KULTURA

European Heritage Days

4. září 2010, 00:00, sumperk.cz
Šumperk - Druhou sobotu v září (11.09.2010) se veřejnosti opět otevřou všechny významné památky města Šumperka, včetně expozic Vlastivědného muzea v Šumperku a Státního okresního archivu.
V době od 9:00 do 16:00 hodin budou otevřeny tyto lokace:
 • Kostel sv. Barbory – barokní římskokatolický kostelík z r. 1753 vymalovaný nástropními freskami uničovského mistra Ignáce Oderlického.
 • Farní kostel sv. Jana Křtitele – původně gotický chrám, po požáru r. 1669 barokně upraven do půdorysné podoby řeckého kříže, uchovává mimo jiné hodnotné fragmenty gotické architektury i ostatky patrona města sv. Theodora.
 • Měšťanský dům č. p. 233, tzv. Geschaderův – barokní dům s klasicistními úpravami a gotickým jádrem, arkádovým průčelím s klenbami nesenými toskánskými sloupy a mansardovou střechou krytou dřevěným šindelem.
 • Radnice – postavená r. 1911 na místě původní renesanční radnice v novorenesančním slohu s pseudogotickými a secesními prvky.
 • Vlastivědné muzeum v Šumperku - čtyřkřídlá rozlehlá budova s obdélným nádvořím (tzv. Pavlínin dvůr). Hlavní dvoupodlažní průčelí s arkádami je členěno bosáží, pilastry a profilovanými římsami. V interiéru valené klenby a zrcadlové klenby s ornamentální malbou. Empirová architektura z 1. poloviny 19. stol. upravená v duchu francouzské neorenesance.
 • Státní okresní archiv – současná architektura, budova postavená v r. 1998.
 • Bývalý žerotínský zámek – původní hradní sídlo purkrabích a správců šumperského zboží se v průběhu pozdní gotiky a rané renesance přeměnilo v reprezentativní zámek trojkřídlé otevřené dispozice šlechtického rodu Žerotínů. Po osamostatnění města r. 1562 se postupně měnil na čistě hospodářský dvůr, v současné době je sídlem střední školy.
 • Kostel Zvěstování Panny Marie – původně klášterní kostel postavený dominikánským řádem na sklonku 13. století v duchu vrcholné gotiky. Po požáru r. 1669 barokně upraven, r. 1728 dostavěna boční kaple sv. Jana Nepomuckého. Po r. 1784 klášter zrušen a včetně kostela byl využíván k hospodářským účelům. V současnosti je klášter sídlem střední zdravotnické školy a kostel v majetku města.


Doprovodné akce konané v době od 9:00 do 16:00 hodin:
 • expozice Čarodějnické procesy – v suterénu tzv. Geschaderova domu je umístěna stálá expozice věnovaná nejtemnější části šumperských dějin – nechvalně proslulým čarodějnickým inkvizičním procesům v Šumperku z let 1679-94. Expozice je vybavena moderním průvodcovským systémem guidePORT.
 • Rozhledy z radniční věže – z ochozu radniční věže se naskýtá možnost vidět město z netradičního úhlu pohledu, stejně tak i celé panorama Hrubého Jeseníku s nejvyšší horou Moravy – Pradědem.
 • Prezentace historických listin a dokumentů – pracovnice Státního okresního archivu v Šumperku návštěvníkům ukáží mj. i česky psanou listinu krále Ferdinanda I. z r. 1562, která povyšuje město na královské komorní a také obsahuje znak města obohacený o dvě litery F.
 • Usnadňovaly práci, zpříjemňovaly volný čas – prostory Vlastivědného muzea v Šumperku představí romantiku staré techniky a ukáže, že i technika má svoji historii a s ní spojené kouzlo zašlých časů.
 • Nechte na hlavě – v Hollarově galerii návštěvníci naleznou výstavu různých klobouků, čepců a čepic z rozsáhlých sbírek Vlastivědného muzea.
 • Léčivé rostliny, aneb není bylina, aby na něco nebyla – výstava se bude nacházet v rytířském sálu.
 • Blaze.CZ – jedná se o výstavu děl skupiny mladých umělců, kteří se věnují různým médiím tvorby.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.