ZPRAVODAJSTVÍ

Dubicko potěšilo archeology. Našly se další vykopávky

3. května 2016, 11:00, Hana Písková
Dubicko potěšilo archeology. Našly se další vykopávky Dubicko - V lokalitě Na Tvrzi v Dubicku prohledávají archeologové postupně stavební parcely, na kterých mají vyrůst nové obytné domy. O tom, že tu lidé žili už v mladší době kamenné i bronzové, není pochyb. V budoucnu by muzejníci chtěli nálezy z Dubicka ukázat veřejnosti.

 „Na Tvrzi nacházíme zlomky keramických nádob, zbytky mazanice, zlomky bronzových předmětů i kamenné nástroje. Mísí se tu důkazy osídlení této lokality v mladší době kamenné i ze sídliště z doby bronzové,“ říká archeoložka Barbora Tomešová z Vlastivědného muzea v Šumperku. Upozorňuje na to, že podle našich zákonů by stavební činnost měli společnosti i jednotlivci archeologům hlásit, což se velmi často neděje. „V Dubicku provádíme archeologický průzkum už několik let, takže tady to funguje, lidé nás znají a jsou poučenější,“ dodává archeoložka.

Ze stavby do muzea


Zasvěcení lidé vědí, že činnost archeologů vyžaduje mravenčí práci a trpělivost. „Samozřejmě, že jakmile se nám podaří nalezené předměty nebo jejich pozůstatky vyčistit a ošetřit, rádi bychom je ve spolupráci s Dubickem veřejnosti rádi ukázali. V nejbližší době to ale nebude, chce to čas,“ uzavírá Barbora Tomešová.
V Dubicku stále žije záměr na stavbu vesnického muzea. Archeologické vykopávky, které byly v okolí obce objeveny v minulosti, si mohou lidé prohlédnout zatím třeba v šumperském muzeu.


Ilustrační foto: red

V Dubicku sídlili lidé už v době kamenné. Dokládají to další objevené vykopávky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.