SPOLEČNOST

Doklady potřebné pro provoz a řízení motorového vozidla – doklad o zdravotní způsobilosti

19. července 2010, 00:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, pis
V souvislosti s letními prázdninami a dovolenými řada řidičů vyjíždí na naše silnice. Řidiči motorových vozidel by proto měli myslet na povinné doklady, které předepisuje vyhláška 361/2000Sb. o provozu na pozemních komunikacích.
Výše uvedený zákon stanoví, že řidič motorového vozidla musí mít u sebe řidičské oprávnění pro danou skupinu, osvědčení o registraci vozidla tzv. malý technický průkaz, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a řidiči, kteří dosáhli věku šedesáti let, doklad o zdravotní způsobilosti.

V případě, že výše uvedené doklady řidiči zapomenou a policejní hlídce je na místě nepředloží, hrozí jim bloková pokuta do výše 2 tisíce korun nebo ve správním řízení pokuta od 1500 korun do 2500 korun. Body se za tento přestupek neodečítají.

V poslední době se řada řidičů – seniorů dotazuje na to, jakou podobu má mít doklad prokazující jejich zdravotní způsobilost. Zde je důležité připomenout, že dokument musí obsahovat následující údaje:
  • jméno
  • příjmení
  • trvalý pobyt řidiče
  • případně číslo průkazu totožnosti řidiče (pas, občanský průkaz, řidičský průkaz)
  • rozsah řidičského oprávnění, ke kterému je posudek vydávaný
  • závěr o zdravotní způsobilosti řidiče (zdravotně způsobilý/ způsobilý s podmínkou)
  • datum vydání a ukončení platnosti posudku

V závěru dokumentu musí být jméno a příjmení posudkového lékaře, název a adresa zdravotnického zařízení, které posudek vystavilo, a otisk razítka. Formát dokumentu není stanovený, může se jednat např. o kartičku velikosti občanského průkazu nebo formátu A4.

Vyhláška 361/2000Sb. O provozu na pozemních komunikacích stanoví, že řidič se musí podrobit pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 60, 65 a 68 let věku nebo nejpozději v den stanoveného věku, pokud zákon nestanoví jinak (řidič profesionál). Po dovršení věku šedesáti osmi let musí řidič absolvovat lékařské vyšetření každé dva roky.

Pokud řidič senior nemá vystavené potvrzení o zdravotní způsobilosti a řídí motorové vozidlo, hrozí mu ve správním řízení za tento přestupek pokuta od 5 do 10 tisíc korun, ztráta pěti bodů a zákaz činnosti na 6 měsíců až jeden rok. Výše uvedený přestupek nelze s řidičem projednat v blokovém řízení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.7.2010 10:26
Titulek: Bez titulku
Autor: jana
66
Body se neodečítají ( viz. výše uvedeno: Body se za tento přestupek neodečítají),ale načítají do 12. Ten, kdo dovrší hranici 12 bodů, tomu bude odebrán ŘP !!!
Reagovat
Datum: 22.7.2010 23:33
Titulek: Blázinec nesprávných pojmů
Autor: Martina Horníčková
68
Zákon 361/2000 Sb. nikoli vyhláška. "Doklad pro řízení motorového vozidla" nikoli pro provoz vozidla....řidič musí mít u sebe doklad "řidičský průkaz" nikoli řidičské oprávnění.../ to dost dobře nejde fyzicky uchopit /.A jak má doklad o zdravotní způsobilosti řidiče vypadat stanovuje vyhl.277/2004 Sb. O bodovém systému se již správně vyjádřila pisatelka přede mnou.
Reagovat
Datum: 27.4.2013 18:00
Titulek: Re: Blázinec nesprávných pojmů
Autor: stenlly
60
Dobry den preju,mel bysem otazku se zeptat,stalo semi pred tejdnem zeme zastavil policista,na slovensku a ptal pome treti doklad o technicke kontrole,coz jamu zekl ze nemam.tak se chci zeptat jaky toje treti doklad,budte taka hodna/ny,a dejte mi vedet coto ma bejt za ten treti doklad.auto je registrovano vceskej republike.dekuji stano
Reagovat
Datum: 16.8.2013 10:25
Titulek: Re: Blázinec nesprávných pojmů
Autor: jan
34
Možná chtěli stk nebo emisní kontrolu, proč si se jich nezeptal? http://clanky.expresnipojisteni.cz/mereni-emisi/
Reagovat
Datum: 18.9.2013 18:35
Titulek: Zelená karta při internetovém pojištění
Autor: Alena P
50
Zdravím, když si uzavřu pojištění přes internet a zastaví mě policie v době, kdy budu mít jen vytisklou zelenou kartu z e-mailu jak se to řeší? Je za to pokuta? Na http://www.1pojistenionline.cz/ píšou, že na mail dojde zelená karta ihned a originál poštou.
Reagovat

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na rytmickou show SLET BUBENÍKŮ, která se uskuteční v pátek 16. října v DK Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména výherců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který z uvedených nástrojů není druh bubnu?

A) didjeridoo
B) djembe

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:

Vstupenku na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 10. října v tenisové hale v Zábřeze, vyhráli Josef Cechal ze Zábřeha, Zdenka Sklenářová ze Zábřeha, Vladimír Lietavec ze Šumperka, Jaroslava Mandáková ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Vstupenka na vás čeká v pokladně IC Zábřeh v kulturním domě.