KULTURA

Džemfest chystá dvě výjimečné projekce

27. října 2008, 01:36, rejdakce
Džemfest chystá dvě výjimečné projekce Šumperk - Festival Džemfest, který v Šumperku začal v sobotu 25. října, přinese vedle hudebních večerů i výjimečné filmové projekce. Stejně jako loni! Minulý rok se Džemfestu podařil husarský kousek, když upozornil v celostátní předpremiéře na tehdy ještě neznámý film Once, který později získal Oskara za hudbu Glena Hansarda a Markéty Irglové.
Tentokrát pořadatelé chystají celostátní předpremiéry hned dvou filmů, které se tematicky pojí s hudbou. „Věříme, že filmy, které se nám podařilo získat, osloví všechny generace, neboť první se ohlíží za životem Karla Hašlera a druhý originálně mapuje českou hiphopovou scénu,“ podotkl pořadatel Radek Auer.
Filmová scéna festivalu Džemfest se uskuteční tuto středu 29. října v šumperském kině Oko. V 18 hodin se na plátně premiérově objeví snímek Písničkář, který nezemřel.
„Američan Thomas Hasler, nemanželský syn slavného českého písničkáře, herce, kabaretiéra, ale i filmového producenta Karla Hašlera se vydává do Čech, aby se něco dověděl o svém otci. Doprovázen spisovatelem Arnoštem Lustigem navštěvuje starou Prahu, ale i Brno, kde se Karel Hašler zamiloval do jeho matky, koncentrační tábor Mauthausen, kde byl popraven nacisty. Hašlerův syn zjišťuje, že písně jeho otce jsou českým národním pokladem a že je tu známější než Mickey Mouse v jeho domovině,“ popisuje obsah filmu Radek Auer a připomíná, že šumperské předpremiéry se zúčastní tvůrci filmu!
Také druhý snímek promítaný na Džemfestu zhlédnou diváci jako první na světě. „Film má hravý název Česká rapublika a jde o vůbec první celovečerní snímek o českém rapu. Kamera sleduje Oriona, Jamese Colea a Hugo Toxxxe na pódiu, ale především mimo něj. Tři přední čeští rappeři se ukazují v živelných filmových situacích,“ zdůraznil pořadatel.
Společné vstupné na oba filmy je sto korun, avšak dají se koupit i vstupenky zvlášť na každé představení.
Festival Džemfest přichystal vedle filmové scény ještě zahajovací večírek, který se odehrál v sobotu 25. října v klubu Suteren, a na stejném místě se odehraje i Halloween Afterparty.
Hlavní program festivalu vypukne v pátek 31. října. Ve velkém sále Domu kultury vystoupí skupiny All X, britská formace Trip to Dover, Mig 21, Skyline, Omicron a další.

 
Šumperskému festivalu Džemfest věnovala prostor i Česká televize. Ve čtvrtek 23. října představili pořadatelé v přímém přenosu vedle jiného i první český klip, který na počátku minulého století nafilmoval Karel Hašler. Právě Karlu Hašlerovi je totiž věnována filmová scéna Džemfestu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).