KULTURA

Džemfest chystá dvě výjimečné projekce

27. října 2008, 01:36, rejdakce
Džemfest chystá dvě výjimečné projekce Šumperk - Festival Džemfest, který v Šumperku začal v sobotu 25. října, přinese vedle hudebních večerů i výjimečné filmové projekce. Stejně jako loni! Minulý rok se Džemfestu podařil husarský kousek, když upozornil v celostátní předpremiéře na tehdy ještě neznámý film Once, který později získal Oskara za hudbu Glena Hansarda a Markéty Irglové.
Tentokrát pořadatelé chystají celostátní předpremiéry hned dvou filmů, které se tematicky pojí s hudbou. „Věříme, že filmy, které se nám podařilo získat, osloví všechny generace, neboť první se ohlíží za životem Karla Hašlera a druhý originálně mapuje českou hiphopovou scénu,“ podotkl pořadatel Radek Auer.
Filmová scéna festivalu Džemfest se uskuteční tuto středu 29. října v šumperském kině Oko. V 18 hodin se na plátně premiérově objeví snímek Písničkář, který nezemřel.
„Američan Thomas Hasler, nemanželský syn slavného českého písničkáře, herce, kabaretiéra, ale i filmového producenta Karla Hašlera se vydává do Čech, aby se něco dověděl o svém otci. Doprovázen spisovatelem Arnoštem Lustigem navštěvuje starou Prahu, ale i Brno, kde se Karel Hašler zamiloval do jeho matky, koncentrační tábor Mauthausen, kde byl popraven nacisty. Hašlerův syn zjišťuje, že písně jeho otce jsou českým národním pokladem a že je tu známější než Mickey Mouse v jeho domovině,“ popisuje obsah filmu Radek Auer a připomíná, že šumperské předpremiéry se zúčastní tvůrci filmu!
Také druhý snímek promítaný na Džemfestu zhlédnou diváci jako první na světě. „Film má hravý název Česká rapublika a jde o vůbec první celovečerní snímek o českém rapu. Kamera sleduje Oriona, Jamese Colea a Hugo Toxxxe na pódiu, ale především mimo něj. Tři přední čeští rappeři se ukazují v živelných filmových situacích,“ zdůraznil pořadatel.
Společné vstupné na oba filmy je sto korun, avšak dají se koupit i vstupenky zvlášť na každé představení.
Festival Džemfest přichystal vedle filmové scény ještě zahajovací večírek, který se odehrál v sobotu 25. října v klubu Suteren, a na stejném místě se odehraje i Halloween Afterparty.
Hlavní program festivalu vypukne v pátek 31. října. Ve velkém sále Domu kultury vystoupí skupiny All X, britská formace Trip to Dover, Mig 21, Skyline, Omicron a další.

 
Šumperskému festivalu Džemfest věnovala prostor i Česká televize. Ve čtvrtek 23. října představili pořadatelé v přímém přenosu vedle jiného i první český klip, který na počátku minulého století nafilmoval Karel Hašler. Právě Karlu Hašlerovi je totiž věnována filmová scéna Džemfestu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.