KULTURA

Etnografka popíše, jak se vodil Jidáš

12. dubna 2017, 09:30, ok
Etnografka popíše, jak se vodil Jidáš Šumperk - Dodnes zachovalé podoby archaického velikonočního obyčeje vodění nebo honění Jidáše představí posluchačům přednáška etnografky šumperského muzea Márie Kudelové.

 „Tento zvyk se v našem regionu zachoval pouze v několika obcích Zábřežska, a to konkrétně v Nemili, Svébohově, Pobučí, Jestřebí a v Brníčku,“ podotkla Mária Kudelová.
Obyčej je součástí lidových kalendářních zvyků jarního-velikonočního cyklu. Je odvozen z liturgie pašijového týdne, která se koná každoročně na Velikonoce. Navazuje na obchůzky s řehtačkami v době od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty, protože v těchto dnech v kostelech nezvoní zvony, ale klape se dřevěnými klapačkami.

Někde klid, jinde zpívali

„V obcích na Zábřežsku je obchůzka klapačů doplněná o maskovanou postavu Jidáše, kterou ostatní účastníci, většinou chlapci, vodí po vesnici dům od domu. Masky Jidáše se v obcích liší, někde je jeho oděv podobný biskupskému, jinde je zase celý zahalený do šatů z barevných stuh z krepového papíru. Ve Svébohově a v Brníčku je průvod s Jidášem tichý, v ostatních obcích děti zpívají,“ popisuje etnografka.
Poutavá přednáška na velikonoční téma se uskuteční v úterý 11. dubna od 17 hodin v přednáškovém sále šumperského muzea. Vstupné je třicet korun.
Další pořad na velikonoční téma připravuje muzeum na středu 12. dubna, kdy se v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích uskuteční od 9 do 14 hodin velikonoční dílna pro širokou veřejnost. Velikonoční tvoření s pletením pomlázek se uskuteční také ve čtvrtek 13. dubna od 9 do 16 hodin v muzeu v Šumperku.


Foto: vm

Šumperské muzeum připravilo na velikonoční téma několik pořadů. V Lošticích a Šumperku se uskuteční tvořivé dílny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.