KULTURA

Exiloví umělci z Číny dostanou prostor v Galerii Tunklův dvorec

5. dubna 2016, 17:00, Roman Tyčka
Zábřeh - Galerie Tunklův dvorec představí veřejnosti na tři desítky reprodukcí obrazů od autorů, kteří patří k čínskému exilovému hnutí Falun Gong. Ojedinělá mezinárodní výstava asijských umělců, pronásledovaných čínským komunistickým režimem, je k vidění v zábřežské galerii od příštího týdne.

 Hnutí Falun Gong patří do buddhistické školy a představuje duchovní a meditační disciplínu, jejímž základem je přizpůsobení se nejvyšším hodnotám a kvalitám vesmíru – pravdivosti, soucitu a sounáležitosti. Právě tyto tři atributy jsou i stěžejním mottem expozice v Galerii Tunklův dvorec.
„Výstava zobrazuje na jedné straně nádherný vnitřní duchovní svět a čistotu srdcí lidí, jak je osobitě zachycuje prožitek umělce. Na straně druhé pak přibližuje opravdové příběhy neskutečného utrpení lidí, praktikujících Falun Gong v Číně, kde jsou tito lidé kvůli svému způsobu života krutě pronásledováni," přiblížil putovní výstavu nazvanou Umění pravdivosti, soucitu a sounáležitosti Daniel Gryc z odboru vnitřních věcí zábřežské radnice.

Pronásledovaní umělci

Iniciátorem výstavy je čínský profesor výtvarného umění a uznávaný sochař Kunlun Zhang, kterého čínský režim za praktikování Falun Gongu odsoudil k nuceným pracím v převýchovném táboře. Díky mezinárodní pomoci se mu však podařilo v roce 2001 z převýchov¬ného pracovního tábora dostat. O dva roky později založil seskupení profesionálních umělců s podobným osudem nazvané Falun Dafa Artists Center.
Výstava za dobu své existence hostovala v prestižních uměleckých galeriích a kulturních centrech po celém světě. Představila se už ve více než dvou stovkách měst ve čtyřiceti zemích. V České republice ji mohli diváci vidět v Praze, Brně či Ostravě.
„Tito umělci jinak vystavují především ve velkých síních a galeriích. V Zábřeze budeme jedinou malou městskou galerií v naší republice, kde budou tato díla k vidění," pozval k návštěvě Josef Macek z Galerie Tunklův dvorec.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna v sedmnáct hodin. Díla čínských exilových umělců budou v Zábřeze k vidění do 2. května. Galerie Tunklův dvorec má otevřeno v pracovní dny vždy od třinácti do sedmnácti hodin.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.