SPORT

Dva Šumperáci se chystají uběhnout 840 km za deset dní

11. listopadu 2009, 21:00, téma SANTIAGO 2009, www.santiago-2009.cz, rejdakce
Dva Šumperáci se chystají uběhnout 840 km za deset dní Šumperk - V sobotu 14. listopadu vyběhne dvojice mladých šumperských běžců, známá jako Veselí bratři, na poutní cestu do Santiaga de Compostela. Cesta měří přes 840 km a tým ji celou poběží. Na splnění tohoto cíle si stanovili deset dní běhu, což je velmi jednoduchá matematika: 84 km denně, 10 dní za sebou.

Pro normálního člověka nepředstavitelné, pro kluky prozatím největší výzva v životě. Zdeněk  Štěpánek, jeden z běžců, k tomu řekl: „Je to šílený nápad, který se nám vyklubal v hlavách, ale my jsme mladí a svým způsobem taky šílení (smích). Je to velká akce a pro oba dva první věc takového typu. Je to náš velký cíl proběhnout celou poutní cestu, ale vrátit se zdraví a s dobrým pocitem je pro nás důležitější.“

Na cestě je čeká různé prostředí. Tzv. severní cesta (Camino Norte), kterou si pro svůj běh vybrali, měří 840 km, začíná v Pyrenejích, vede po lesních kamenitých i asfaltových cestách a také po pláži a končí v poutním městě Santiago de Compostela. Dvojice bude dále pokračovat až na mys Fisterra, tzv. konec světa. V Pyrenejích se tak mohou setkat se sněhem i medvědy, u moře je zase nejspíše čeká nepříjemný protivítr. "Počasí v této oblasti je velice nestálé. Musíme být připraveni na všechno a přitom být co nejlehčí,“ připomíná Pavel Paloncý. „Hlavně aby to vydržely naše klouby,“ dodává Zdeněk Štěpánek.

Odjezd z ČR kluci stanovili na 11. listopadu 2009. V současnosti probíhají poslední přípravy před odjezdem a vrcholí trénink – tréninkové dávky mají 25 až 50 km, někdy i dvoufázově. Pavel Paloncý k tomu dodává: „Trénujeme, co to jde, ale vyzkoušet to nejde. Počítáme s tím, že po takových 200 km nám do zpěvu moc nebude.“

„Je potřeba také zmínit doprovodný tým, bez něhož bychom se na místě neobešli. Martina Klimešová je hlavním řidičem celé akce a masérkou, Pepa Andrle, skvělý amatérský běžec, se tentokrát zhostí funkce dokumentaristy celého projektu. Už předem jim skládáme velký dík,“ dodává Zdeněk.

 Pavel Paloncý - navigátor, fotograf a tlumočník výpravy

PaloncJak se zrodil nápad běžet do Santiaga de Compostela vám přesně neřeknu. Zhruba by to šlo popsat jako nenadálé osvícení a pak dlouhé bublání a kynutí nápadu.
Abych vůbec uvažoval o takové šílenosti, muselo tomu předcházet spousta věcí.

V dětství jsem pokukoval, krátce pokukoval, po různých sportech - baseballu, judu, plavání, stolním tenisu.. až jsem začal dělat orientační běh a ten dělám dodnes. Místo toho, abych svůj běh zrychlil, tak jsem jej začal prodlužovat. A tak jsem jako 18letý dokončil v roce 2003 M ČR v survivalu - Jesenického Tvrďáka a tím to začlo. Přišel horský orientační běh, rogaining a v roce 2006 i Adventure racing.
Krom toho studuju MFF UK v Praze, živím se jako překladatel a příležitostný pisálek, rád fotím a cestuji.

 

 

Zdeněk Štěpánek - botanik, medik a zoolog výpravy.

ZdenaZajímá Vás, kdo za blázny by se rozhodli běžet takovou vzdálenost? Abych se přiznal tak mě taky :-) Co jsem se na nohy prvně postavil, tak pořád běhám: za maminkou, za balónem, do školy, za holkama, na stadióně, po silnici, v lese, v tělocvičně, … Všude a pořád.
Sport mi prostě od mala naplňuje volný čas. Když nestojím pevně na zemi, čvachtám se ve vodě, ujíždím po řekách, šplhám po stromech a skalách, větrám hlavu na kole, svištím si to na sjezdovce nebo ve stopě případně se s kamarádama honím za kulatým nesmyslem.
Skoro rok se věnuji takové zábavě, kdy někam vyrazíte, pořád spěcháte, střídáte dopravní prostředky a nakonec dorazíte do cíle, nemůžete mluvit, chodit ani dýchat a říká se tomu survival a/nebo Adventure racing.
Studuju PřF UP v Olomouci, a tak mi život naplňuje příroda v podobě květeny i zvířeny, zážitková práce s lidmi, stavba lanových překážek a sny o vysokých horách a exotických dálavách.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.11.2009 20:46
Titulek: Santiago
Autor: Lenon
134
114
Zdarec chlapíci!!!
http://www.veselibratri.cz/
Hodně, hodně Vám fandím a přeji, ať to vyjde - počasí, zdraví, Zdeňkova noha ... .
Mám k této akci i osobnější vztah, neboť před 30 lety jsem takhle fandil bráchovi, který se snažil přeběhnout tehdejší republiku z Vyšného Německého do Hranic za Aší, trasou která čítala přes 1000 km.
Chtěl to dát pod 10 dní, ale nakonec to dal za 11 dní a cca 10 hodin a byl to tehdá rekord (nevím jak se čas vylepšil do dnešních dnů).
Měl též doprovod - auto s redaktorem tehdejšího svazarmovského časopisu.
Takže vivat Santiago.
Lenon
Reagovat
Datum: 12.11.2009 00:16
Titulek: Bez titulku
Autor: Marťa
106
136
Lenone
Za oba kluky Ti chci moc podekovat za podporu. Taky jim moc moc fandim a verim, ze to zvladnou.
A kluci maji tez doprovod jako mel tehdy tvuj bracha - mladou, krasnou, akcni a nadejnou slecnu ktera se jim stara o jejich fyzickou i dusevni pohodu . mne :)))
Takze perfektni predpoklady pro to, aby to zvladli;)
Marťa
Reagovat
Datum: 12.11.2009 18:23
Titulek: Bez titulku
Autor: ferca
118
141
fandim vam kluci!!!! :-)
Reagovat
Datum: 13.11.2009 14:36
Titulek: Bez titulku
Autor: Mrqa
131
165
Kdybych mel klobouk, tak smeknu! Clovek by mel delat veci, ktere stoji za to a tohle je podle me jedna z nich. Zdravim z MFF UK
Reagovat
Datum: 14.11.2009 08:19
Titulek: Hodně sil a štěstí!
Autor: Miki
96
166
Všem vám držíme palce, věříme v úspěch vaší expedice a hlavně v návrat v "neporušeném" stavu. Jana a Milan K.
Reagovat