KULTURA

Erbenova Kytice třikrát jinak

7. února 2019, 12:00, Ondřej Polák
Erbenova Kytice třikrát jinak Šumperk –S dalším pozoruhodným projektem přichází za příznivci neobvyklých kulturních zážitků Eagle Gallery. Šumperská výstavní síň tentokrát přesune svou pořadatelskou činnost do Městské knihovny T. G. Masaryka, kde se uskuteční tematický večer věnovaný nejznámějšímu dílu Karla Jaromíra Erbena.

 Představitel literárního romantismu a národního obrození, český historik, sběratel lidových písní a pohádek, spisovatel a básník K. J. Erben proslul především sbírkou Kytice.
„Slavné dílo představíme ve trojím zpracování. Jako scénický přednes, jako bibliofilii a jako výstavu volné grafiky,“ uvedl Tomáš Aberle. Všechny tři performance se navíc objeví na veřejnosti poprvé. „Scénický přednes Kytice tak bude mít premiéru, bibliofilie křest a výstava grafiky vernisáž,“ připomněl Aberle.

Režie se chopil Petr Král

Stěžejní dílo dvanácti (později třinácti) balad, mnohdy s hororovou tematikou, vychází ze slovanské tradice. Povětšinou se věnuje lidským vztahům, zvláště mezi matkou a dítětem, které vykresluje především z pohledu viny a následného, naprosto nepřiměřeného trestu, avšak přijatého viníkem až s pokorou.
„Pod značkou Eagle Performance uvedeme představení scénického čtení šesti básní v režii a dramaturgii Petra Krále. Přednes doplní originální hudební improvizace na kytaru a klávesy v podání Jana Horníčka,“ doplnil Tomáš Aberle. Dalšími účinkujícími budou Pavel Mareš, Petr Král, Olga Kaštická, Betty Fahrnerová a Karolína Ščučková.

Křest doplní vernisáž

V rámci komponovaného večera pokřtí Ruční papírna Velké Losiny novou bibliofilii Kytice s 12+1 grafikou Güntera Hujbera.
A dojde také na vernisáž, která otevře výstavu grafických prací výtvarníka Güntera Hujbera s tématikou výše jmenované bibliofilie. Kombinovaná technika s akcentací suché jehly je v pojetí autora zdatným uměleckým partnerem Erbenových baladických nálad.
Souborné dílo okomentuje kurátor Eagle Gallery Zdeněk Přikryl.
Erbenova Kytice se stane středem pozornosti v šumperské knihovně ve čtvrtek 7. února od sedmi hodin večer. Za vstupenku zaplatí návštěvníci stokorunu.Foto: archiv

Výtvarník Günter Hujber z Velkých Losin vytvořil grafické práce pro novou bibliofilii Kytice.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.