KULTURA

European Heritage Days

4. září 2010, 00:00, sumperk.cz
Šumperk - Druhou sobotu v září (11.09.2010) se veřejnosti opět otevřou všechny významné památky města Šumperka, včetně expozic Vlastivědného muzea v Šumperku a Státního okresního archivu.
V době od 9:00 do 16:00 hodin budou otevřeny tyto lokace:
 • Kostel sv. Barbory – barokní římskokatolický kostelík z r. 1753 vymalovaný nástropními freskami uničovského mistra Ignáce Oderlického.
 • Farní kostel sv. Jana Křtitele – původně gotický chrám, po požáru r. 1669 barokně upraven do půdorysné podoby řeckého kříže, uchovává mimo jiné hodnotné fragmenty gotické architektury i ostatky patrona města sv. Theodora.
 • Měšťanský dům č. p. 233, tzv. Geschaderův – barokní dům s klasicistními úpravami a gotickým jádrem, arkádovým průčelím s klenbami nesenými toskánskými sloupy a mansardovou střechou krytou dřevěným šindelem.
 • Radnice – postavená r. 1911 na místě původní renesanční radnice v novorenesančním slohu s pseudogotickými a secesními prvky.
 • Vlastivědné muzeum v Šumperku - čtyřkřídlá rozlehlá budova s obdélným nádvořím (tzv. Pavlínin dvůr). Hlavní dvoupodlažní průčelí s arkádami je členěno bosáží, pilastry a profilovanými římsami. V interiéru valené klenby a zrcadlové klenby s ornamentální malbou. Empirová architektura z 1. poloviny 19. stol. upravená v duchu francouzské neorenesance.
 • Státní okresní archiv – současná architektura, budova postavená v r. 1998.
 • Bývalý žerotínský zámek – původní hradní sídlo purkrabích a správců šumperského zboží se v průběhu pozdní gotiky a rané renesance přeměnilo v reprezentativní zámek trojkřídlé otevřené dispozice šlechtického rodu Žerotínů. Po osamostatnění města r. 1562 se postupně měnil na čistě hospodářský dvůr, v současné době je sídlem střední školy.
 • Kostel Zvěstování Panny Marie – původně klášterní kostel postavený dominikánským řádem na sklonku 13. století v duchu vrcholné gotiky. Po požáru r. 1669 barokně upraven, r. 1728 dostavěna boční kaple sv. Jana Nepomuckého. Po r. 1784 klášter zrušen a včetně kostela byl využíván k hospodářským účelům. V současnosti je klášter sídlem střední zdravotnické školy a kostel v majetku města.


Doprovodné akce konané v době od 9:00 do 16:00 hodin:
 • expozice Čarodějnické procesy – v suterénu tzv. Geschaderova domu je umístěna stálá expozice věnovaná nejtemnější části šumperských dějin – nechvalně proslulým čarodějnickým inkvizičním procesům v Šumperku z let 1679-94. Expozice je vybavena moderním průvodcovským systémem guidePORT.
 • Rozhledy z radniční věže – z ochozu radniční věže se naskýtá možnost vidět město z netradičního úhlu pohledu, stejně tak i celé panorama Hrubého Jeseníku s nejvyšší horou Moravy – Pradědem.
 • Prezentace historických listin a dokumentů – pracovnice Státního okresního archivu v Šumperku návštěvníkům ukáží mj. i česky psanou listinu krále Ferdinanda I. z r. 1562, která povyšuje město na královské komorní a také obsahuje znak města obohacený o dvě litery F.
 • Usnadňovaly práci, zpříjemňovaly volný čas – prostory Vlastivědného muzea v Šumperku představí romantiku staré techniky a ukáže, že i technika má svoji historii a s ní spojené kouzlo zašlých časů.
 • Nechte na hlavě – v Hollarově galerii návštěvníci naleznou výstavu různých klobouků, čepců a čepic z rozsáhlých sbírek Vlastivědného muzea.
 • Léčivé rostliny, aneb není bylina, aby na něco nebyla – výstava se bude nacházet v rytířském sálu.
 • Blaze.CZ – jedná se o výstavu děl skupiny mladých umělců, kteří se věnují různým médiím tvorby.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.