ZPRÁVY

Elektrárnu vloni navštívily desetitisíce zvědavců

21. ledna 2014, 15:01, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Více než osmdesát tisíc lidí vloni navštívilo přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Ačkoli v porovnání s rokem 2012 návštěvnost o něco klesla, patří tento technický unikát k nejnavštěvovanějším místům v celém kraji.

„Minulý rok čekaly na návštěvníky dvě novinky. První bylo nové informační centrum pod korunou horní nádrže, druhou nově vybudovaná naučná stezka Rysí skála, která začíná u horní stanice lanovky,“ uvedl mluvčí ČEZu Jaroslav František Jurča. Od předminulého roku mohou lidé obdivovat u kaverny elektrárny vystavené oběžné kolo turbíny čítající v průměru čtyři a půl metru. Zájem turistů o stavbu podstatně stoupl poté, co mohli využít k dopravě k horní nádrži lanovku z lyžařského areálu v Koutech. Do té doby mohli náročnou cestu podstoupit jen pěšky či na kole, případně využít autobusu, který byl však určen jen pro předem objednané návštěvníky elektrárny.

800 000 návštěvníků

Od doby, kdy ČEZ elektrárnu zpřístupnil, viděly její útroby, nebo alespoň horní nádrž, statisíce lidí. „Od roku 1998 se jedná o sumu 800 158 návštěvníků, což je obrovské číslo. Mírný pokles návštěvnosti v loňském roce přisuzujeme nepřízni počasí, zejména v měsíci květnu,“ uvedl ředitel vodních elektráren ČEZ Petr Maralík. Stavbu, která s přehledem vyhrála první ročník ankety o 7 divů Olomouckého kraje, trápí v posledních letech problémy. Jde hlavně o neustálou tvorbu prasklin na povrchu horní nádrže, což způsobuje její netěsnost.


Ilustrační foto: ČEZ
Turbínové kolo vypreparované z nitra elektrárny budí zasloužený obdiv návštěvníků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.1.2014 20:08
Titulek: Bez titulku
Autor: Ivan K.
42
107
Je to čest že tu Dlouhé stráně máme! Technický skvost a unikát!
Reagovat
Datum: 22.1.2014 08:19
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: skvost stréc a unikat tetina
36
Te přelbe be tem čomilom baže pomohle, gdež be ta torbina na nich bochla
Reagovat