SPORT

Dva Šumperáci se chystají uběhnout 840 km za deset dní

11. listopadu 2009, 21:00, téma SANTIAGO 2009, www.santiago-2009.cz, rejdakce
Dva Šumperáci se chystají uběhnout 840 km za deset dní Šumperk - V sobotu 14. listopadu vyběhne dvojice mladých šumperských běžců, známá jako Veselí bratři, na poutní cestu do Santiaga de Compostela. Cesta měří přes 840 km a tým ji celou poběží. Na splnění tohoto cíle si stanovili deset dní běhu, což je velmi jednoduchá matematika: 84 km denně, 10 dní za sebou.

Pro normálního člověka nepředstavitelné, pro kluky prozatím největší výzva v životě. Zdeněk  Štěpánek, jeden z běžců, k tomu řekl: „Je to šílený nápad, který se nám vyklubal v hlavách, ale my jsme mladí a svým způsobem taky šílení (smích). Je to velká akce a pro oba dva první věc takového typu. Je to náš velký cíl proběhnout celou poutní cestu, ale vrátit se zdraví a s dobrým pocitem je pro nás důležitější.“

Na cestě je čeká různé prostředí. Tzv. severní cesta (Camino Norte), kterou si pro svůj běh vybrali, měří 840 km, začíná v Pyrenejích, vede po lesních kamenitých i asfaltových cestách a také po pláži a končí v poutním městě Santiago de Compostela. Dvojice bude dále pokračovat až na mys Fisterra, tzv. konec světa. V Pyrenejích se tak mohou setkat se sněhem i medvědy, u moře je zase nejspíše čeká nepříjemný protivítr. "Počasí v této oblasti je velice nestálé. Musíme být připraveni na všechno a přitom být co nejlehčí,“ připomíná Pavel Paloncý. „Hlavně aby to vydržely naše klouby,“ dodává Zdeněk Štěpánek.

Odjezd z ČR kluci stanovili na 11. listopadu 2009. V současnosti probíhají poslední přípravy před odjezdem a vrcholí trénink – tréninkové dávky mají 25 až 50 km, někdy i dvoufázově. Pavel Paloncý k tomu dodává: „Trénujeme, co to jde, ale vyzkoušet to nejde. Počítáme s tím, že po takových 200 km nám do zpěvu moc nebude.“

„Je potřeba také zmínit doprovodný tým, bez něhož bychom se na místě neobešli. Martina Klimešová je hlavním řidičem celé akce a masérkou, Pepa Andrle, skvělý amatérský běžec, se tentokrát zhostí funkce dokumentaristy celého projektu. Už předem jim skládáme velký dík,“ dodává Zdeněk.

 Pavel Paloncý - navigátor, fotograf a tlumočník výpravy

PaloncJak se zrodil nápad běžet do Santiaga de Compostela vám přesně neřeknu. Zhruba by to šlo popsat jako nenadálé osvícení a pak dlouhé bublání a kynutí nápadu.
Abych vůbec uvažoval o takové šílenosti, muselo tomu předcházet spousta věcí.

V dětství jsem pokukoval, krátce pokukoval, po různých sportech - baseballu, judu, plavání, stolním tenisu.. až jsem začal dělat orientační běh a ten dělám dodnes. Místo toho, abych svůj běh zrychlil, tak jsem jej začal prodlužovat. A tak jsem jako 18letý dokončil v roce 2003 M ČR v survivalu - Jesenického Tvrďáka a tím to začlo. Přišel horský orientační běh, rogaining a v roce 2006 i Adventure racing.
Krom toho studuju MFF UK v Praze, živím se jako překladatel a příležitostný pisálek, rád fotím a cestuji.

 

 

Zdeněk Štěpánek - botanik, medik a zoolog výpravy.

ZdenaZajímá Vás, kdo za blázny by se rozhodli běžet takovou vzdálenost? Abych se přiznal tak mě taky :-) Co jsem se na nohy prvně postavil, tak pořád běhám: za maminkou, za balónem, do školy, za holkama, na stadióně, po silnici, v lese, v tělocvičně, … Všude a pořád.
Sport mi prostě od mala naplňuje volný čas. Když nestojím pevně na zemi, čvachtám se ve vodě, ujíždím po řekách, šplhám po stromech a skalách, větrám hlavu na kole, svištím si to na sjezdovce nebo ve stopě případně se s kamarádama honím za kulatým nesmyslem.
Skoro rok se věnuji takové zábavě, kdy někam vyrazíte, pořád spěcháte, střídáte dopravní prostředky a nakonec dorazíte do cíle, nemůžete mluvit, chodit ani dýchat a říká se tomu survival a/nebo Adventure racing.
Studuju PřF UP v Olomouci, a tak mi život naplňuje příroda v podobě květeny i zvířeny, zážitková práce s lidmi, stavba lanových překážek a sny o vysokých horách a exotických dálavách.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.11.2009 20:46
Titulek: Santiago
Autor: Lenon
155
135
Zdarec chlapíci!!!
http://www.veselibratri.cz/
Hodně, hodně Vám fandím a přeji, ať to vyjde - počasí, zdraví, Zdeňkova noha ... .
Mám k této akci i osobnější vztah, neboť před 30 lety jsem takhle fandil bráchovi, který se snažil přeběhnout tehdejší republiku z Vyšného Německého do Hranic za Aší, trasou která čítala přes 1000 km.
Chtěl to dát pod 10 dní, ale nakonec to dal za 11 dní a cca 10 hodin a byl to tehdá rekord (nevím jak se čas vylepšil do dnešních dnů).
Měl též doprovod - auto s redaktorem tehdejšího svazarmovského časopisu.
Takže vivat Santiago.
Lenon
Reagovat
Datum: 12.11.2009 00:16
Titulek: Bez titulku
Autor: Marťa
125
158
Lenone
Za oba kluky Ti chci moc podekovat za podporu. Taky jim moc moc fandim a verim, ze to zvladnou.
A kluci maji tez doprovod jako mel tehdy tvuj bracha - mladou, krasnou, akcni a nadejnou slecnu ktera se jim stara o jejich fyzickou i dusevni pohodu . mne :)))
Takze perfektni predpoklady pro to, aby to zvladli;)
Marťa
Reagovat
Datum: 12.11.2009 18:23
Titulek: Bez titulku
Autor: ferca
135
160
fandim vam kluci!!!! :-)
Reagovat
Datum: 13.11.2009 14:36
Titulek: Bez titulku
Autor: Mrqa
152
194
Kdybych mel klobouk, tak smeknu! Clovek by mel delat veci, ktere stoji za to a tohle je podle me jedna z nich. Zdravim z MFF UK
Reagovat
Datum: 14.11.2009 08:19
Titulek: Hodně sil a štěstí!
Autor: Miki
112
184
Všem vám držíme palce, věříme v úspěch vaší expedice a hlavně v návrat v "neporušeném" stavu. Jana a Milan K.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).