancouver International Film Festival – Nejlešpí film; Bovec Outdoor Film Festival – Nejlepší divácky oceněný film.

Film, který osloví všechny bikery a z ostatních bikery udělá. Geniálně technicky propracovaný snímek vás vtáhne do světa ďábelských jízd ve všech ročních obdobích. A k tomu poetika na třísky rozflákaných kol a bravurních držkopádů. Tomu se nedá odolat!

 

MAZUNGU

První sólo-sjezd řeky Kongo od pramene k moři na kanoi. 5000 km nejtemnějším koutem tropické Afriky. Tento film dokazuje, že i v 21. století lze podnikat opravdové expedice a čelit neuvěřitelným dobrodružstvím.

(Velká Británie, režie a produkce: Phil Harwood, 48 minut)

Na mezinárodních festivalech mnohokrát oceněný (např. Llanberis Mountain Film – Nejlepší celovečerní film, SHAFF – nominace na nejlepší film) a přitom nízkonákladový film, který vám otevře dveře do neznámých oblastí centrální Afriky. Kongo, řeka protékající nejdivočejší a nejtemnější částí Afriky, pramení v horách Zambie a po téměř pětitisícovém úseku s mnoha peřejemi a vodopády ústí do Atlantického oceánu.

Phil Harwood podnikl historicky první, pětiměsíční sólo sjezd řeky Kongo na kánoi. Záběry dříve takřka neprozkoumaných oblastí horního toku řeky poskytují jedinečný vhled do těchto fascinujících a zřídka navštěvovaných koutů Afriky.

PAM

Vylezte s polskou dvojicí na nejvyšší pobřežní útes na světě. 1500 m vysoká kolmá stěna v Grónsku! A jediná možnost dostat se pod ni je na mořském kajaku mezi ledovými krami. Ocenění: MHFF - Hlavní cena festivalu. (Polsko, 30 min., režie: Eliza Kubarska) Ocenění: MHFF – Vítěz hlavní ceny festivalu.

Lezení na 1500 m vysoké stěně v Grónsku.

 

V KŮŽI VLKA PO STOPÁCH DŽINGISCHÁNA

Na koňském hřbetu putujte z Mongolska přes střední Asii až do Evropy, stejnou cestou jakou kdysi prošly bojovné hordy největšího dobyvatele všech dob Džingischána.

Ocenění: MHFF - Nejlepší cestopisný film

(Austrálie, režie: Tim Cope, produkce: Richard Dennison, Tim Cope, délka: 43 minut)


 

NEJDELŠÍ CESTA

Kolik kilometrů se dá ujít pěšky v Číně? Více než měří Velká čínská zeď?

(Německo, režie: Christoph RehageThe Longest Way, 5 min)

ODKUD NENÍ NÁVRATU

Špičkoví horolezci se vydávají na neslezený vrchol ve východním Tibetu. Ne každá expedice skončí úspěšně. Ne vždy hrdinové expedičních filmů přežijí ...

U tohoto filmu je povoleno brečet i drsným horolezcům.

Ocenění: MHFF - Zvláštní cena poroty

(USA, Point of No Return, kamera a produkce: Wade Johnson a Peter Mortimer, 24 min.)

 

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.