KULTURA

Doležalovo kvarteto poprvé

17. března 2010, 00:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Doležalovo kvarteto poprvé Šumperk, Loučná nad Desnou - V pořadí již po čtvrté se setkáme na koncertech Klasika Viva a současně naposledy při závěrečném koncertu festivalu Šumperské Preludium.
Na koncertech ve středu 24. března v Klášterním kostele v Šumperku od 19 hodin a ve čtvrtek 25. března v kulturním domě v Loučné nad Desnou od 17 hodin vystoupí světoznámý smyčcový soubor DOLEŽALOVO KVARTETO.

Doležalovo kvarteto patří již řadu let mezi špičkové soubory reprezentující českou kvartetní školu. Soubor byl založen roku 1972 violistou Karlem Doležalem a patří tedy svou tradicí k nejstarším ansámblům v Čechách. Kvarteto má za sebou nesčetná ocenění na mezinárodních soutěžích, festivalech a prestižních pódiích. Je laureátem soutěže Pražského jara 1975, na soutěži ve francouzském Bordeaux obdrželo stříbrnou medaili, v roce 1989 získalo Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Doležalovo kvarteto opakovaně hostuje především v evropských zemích, mimořádně úspěšné bylo také jeho hostování v zámoří. Všude je oceňováno jeho interpretační umění, vyrostlé z kořenů světoznámé kvartetní školy. Doležalovo kvarteto nahrávalo pro Arta records, ale i pro jiné společnosti (Adda, Stefanotis, Belaphon etc.). Také pro Český rozhlas, Radio New York Times a jiné rozhlasové stanice v Paříži, Stockholmu a Kolíně nad Rýnem.

Roku 2003 se prof. Karel Doležal rozhodl oslovit talentované mladé, ale přesto již velmi zkušené interprety, kterým jméno kvarteta předal. Soubor chce navázat na tradice české kvartetní školy, ale také hledat nové a neotřelé projekty, čehož důkazem je i program inauguračního koncertu (7. dubna 2005) nového Doležalova kvarteta v rámci komorního cyklu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, i dramaturgie připravovaného CD. Soubor již nahrával pro Českou televizi, úspěšně reprezentoval Českou republiku na mezinárodní soutěži v Osace, kam bylo na základě nahrávky vybráno pouze 10 kvartetů z celého světa a Doležalovci se dostali do semifinále mezi nejlepších 7 souborů. Ve světové premiéře natočili Kvartet B dur H. W. Ernsta pro Český rozhlas. Soubor hraje ve složení Václav Dvořák a Ondřej Pustějovský housle, Martin Stupka viola a Jan Zvěřina violoncello. Pracuje pod vedením prof. Milana Škampy a zajíždí také na konzultace k prof. Eberhartu Feltzovi do Berlína.

Pro své koncerty si DOLEŽALOVO KVARTETO připravilo následující program:
  • HAYDN: Smyčcový kvartet op. 50 čís.5 „Sen“, SCHUBERT: Kvartetní věta c moll D.703
  • SCHUMANN: Smyčcový kvartet A dur op. 41 čís. 3
  • BEETHOVEN: Smyčcový kvartet Es dur op. 127
  • JANÁČEK: 1. Smyčcový kvartet “Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty“


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o jednu dvojvstupenku na koncert vokálního seskupení 4TET, které udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady. Gentlemani v cylindrech si i pro Zábřeh, kde vystoupí ve čtvrtek 20. února, připravili originální podívanou.

Soutěžní otázka:
Ve kterém roce vzniklo vokální kvarteto 4TET?

A) 2002
B) 2007
C) 2012

Odpovědi posílejte tentokrát do středy jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na taneční odpoledne s bohatě krojovanou dechovou hudbou z Moravského Slovácka - Veselá muzika, která přijede roztančit kulturní dům v Zábřehu v neděli 16. února, pro sebe a partnera vyhrávají Petra Brachtlová z Libiny, Věra Braná z Dubicka a Blanka Zacpálková z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.