KULTURA

Etnografka popíše, jak se vodil Jidáš

12. dubna 2017, 09:30, ok
Etnografka popíše, jak se vodil Jidáš Šumperk - Dodnes zachovalé podoby archaického velikonočního obyčeje vodění nebo honění Jidáše představí posluchačům přednáška etnografky šumperského muzea Márie Kudelové.

 „Tento zvyk se v našem regionu zachoval pouze v několika obcích Zábřežska, a to konkrétně v Nemili, Svébohově, Pobučí, Jestřebí a v Brníčku,“ podotkla Mária Kudelová.
Obyčej je součástí lidových kalendářních zvyků jarního-velikonočního cyklu. Je odvozen z liturgie pašijového týdne, která se koná každoročně na Velikonoce. Navazuje na obchůzky s řehtačkami v době od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty, protože v těchto dnech v kostelech nezvoní zvony, ale klape se dřevěnými klapačkami.

Někde klid, jinde zpívali

„V obcích na Zábřežsku je obchůzka klapačů doplněná o maskovanou postavu Jidáše, kterou ostatní účastníci, většinou chlapci, vodí po vesnici dům od domu. Masky Jidáše se v obcích liší, někde je jeho oděv podobný biskupskému, jinde je zase celý zahalený do šatů z barevných stuh z krepového papíru. Ve Svébohově a v Brníčku je průvod s Jidášem tichý, v ostatních obcích děti zpívají,“ popisuje etnografka.
Poutavá přednáška na velikonoční téma se uskuteční v úterý 11. dubna od 17 hodin v přednáškovém sále šumperského muzea. Vstupné je třicet korun.
Další pořad na velikonoční téma připravuje muzeum na středu 12. dubna, kdy se v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích uskuteční od 9 do 14 hodin velikonoční dílna pro širokou veřejnost. Velikonoční tvoření s pletením pomlázek se uskuteční také ve čtvrtek 13. dubna od 9 do 16 hodin v muzeu v Šumperku.


Foto: vm

Šumperské muzeum připravilo na velikonoční téma několik pořadů. V Lošticích a Šumperku se uskuteční tvořivé dílny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.