KULTURA

Držitelé 4 letošních Andělů zahájí festival Jazz Šumperk

12. dubna 2008, 00:16, Rejdakce
Držitelé 4 letošních Andělů zahájí festival Jazz Šumperk Šumperk - Nejúspěšnější kapela předávání výročních cen Akademie populární hudby za rok 2007, Monkey Business, zahájí letošní ročník tradičního festivalu Jazz Šumperk. Přehlídka, jejíž kořeny sahají do počátku 80. let, proběhne ve dnech 17.-18. dubna a nabídne různé podoby jazzového žánru.

Ve snaze přiblížit jazzovou muziku mladší generaci, zahájí festival funková formace Monkey Business. Ta získala 4 zlatavé sošky Andělů za rok 2007. Deska nazvaná Objects Of Desire And Other Complications vyhrála kategorii Album roku Pop&Dance, cédéčko mělo podle akademiků také nejlepší obal z dílny Lely Geislerové, videokip k písni Kit Bike získal ocenění v kategorii Klip roku a frontman Monkey Business Matěj Ruppert se stal zpěvákem roku!

 

„Monkey Business jazzový festival zahájí ve čtvrtek 17. dubna v půl osmé večer. Šumperskému publiku předvede, že jazz se může ukrývat do mnoha hudebních podob. Špičkové hráče v čele s klávesisty Romanem Holým a Ondřejem Brouskem povede vokální duo Matěj Ruppert a Tonya Graves,“ lákají na koncert pořadatelé.

 

Hlavní festivalový program začne v pátek 18. dubna v šest hodin večer a znít budou opět rozmanité podoby jazzové hudby.


Monkey Business

 

Do rytmu synkop zavede posluchače hned úvodní vstup ve foyer, kde vystoupí Jiří Groulík Trio. Formace vznikla před dvěma roky a obvyklé jazzové standardy doplňuje vlastní tvorbou, která je ovlivněna jak zpěvností moravské melodiky, tak brazilskou bossa novou a částečně i skandinávským jazzem.

 
Taking Off

Hlavní festivalové dění se pak přesune do velkého sálu Domu kultury. Posluchači se mohou těšit na fenomenálního hráče Pavla Jakuba Rybu v doprovodu souboru M.T.S. Art Ensemble. Svěží funky/jazzovou tvorbu představí v Šumperku mladá, nadějná formace Taking Off v čele s Terezou Černochovou, která vydala na sklonku minulého roku debutové sólové album Small Monstrosities jako odpověď na rozpad úspěšného tria Black Milk, jehož byla členkou. V Šumperku se představí jako výtečná swingová interpretka a za sebou bude mít podporu jedenácti vynikajících hráčů, kteří spolu tvoří vlastní repertoár od roku 2000.

 

Další lahůdkou v programu jazzového festivalu bude vystoupení jazzových talentů z místní líhně, souboru Teens Velké Losiny. Téměř domácí orchestr, který má za sebou řadu úspěchů, oslaví na festivalu 5 let existence! Teens Jazzband Velké Losiny je, co se věkového průměru hráčů týče, jistě jedním z nejmladších dixielandů v České republice. V den jejich prvního vystoupení (20. března 2003) bylo nejstaršímu hráči 17 let. Teens Jazzband hrál na spoustě důležitých festivalů po celé České republice (Blues Aperitiv Šumperk 2003, Středoevropský dixielandový most Hradec Králové 2004, Československý jazzový festival Přerov 2005, 2006 atd.). Teens Jazzband Velké Losiny taktéž pořádá již tradiční Jazzový podvečer v šumperském divadle, kam si zvou největší špičky současné jazzové scény jako je Eva Emingerová, Petra Ernyei, Laďa Kerndl, Bob Zajíček, Josef Bažík Pavelka či Michal Zpěvák. Tato akce byla Teens Jazzbandem pořádána již sedmkrát.

 

Jedním z největších lákadel pro jazzové fajnšmekry bude na letošním šumperském „jazzování“ recitál Waltera Fischbachera s doprovodnou skupinou. Walter Fischbacher pochází z Rakouska, kde vystudoval Musikhochschule a Music Conservatory ve Vídni a působil na rakouské hudební scéně až do roku 1994, kdy se rozhodl zdokonalit své hudební umění v New Yorku. Tam navštěvoval Mannes College a New School a hrál v několika kapelách. Aby si rozšířil své hudební horizonty, založil si tam nahrávací studio a také ladí klavíry. Spolupracoval s hvězdami jako: George Garzone, Tim Levebvre, Joel Rosenblatt, Ric Fierabracci, Chico Freeman, Billy Harper, Charles Tolliver, Frank Foster, Vienna Art Orchestra, Ingrid Jensen.

 

V současnosti také působí v kapele slavného houslisty Christiana Howese (Bill Evans, Dave Weckl, Richard Bona…) Asi před pěti lety dostal nabídku vyrazit na turné s Lacem Deczim a jeho Celulou New York. Od té doby se do Evropy vrací každý půl rok. Před dvěma lety zde také představil svůj vlastní projekt Phishbacher, se kterým slaví úspěchy nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Německu a Rakousku. Protože se rozhodl proniknout i do ostatních evropských zemí, Celulu New York opustil a již touhle dobou se pracuje na přípravě podzimního turné také v Holandsku a Švýcarsku. Phishbacher se věnuje vlastní tvorbě, která sice vychází z jazzu, ale nebrání se ani stylům, jako je funky, rock, latin, drum and bass a další.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o dvě vstupenky na divadelní představení Hodina duchů. V bludovském Kulturním domě ho 12. března od 18 hodin odehraje Divadlo Artur Praha. Můžete být u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Otázka:
Který z uvedených herců v představení Divadla Artur Hodina duchů nehraje?

a) Michal Kavalčík
b) Bořek Slezáček
c) Vlasta Korec

Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na nově otevřenou interaktivní výstavu Hrátky s penězi, kde se pobaví hlavně děti a která bude v zábřežském muzeu otevřená do 19. dubna vyhrávají: Jana H. z Bludova a Blanka Z. z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.