ZPRÁVY

Duše Jakuba Hříbka maluje

3. prosince 2012, 04:40, mid
Duše Jakuba Hříbka maluje Zábřeh – Výstava DUŠE MALUJE v zábřežském kině Retro zavede návštěvníky do poetického světa osmadvacetiletého Jakuba Hříbka z Domova Paprsek v Olšanech, stipendisty celosvětového Sdružení malířů malujících ústy a nohama.
Jakub Hříbek, jemuž svalová atrofie již od narození znemožňuje pohybovat končetinami, drží při své tvorbě štětec či tužku ústy. Jeho výtvarnou činnost pomáhá rozvíjet Milada Sobková, šumperská výtvarnice, která dlouho působila v Domě dětí a mládeže U radnice: „Jakub je malíř s poetickým projevem v naivistickém stylu. Jeho talent zachytila paní učitelka Holotová ve škole v olšanském ústavu sociální péče a na základě jejího doporučení jsem s Jakubem začala pracovat já. V roce 2003 předložil své obrázky k posouzení celosvětovému Sdružení malířů malujících ústy a nohama a od března 2004 mu bylo uděleno stipendium.“

Právě toto stipendium a podpora z Domova Paprsek v Olšanech umožňují Jakubu Hříbkovi se nadále výtvarně rozvíjet. Česká sekce Sdružení mu však změnila život i v jiných oblastech. Vybavila ho speciálním vozíkem, který mu odmítla uhradit VZP, a notebookem, který mu umožňuje komunikovat se světem. „Jakub prožil většinu života v Domově Paprsek v Olšanech, velkou část svého času trávil poslechem pohádek. Do tohoto světa se stále vrací i při své tvorbě,“ dodala k vystavovaným dílkům Milada Sobková.
 

Výstavu, již budou moci zájemci shlédnout v zábřežském kině Retro celý měsíc, zahájí vernisáž 13. prosince v 17 hodin. Na slavnostní zahájení expozice přijedou Jakuba Hříbka podpořit bubeníci z Domova Paprsek, kteří vystoupí v doprovodném programu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).