KULTURA

Dvanáctá sezóna Klasika Viva poodhaluje svou tvář

28. ledna 2012, 00:00, rejdakce
Cyklus koncertů Klasika Viva zahajuje letos svou dvanáctou sezónu. Mnozí snad již ani nepamatujeme, kdy se koncerty konaly v prostorách obřadní síně na šumperské radnici. Za dobu své existence si Klasika Viva vydobyla slušné renomé mezi hudebními projekty kraje, koncerty je možné navštívit nejen v Šumperku, ale také v Jeseníku a nabízíme satelitní koncerty i v Loučné nad Desnou.
Projekt se rozrostl také o svou festivalovou sestru Klášterní hudební slavnosti a již třetím rokem Klasika Viva v počátcích nové kalendářní sezóny spojuje své síly s festivalem Šumperské preludium. Po zkušenosti můžeme konstatovat, že spojení těchto dvou projektů byl nápad dobrý a životaschopný.

Sezóna Klasika Viva začíná 6. 2. 2012 a tento první koncert sezóny v Šumperku je také zahajovacím koncertem Šumperského preludia. Propagační materiály Klasika Viva i Šumperského preludia hlásají, že na tomto koncertě vystoupí německé smyčcové kvarteto Minquet Quartet. Bohužel tento vynikající německý soubor z vážných rodinných důvodů dvou členů kvarteta nepřijede. Pořadatelé byli nuceni řešit nastalou situaci velice operativně a podařilo se zajistit, že v tento den vystoupí od 19 hodin v Klášterním kostele v Šumperku vynikající smyčcové kvarteto z Brna, Graffovo kvarteto.

Graffovo kvarteto, které patří mezi přední česká kvarteta mladé generace, vzniklo v roce 1997 na brněnské konzervatoři ve třídě primária Janáčkova kvarteta Miloše Vacka. Soubor již za dob studií na konzervatoři a HF JAMU získal celou řadu laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés". V roce 2008 získal soubor prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se od dob jeho studií na HF JAMU podílí Prof. Adolf Sýkora (člen legendární sestavy Janáčkova kvarteta) a v současné době také Prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet). Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další. Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů (Evropa, Amerika a také Afrika). Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě (např. Český, Slovenský a Chorvatský rozhlas, BBC), ale i v zámoří. Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, z nichž nahrávka kvartetů F. Mendelssohna, J. Haydna a J. Suka získala prestižní označení "Nahrávka měsíce" na britském hudebním portálu MusicWeb International, který přináší recenze na nové hudební nosiče.

Pro sezónu 2012 pořadatelé nabízejí oblíbenou Kartu Klubu přátel Klasika Viva a také Abonentní karty. Karta Klubu přátel KV stojí 80 Kč a platí jeden rok. Při předložení této karty získává její držitel slevu z jednotlivého vstupného 20 Kč. Abonentní karty na 1. pololetí je možné již zakoupit v obvyklých předprodejích v Šumperku a Jeseníku. Cena karty pro šumperské posluchače je 400 a 320 Kč, v Jeseníku je cena karty 320 a 240 Kč. Jiné ceny jsou dány jinými počty koncertů v každém městě. Držitelé Abonentní karty mají program na koncertech zdarma.

A na co je možné se v nové sezóně těšit? Klasika Viva nabízí vystoupení souboru Duo ConTempo, chlapeckého pěveckého sboru z Pardubic Bonifantes, světově uznávané violistky Jitky Hosprové, klavírního tria Orbis nebo dechového tria Moravské filharmonie Olomouc Lignum.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.