ZPRAVODAJSTVÍ

Dotace mohou obce zničit, varují starostové

26. července 2016, 07:00, Jaroslav Kropáč
Dotace mohou obce zničit, varují starostové Okres - Stále víc je nenávidí, přitom se bez nich často neobejdou. Řeč je o dotacích, jejichž administrace, ale především pozdější kontroly mohou hlavně menším obcím zlomit vaz. Někteří starostové už raději dotace ani získat nechtějí, aby svoji vesnici nezatáhli do byrokratické války a velkých finančních problémů.

 Potíže způsobují obcím kontroly čerpání dotací ze strany státu. Zatímco například poskytovatel dotace žádné nedostatky v administraci neobjeví, následná kontrola z ministerstva financí po dvou letech chyby najde a zoufalému vedení obce nařídí část již vyplacených peněz vrátit. „Je to čím dál horší. Zatímco dříve se dalo malé pochybení vyřešit jen napomenutím, dneska už vám strhnou minimálně pět procent dotace. My jsme udělali malou chybu, v podstatě ptákovinu. při administraci rekonstrukce návsi a museli jsme vrátit tři sta tisíc korun,“ popisuje současnou praxi starosta Nového Malína Josef Minář. Staré Město dostalo před nedávnem nařízeno poslat zpět více než jeden milión korun za pochybení při vypsání výběrového řízení na dodavatele stavby. Kontrolní orgán přitom sám přiznal, že objevené nedostatky samotné řízení nijak neovlivnily.

Likvidační podmínky

Na sousedním Litovelsku už situace došla tak daleko, že tamní starostové otevřeným dopisem vyzývají další obce, aby podpořily změnu zákona, jež má podobným praktikám zabránit. „V téhle podobě je postup kontrolních orgánů pro obce likvidační,“ uvedl člen rady Mikroregionu Litovelsko Radovan Vašíček.
Uvedené problémy se netýkají jenom obcí, ale i firem. Například Vodohospodářská zařízení Šumperk, ačkoli dřívější kontroly nic neodhalily, měla podle auditorů z ministerstva financí vrátit sedmdesát miliónů korun. Peníze byly určeny na opravu a rozšíření kanalizace v pěti městech okresu.Foto: jak

Krácení dotací je v regionu častým jevem. Také centrum náměstí v Mohelnici bylo revitalizováno prostřednictvím dotačních peněz a i v tomto případě stát požadoval část financí vrátit.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.