KULTURA

Exiloví umělci z Číny dostanou prostor v Galerii Tunklův dvorec

5. dubna 2016, 17:00, Roman Tyčka
Zábřeh - Galerie Tunklův dvorec představí veřejnosti na tři desítky reprodukcí obrazů od autorů, kteří patří k čínskému exilovému hnutí Falun Gong. Ojedinělá mezinárodní výstava asijských umělců, pronásledovaných čínským komunistickým režimem, je k vidění v zábřežské galerii od příštího týdne.

 Hnutí Falun Gong patří do buddhistické školy a představuje duchovní a meditační disciplínu, jejímž základem je přizpůsobení se nejvyšším hodnotám a kvalitám vesmíru – pravdivosti, soucitu a sounáležitosti. Právě tyto tři atributy jsou i stěžejním mottem expozice v Galerii Tunklův dvorec.
„Výstava zobrazuje na jedné straně nádherný vnitřní duchovní svět a čistotu srdcí lidí, jak je osobitě zachycuje prožitek umělce. Na straně druhé pak přibližuje opravdové příběhy neskutečného utrpení lidí, praktikujících Falun Gong v Číně, kde jsou tito lidé kvůli svému způsobu života krutě pronásledováni," přiblížil putovní výstavu nazvanou Umění pravdivosti, soucitu a sounáležitosti Daniel Gryc z odboru vnitřních věcí zábřežské radnice.

Pronásledovaní umělci

Iniciátorem výstavy je čínský profesor výtvarného umění a uznávaný sochař Kunlun Zhang, kterého čínský režim za praktikování Falun Gongu odsoudil k nuceným pracím v převýchovném táboře. Díky mezinárodní pomoci se mu však podařilo v roce 2001 z převýchov¬ného pracovního tábora dostat. O dva roky později založil seskupení profesionálních umělců s podobným osudem nazvané Falun Dafa Artists Center.
Výstava za dobu své existence hostovala v prestižních uměleckých galeriích a kulturních centrech po celém světě. Představila se už ve více než dvou stovkách měst ve čtyřiceti zemích. V České republice ji mohli diváci vidět v Praze, Brně či Ostravě.
„Tito umělci jinak vystavují především ve velkých síních a galeriích. V Zábřeze budeme jedinou malou městskou galerií v naší republice, kde budou tato díla k vidění," pozval k návštěvě Josef Macek z Galerie Tunklův dvorec.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna v sedmnáct hodin. Díla čínských exilových umělců budou v Zábřeze k vidění do 2. května. Galerie Tunklův dvorec má otevřeno v pracovní dny vždy od třinácti do sedmnácti hodin.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

K jaké písni nenapsal text Michal Horáček?

A) Dívám se, dívám
B) Levandulová
C) Lásko, voníš deštěm

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na galakoncert našeho nejznámějšího tenoristy ŠTEFANA MARGITY, který zazpívá v sobotu 23. září v kulturním domě v Zábřeze, vyhráli Marcela Krmíčková ze Sudkova, Martina Kubešová ze Šumperka a Zdenka Zapletalová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).