KULTURA

Etnografka popíše, jak se vodil Jidáš

12. dubna 2017, 09:30, ok
Etnografka popíše, jak se vodil Jidáš Šumperk - Dodnes zachovalé podoby archaického velikonočního obyčeje vodění nebo honění Jidáše představí posluchačům přednáška etnografky šumperského muzea Márie Kudelové.

 „Tento zvyk se v našem regionu zachoval pouze v několika obcích Zábřežska, a to konkrétně v Nemili, Svébohově, Pobučí, Jestřebí a v Brníčku,“ podotkla Mária Kudelová.
Obyčej je součástí lidových kalendářních zvyků jarního-velikonočního cyklu. Je odvozen z liturgie pašijového týdne, která se koná každoročně na Velikonoce. Navazuje na obchůzky s řehtačkami v době od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty, protože v těchto dnech v kostelech nezvoní zvony, ale klape se dřevěnými klapačkami.

Někde klid, jinde zpívali

„V obcích na Zábřežsku je obchůzka klapačů doplněná o maskovanou postavu Jidáše, kterou ostatní účastníci, většinou chlapci, vodí po vesnici dům od domu. Masky Jidáše se v obcích liší, někde je jeho oděv podobný biskupskému, jinde je zase celý zahalený do šatů z barevných stuh z krepového papíru. Ve Svébohově a v Brníčku je průvod s Jidášem tichý, v ostatních obcích děti zpívají,“ popisuje etnografka.
Poutavá přednáška na velikonoční téma se uskuteční v úterý 11. dubna od 17 hodin v přednáškovém sále šumperského muzea. Vstupné je třicet korun.
Další pořad na velikonoční téma připravuje muzeum na středu 12. dubna, kdy se v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích uskuteční od 9 do 14 hodin velikonoční dílna pro širokou veřejnost. Velikonoční tvoření s pletením pomlázek se uskuteční také ve čtvrtek 13. dubna od 9 do 16 hodin v muzeu v Šumperku.


Foto: vm

Šumperské muzeum připravilo na velikonoční téma několik pořadů. V Lošticích a Šumperku se uskuteční tvořivé dílny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii MIMI ŠÉF, kterou promítá šumperské kino OKO od 20. do 30. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kterou úspěšnou komedií se proslavili tvůrci nového animáku Mimi šéf?

a) Doba ledová
b) Madagaskar
c) Rákosníček

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ


Vstupenku na LADIES NIGHT EROTIC DANCE SHOW GLADIATORS, která se uskuteční v pátek 28. dubna od 19 hodin v H-clubu v Šumperku, vyhráli Elenka Hrbáčková ze Šumperka, Simona Jílková ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína a Vladislava Jančíková ze Sudkova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká u vstupu v H-clubu.