KULTURA

Doriska bude hostit Martina Patřičného

7. ledna 2015, 06:54, hap
Doriska bude hostit Martina Patřičného Šumperk - Lahůdku v podobě dalšího večera s výjimečnou osobností připravuje na příští týden tým Vily Doris v rámci oblíbeného cyklu Via Lucis. Hostem Petra Konupčíka bude výtvarník, recitátor, autor knih Martin Patřičný, který vystavuje ve špičkových síních v tuzemsku, ale i v Paříži nebo Torontu.

 „Lidé znají určitě Martina Patřičného i jako spoluautora scénáře a průvodce velkého televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu. Mám velkou radost, že si ve svém diáři našel čas pro příznivce ze Šumperka,“ říká Petr Konupčík z Vily Doris, který besedu s Patřičným povede.
Pořad cyklu Via Lucis nazvaný Knihy nejen o dřevě začne v úterý 13. ledna netradičně už v 17.15 hodin vernisáží výstavy Dřevo. Samotná beseda bude pak zahájena v 18 hodin. Akce se uskuteční v sále Vily Doris.

Knihy nejen o dřevě doprovodí tradičně grafický list Věry Kovářové.

Martin Patřičný seč vyučil řezbářství a soustružení dřeva soukromě u svého strýce. Po maturitě na gymnáziu prošel celou řadou zaměstnání. Pracoval jako prodavač, aranžér, řidič, skladník, dřevorubec a podobně. Od roku 1988 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem. Žije a pracuje v Debrně u Kralup nad Vltavou. Svá díla vystavoval v pražském Rudolfinu, newyorském Art centru nebo v torontské Nort York Library. Vydává obrazové publikace, píše povídky napsal i úspěšnou knížku pro ty, kteří si se dřevem při práci chtějí rozumět, v níž se věnuje mimo jiné samorostu, šperku a hračce. Se svými Dřevěnými večery začínal v Národním muzeu, v současnosti jejich počet překročil stovku.
Šumperané budou mít v příštím týdnu příležitost setkat se v Dorisce s mimořádným tvůrcem a jedinečným člověkem.


Foto: red

Dřevěná knihovna Martina Patřičného fascinuje milovníky umění i lidi, kteří do galerie zavítají zřídka.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.