ZPRAVODAJSTVÍ

Dubicko potěšilo archeology. Našly se další vykopávky

3. května 2016, 11:00, Hana Písková
Dubicko potěšilo archeology. Našly se další vykopávky Dubicko - V lokalitě Na Tvrzi v Dubicku prohledávají archeologové postupně stavební parcely, na kterých mají vyrůst nové obytné domy. O tom, že tu lidé žili už v mladší době kamenné i bronzové, není pochyb. V budoucnu by muzejníci chtěli nálezy z Dubicka ukázat veřejnosti.

 „Na Tvrzi nacházíme zlomky keramických nádob, zbytky mazanice, zlomky bronzových předmětů i kamenné nástroje. Mísí se tu důkazy osídlení této lokality v mladší době kamenné i ze sídliště z doby bronzové,“ říká archeoložka Barbora Tomešová z Vlastivědného muzea v Šumperku. Upozorňuje na to, že podle našich zákonů by stavební činnost měli společnosti i jednotlivci archeologům hlásit, což se velmi často neděje. „V Dubicku provádíme archeologický průzkum už několik let, takže tady to funguje, lidé nás znají a jsou poučenější,“ dodává archeoložka.

Ze stavby do muzea


Zasvěcení lidé vědí, že činnost archeologů vyžaduje mravenčí práci a trpělivost. „Samozřejmě, že jakmile se nám podaří nalezené předměty nebo jejich pozůstatky vyčistit a ošetřit, rádi bychom je ve spolupráci s Dubickem veřejnosti rádi ukázali. V nejbližší době to ale nebude, chce to čas,“ uzavírá Barbora Tomešová.
V Dubicku stále žije záměr na stavbu vesnického muzea. Archeologické vykopávky, které byly v okolí obce objeveny v minulosti, si mohou lidé prohlédnout zatím třeba v šumperském muzeu.


Ilustrační foto: red

V Dubicku sídlili lidé už v době kamenné. Dokládají to další objevené vykopávky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).