SPOLEČNOST

Doklady potřebné pro provoz a řízení motorového vozidla – doklad o zdravotní způsobilosti

19. července 2010, 00:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, pis
V souvislosti s letními prázdninami a dovolenými řada řidičů vyjíždí na naše silnice. Řidiči motorových vozidel by proto měli myslet na povinné doklady, které předepisuje vyhláška 361/2000Sb. o provozu na pozemních komunikacích.
Výše uvedený zákon stanoví, že řidič motorového vozidla musí mít u sebe řidičské oprávnění pro danou skupinu, osvědčení o registraci vozidla tzv. malý technický průkaz, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a řidiči, kteří dosáhli věku šedesáti let, doklad o zdravotní způsobilosti.

V případě, že výše uvedené doklady řidiči zapomenou a policejní hlídce je na místě nepředloží, hrozí jim bloková pokuta do výše 2 tisíce korun nebo ve správním řízení pokuta od 1500 korun do 2500 korun. Body se za tento přestupek neodečítají.

V poslední době se řada řidičů – seniorů dotazuje na to, jakou podobu má mít doklad prokazující jejich zdravotní způsobilost. Zde je důležité připomenout, že dokument musí obsahovat následující údaje:
  • jméno
  • příjmení
  • trvalý pobyt řidiče
  • případně číslo průkazu totožnosti řidiče (pas, občanský průkaz, řidičský průkaz)
  • rozsah řidičského oprávnění, ke kterému je posudek vydávaný
  • závěr o zdravotní způsobilosti řidiče (zdravotně způsobilý/ způsobilý s podmínkou)
  • datum vydání a ukončení platnosti posudku

V závěru dokumentu musí být jméno a příjmení posudkového lékaře, název a adresa zdravotnického zařízení, které posudek vystavilo, a otisk razítka. Formát dokumentu není stanovený, může se jednat např. o kartičku velikosti občanského průkazu nebo formátu A4.

Vyhláška 361/2000Sb. O provozu na pozemních komunikacích stanoví, že řidič se musí podrobit pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 60, 65 a 68 let věku nebo nejpozději v den stanoveného věku, pokud zákon nestanoví jinak (řidič profesionál). Po dovršení věku šedesáti osmi let musí řidič absolvovat lékařské vyšetření každé dva roky.

Pokud řidič senior nemá vystavené potvrzení o zdravotní způsobilosti a řídí motorové vozidlo, hrozí mu ve správním řízení za tento přestupek pokuta od 5 do 10 tisíc korun, ztráta pěti bodů a zákaz činnosti na 6 měsíců až jeden rok. Výše uvedený přestupek nelze s řidičem projednat v blokovém řízení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.7.2010 10:26
Titulek: Bez titulku
Autor: jana
67
Body se neodečítají ( viz. výše uvedeno: Body se za tento přestupek neodečítají),ale načítají do 12. Ten, kdo dovrší hranici 12 bodů, tomu bude odebrán ŘP !!!
Reagovat
Datum: 22.7.2010 23:33
Titulek: Blázinec nesprávných pojmů
Autor: Martina Horníčková
68
Zákon 361/2000 Sb. nikoli vyhláška. "Doklad pro řízení motorového vozidla" nikoli pro provoz vozidla....řidič musí mít u sebe doklad "řidičský průkaz" nikoli řidičské oprávnění.../ to dost dobře nejde fyzicky uchopit /.A jak má doklad o zdravotní způsobilosti řidiče vypadat stanovuje vyhl.277/2004 Sb. O bodovém systému se již správně vyjádřila pisatelka přede mnou.
Reagovat
Datum: 27.4.2013 18:00
Titulek: Re: Blázinec nesprávných pojmů
Autor: stenlly
60
Dobry den preju,mel bysem otazku se zeptat,stalo semi pred tejdnem zeme zastavil policista,na slovensku a ptal pome treti doklad o technicke kontrole,coz jamu zekl ze nemam.tak se chci zeptat jaky toje treti doklad,budte taka hodna/ny,a dejte mi vedet coto ma bejt za ten treti doklad.auto je registrovano vceskej republike.dekuji stano
Reagovat
Datum: 16.8.2013 10:25
Titulek: Re: Blázinec nesprávných pojmů
Autor: jan
41
Možná chtěli stk nebo emisní kontrolu, proč si se jich nezeptal? http://clanky.expresnipojisteni.cz/mereni-emisi/
Reagovat
Datum: 18.9.2013 18:35
Titulek: Zelená karta při internetovém pojištění
Autor: Alena P
55
Zdravím, když si uzavřu pojištění přes internet a zastaví mě policie v době, kdy budu mít jen vytisklou zelenou kartu z e-mailu jak se to řeší? Je za to pokuta? Na http://www.1pojistenionline.cz/ píšou, že na mail dojde zelená karta ihned a originál poštou.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert mladého úspěšného zpěváka SEBASTIANA, který zazpívá nejen hity Toulavá a Záchranný bod v pátek 11. prosince v H-clubu Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména výherců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází zpěvák Sebastian?

A) z Liberce
B) z Prahy

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Vstupenku na koncert metalové kapely DYMYTRY, která zahraje v sobotu 28. listopadu v KD Zábřeh, vyhráli Ondřej Diviš ze Zábřeha, Josef Haramia ze Šumperka, David Glozyga ze Zvole, Lubomír Nekvinda z Dolních Studének, Josefka Gojišová z Hrabišína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v kulturáku).