KULTURA

DORA aneb sexuální neurózy našich rodičů

3. prosince 2008, 14:31, rejdakce
DORA aneb sexuální neurózy našich rodičů Šumperk - V pátek 5. prosince uvádí šumperské divadlo hru Dora aneb sexuální neurózy našich rodičů. Na inscenaci se podílí tvůrčí tým složený ze studentů a z absolventů Divadelní fakulty JAMU.

O hře …

Dora je fyzicky dospívající mladá dívka, mentální úrovní ale zaostává o několik krůčků pozadu. Rodiči je pomocí léků udržována v bezproblémovém nekonfliktním stavu, medikamenty tlumící její dříve nezvladatelné chování z Dory dělají zvířátko bez jakýchkoliv projevů emocí. Hra začíná přáním matky opět poznat svou dceru. “Dora nekřičí, neusměje se, nepláče, jí, co se jí předloží, jen opakuje, co někde zaslechla …Chci, abyste Doře léky vysadil!“ Vysazením léků se postupně z Dory stává neřízená střela. Objevuje dosud nepoznané, především vlastní sexualitu, kterou bez jakéhokoliv skrývání projevuje. Otěhotní, rodiči je zmanipulována k podstoupení potratu. Na popud milence, který ji nazývá andělem, se nemyje. Odhalí pečlivě skrývaná tajemství sexuálního života svých rodičů. Přijde o práci, protože políbí šéfa. Odporuje, řídí se vlastním chtěním, nikým se nenechá odradit od přání mít dítě. “Pak si uděláme dítě a necháme ho uvnitř, dokud nevyleze, a potom mu dáme jméno. Dáme mu nejkrásnější jméno na světě. Bude se jmenovat Dora. To je nejhezčí jméno na světě.“

 
Nakonec je Dora obelstěna, že moderní ženou se stane v případě, když podstoupí sterilizaci. Odchází dobrovolně z domova. Chystá se na cestu do Ruska s přítelem, který ji posílá čekat někam na nádraží … Dora tak odchází sama do světa, ve kterém, stejně jako doma, nedostane šanci uspět. Celá hra je vyprávěna s nadhledem, lehkostí a humorem. Vtipnost situací reálně vyplývá ze střetu dvou rozdílných světů – postižené dívky a světa našeho takzvaně normálního. Hra poukazuje na problémy soužití s postiženým člověkem, na medikalizaci dnešní „ideální“ společnosti, jejíž fungování Dora svým chováním zpochybňuje. Outsider Dora svojí jinakostí usvědčuje své okolí z falší, lží, přetvářek. Nakonec Dora všechny porazí, ačkoliv sama nevyhraje. “Ti nejlepší to taky nedotáhnou do první řady, když mají ksicht jako bramboru!“Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

K jaké písni nenapsal text Michal Horáček?

A) Dívám se, dívám
B) Levandulová
C) Lásko, voníš deštěm

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na galakoncert našeho nejznámějšího tenoristy ŠTEFANA MARGITY, který zazpívá v sobotu 23. září v kulturním domě v Zábřeze, vyhráli Marcela Krmíčková ze Sudkova, Martina Kubešová ze Šumperka a Zdenka Zapletalová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).