ZPRAVODAJSTVÍ

Dubicko potěšilo archeology. Našly se další vykopávky

3. května 2016, 11:00, Hana Písková
Dubicko potěšilo archeology. Našly se další vykopávky Dubicko - V lokalitě Na Tvrzi v Dubicku prohledávají archeologové postupně stavební parcely, na kterých mají vyrůst nové obytné domy. O tom, že tu lidé žili už v mladší době kamenné i bronzové, není pochyb. V budoucnu by muzejníci chtěli nálezy z Dubicka ukázat veřejnosti.

 „Na Tvrzi nacházíme zlomky keramických nádob, zbytky mazanice, zlomky bronzových předmětů i kamenné nástroje. Mísí se tu důkazy osídlení této lokality v mladší době kamenné i ze sídliště z doby bronzové,“ říká archeoložka Barbora Tomešová z Vlastivědného muzea v Šumperku. Upozorňuje na to, že podle našich zákonů by stavební činnost měli společnosti i jednotlivci archeologům hlásit, což se velmi často neděje. „V Dubicku provádíme archeologický průzkum už několik let, takže tady to funguje, lidé nás znají a jsou poučenější,“ dodává archeoložka.

Ze stavby do muzea


Zasvěcení lidé vědí, že činnost archeologů vyžaduje mravenčí práci a trpělivost. „Samozřejmě, že jakmile se nám podaří nalezené předměty nebo jejich pozůstatky vyčistit a ošetřit, rádi bychom je ve spolupráci s Dubickem veřejnosti rádi ukázali. V nejbližší době to ale nebude, chce to čas,“ uzavírá Barbora Tomešová.
V Dubicku stále žije záměr na stavbu vesnického muzea. Archeologické vykopávky, které byly v okolí obce objeveny v minulosti, si mohou lidé prohlédnout zatím třeba v šumperském muzeu.


Ilustrační foto: red

V Dubicku sídlili lidé už v době kamenné. Dokládají to další objevené vykopávky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DYMYTRY ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).