ZPRAVODAJSTVÍ

Dubicko potěšilo archeology. Našly se další vykopávky

3. května 2016, 11:00, Hana Písková
Dubicko potěšilo archeology. Našly se další vykopávky Dubicko - V lokalitě Na Tvrzi v Dubicku prohledávají archeologové postupně stavební parcely, na kterých mají vyrůst nové obytné domy. O tom, že tu lidé žili už v mladší době kamenné i bronzové, není pochyb. V budoucnu by muzejníci chtěli nálezy z Dubicka ukázat veřejnosti.

 „Na Tvrzi nacházíme zlomky keramických nádob, zbytky mazanice, zlomky bronzových předmětů i kamenné nástroje. Mísí se tu důkazy osídlení této lokality v mladší době kamenné i ze sídliště z doby bronzové,“ říká archeoložka Barbora Tomešová z Vlastivědného muzea v Šumperku. Upozorňuje na to, že podle našich zákonů by stavební činnost měli společnosti i jednotlivci archeologům hlásit, což se velmi často neděje. „V Dubicku provádíme archeologický průzkum už několik let, takže tady to funguje, lidé nás znají a jsou poučenější,“ dodává archeoložka.

Ze stavby do muzea


Zasvěcení lidé vědí, že činnost archeologů vyžaduje mravenčí práci a trpělivost. „Samozřejmě, že jakmile se nám podaří nalezené předměty nebo jejich pozůstatky vyčistit a ošetřit, rádi bychom je ve spolupráci s Dubickem veřejnosti rádi ukázali. V nejbližší době to ale nebude, chce to čas,“ uzavírá Barbora Tomešová.
V Dubicku stále žije záměr na stavbu vesnického muzea. Archeologické vykopávky, které byly v okolí obce objeveny v minulosti, si mohou lidé prohlédnout zatím třeba v šumperském muzeu.


Ilustrační foto: red

V Dubicku sídlili lidé už v době kamenné. Dokládají to další objevené vykopávky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).