KULTURA

Doriska bude hostit Martina Patřičného

7. ledna 2015, 06:54, hap
Doriska bude hostit Martina Patřičného Šumperk - Lahůdku v podobě dalšího večera s výjimečnou osobností připravuje na příští týden tým Vily Doris v rámci oblíbeného cyklu Via Lucis. Hostem Petra Konupčíka bude výtvarník, recitátor, autor knih Martin Patřičný, který vystavuje ve špičkových síních v tuzemsku, ale i v Paříži nebo Torontu.

 „Lidé znají určitě Martina Patřičného i jako spoluautora scénáře a průvodce velkého televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu. Mám velkou radost, že si ve svém diáři našel čas pro příznivce ze Šumperka,“ říká Petr Konupčík z Vily Doris, který besedu s Patřičným povede.
Pořad cyklu Via Lucis nazvaný Knihy nejen o dřevě začne v úterý 13. ledna netradičně už v 17.15 hodin vernisáží výstavy Dřevo. Samotná beseda bude pak zahájena v 18 hodin. Akce se uskuteční v sále Vily Doris.

Knihy nejen o dřevě doprovodí tradičně grafický list Věry Kovářové.

Martin Patřičný seč vyučil řezbářství a soustružení dřeva soukromě u svého strýce. Po maturitě na gymnáziu prošel celou řadou zaměstnání. Pracoval jako prodavač, aranžér, řidič, skladník, dřevorubec a podobně. Od roku 1988 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem. Žije a pracuje v Debrně u Kralup nad Vltavou. Svá díla vystavoval v pražském Rudolfinu, newyorském Art centru nebo v torontské Nort York Library. Vydává obrazové publikace, píše povídky napsal i úspěšnou knížku pro ty, kteří si se dřevem při práci chtějí rozumět, v níž se věnuje mimo jiné samorostu, šperku a hračce. Se svými Dřevěnými večery začínal v Národním muzeu, v současnosti jejich počet překročil stovku.
Šumperané budou mít v příštím týdnu příležitost setkat se v Dorisce s mimořádným tvůrcem a jedinečným člověkem.


Foto: red

Dřevěná knihovna Martina Patřičného fascinuje milovníky umění i lidi, kteří do galerie zavítají zřídka.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází kapela Zrní?

A) z Kladna
B) z Kolína
C) z Kladrub

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hlavní program festivalu HUDBA BEZ HRANIC s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou, který se uskuteční v kulturním areálu v Dolních Studénkách v pátek 22. června, vyhrála Ludmila Vavříková z Postřelmova, Ondřej Havránek ze Šumperka a Hana Mösnerová z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká přímo u vstupu do kulturního areálu v den konání koncertu.