SPORT

Držet balanc na laně není jen výsadou akrobatů

23. července 2008, 19:03, téma NETRADIČNÍ SPORTY, Stanislava Marešová
Držet balanc na laně není jen výsadou akrobatů Slack line. Někdy též známé jako moderní provazochodectví. Novinka, která se pomalu dostává i do českých a moravských luhů a hájů. Do nedávné doby jen zábava horalů a lezců, kteří se na slacku vydováděli pod skalami. Dnes už i prima zábava v malých lanových centrech pro děti ze základní školy.
Říká se, že kdo to jednou zkusí, už nechce jinak. Balancování na popruhu vás chytí natolik, že dalších několik let budete cvičit a cvičit a hecovat sebe i své přátele a vymýšlet další triky a figury s tím, jak se postupně budete zlepšovat v tomto umění. Zní to jako slogan reklamního letáku, ale ukazuje se, že je to pravda. Stejně nedůvěřivě jsme se ostatně kdysi dívali na trampolíny a ejhle, dnes už plní nejednu zahradu rodinného domu.

A je ostatně pravdou, že to, co člověku zrovna moc nejde, dokáže vyhecovat jeho ego a touhu po ovládnutí. A proto skutečně, slacklining si zamilovali nejen lezci a horolezci, ale i naše děti.
Co mají společného výrazy jako owlajny, longlajny, tricklajny, highlajn? Kromě slova lajna asi už jen to, že se jedná o různé druhy lajny. A jde samozřejmě i  prvky, které lze předvést právě na oné lajně. A pořádají se k tomu dokonce festivaly. Jeden takový se odehraje na začátku srpna v Broumovsku a je to již jeho druhý ročník.

Pro úplné nováčky pár výrazů na vysvětlení:

highline  - prostě slack line ve větší výšce, optimálně tak nad 5 metrů, ale nadšenci již pokořili i několik desítek metrů výškového rozdílu...
wasserline -  jak název napovídá, jedná se o lajnu nataženou nad vodou ...
longline - prostě hodně, hodně dlouhá lajna, tedy ta, co je delší jak 30 metrů i delší jak 50 metrů...
triky na lajně - bodovaná show, kterou na lajně předvedete při různých soutěžích a festivalech, ať už to jsou nástupy, sestupy, salta, přemety, vruty, triky bez lajny, což jsou jakési triky ve vzduchu, nebo plynulost přechodu, rozhoupání lajny aj.
howling at the Moon  - jeden z velmi zajímavých triků na lajně, který spočívá ve zvednutí se z lehu do sedu jediným plynulým pohybem. Už jen sledovat jeho provedení je nadpozemské.

A stejně jako každý sport i slacklining má svou historii.
 
O té slacklinové můžeme mluvit někdy na začátku 80.let. Slackline se totiž  jako nový sport zrodil právě v 80. letech minulého století v Yosemitském údolí. I když, ruku na srdce, provazochodectví, které zná většina z nás z cirkusů, je mnohem starší.
Možná až slacklining vyzkoušíte, zjistíte, stejně jako vaše děti, že je to vlastně dobrá zábava, která zaměstná celé tělo. Slacklining totiž prověřuje schopnosti a smysl pro rovnováhu. A stačí k tomu opravdu málo. Jen popruh, ráčnu a dvě smyčky se sponami. A pak už stačí upevnit smyčky a pomocí ráčny natáhnout popruh mezi dva stromy do výšky maximálně jednoho metru.

A pro ty zdatné je tu jedna inspirace. 
Když už vám nepostačí slackline, zkuste highliner, což je jen chůze po lajně v trošku větší výšce.

Na fotografii: Legendární rakouský lezec, highliner a fotograf Heinz Zak. Prvopřechod 3. května přešel v Adršpachu ze Starosty na Starostovou délku 30 m.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.