ZPRAVODAJSTVÍ

Dochází voda

31. července 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Některé obce v šumperském okrese už kvůli nedostatku vody začaly zakazovat napouštění bazénů z veřejného vodovodu. Omezení v dalších dnech může navíc dopadnout i na průmyslovou výrobu, konkrétně na vlastníky vodních elektráren. I jim totiž hrozí, že je úřady „odstřihnou“ od vody.

 „Ve městě platí okamžitý zákaz napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí automobilů pitnou vodou z veřejného vodovodu. Žádáme tímto občany také o maximální šetření vodou v domácnosti,“ uvedl minulý týden starosta Štítů Jiří Vogel.
Podobná opatření začala platit i v některých dalších místech regionu. Problémy s vodou, které přímo souvisí s napouštěním bazénů, už řešil například Sudkov, Lesnice, Postřelmov nebo Brníčko.
„Napouštění bazénů, kterých je po vesnicích opravdu hodně, způsobuje problémy s tlakem v potrubí, takže voda se pak těžko dostává třeba do výše položených domků,“ vysvětluje vodoinstalatér Květoslav Němeček ze Zábřeha.

Vodním elektrárnám zvoní hrana

Další vývoj počasí s napětím sledují také hydrologové. Stav sucha už platí na Moravě i Desné, a pokud se situace nezlepší, může to znamenat uzavření vodních elektráren, které z toků odebírají vodu. „Zatím jsme k tomuto kroku nepřistoupili, pokud ale sucho potrvá dál, můžeme ho operativně nařídit,“ upozornila vedoucí oddělení životního prostředí zábřežské radnice Květoslava Hýblová.
Na zmírnění sucha nemají vliv ani bouřky a přívalové deště, které v minulých dnech v některých částech regionu řádily. Voda totiž z vyprahlé krajiny snadno odteče a jejímu rychlému odtoku přispívají i nevhodně upravená koryta řek. „Když v Jeseníkách zapršelo dříve, poznal jsem to na stavu rybníků druhý den. Teď do nich voda přiteče během pár hodin,“ dodal Martin Horák, majitel několika rybníků na Šumpersku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.8.2018 10:35
Titulek: Voda vždycky tekla
Autor: Steko
poteče i nadále. To je odvěké dogma vodních znalců na CB.
Reagovat
Datum: 9.8.2018 02:32
Titulek: Mám zájem o sušená rajčata ve stoje.
Autor: Tahoun
Na zahrádkách jich musí být hodně.
Reagovat
Datum: 9.8.2018 14:55
Titulek: je mi tak líto vyprahlé přírody a zvířat .....
Autor: Renča
Včera přišlo oznámení o hospodaření s povrchovou vodou mimo jiné z naší obce Sobotín (zákaz zalévání a napouštění bazénů) ... zrovna jsme šli po Šumperku, kde projela cisterna "osvěžit" ulice. Z mého pohledu naprosté mrhání touto vzácností, voda na rozpáleném asfaltu vydržela 2-3 minuty a v okolí to naprosto nebylo znát. Kdyby se tyto kvanta vody daly na zalévání stromů a keřů, a zelených ploch udělalo by se pro budoucnost zeleně nesrovnatelně lépe (nemluvě o tom, že je to voda pitná).
Reagovat
Datum: 10.8.2018 04:50
Titulek: Re: je mi tak líto vyprahlé přírody a zvířat .....
Autor: Makoš
Správné je nechat uschnout mladou alej v Šumperku od nádraží ke Grandu. Lístečky vadnou a zalévači zatím nikde. Proč to zalévat? Vysázíme novou.
Reagovat
Datum: 10.8.2018 08:35
Titulek: Re: je mi tak líto vyprahlé přírody a zvířat .....
Autor: Jimbo
Jestli tu vodu chcete pit, tak si bezte nabrat do nahonu na Hybesove ulici. Tam se plni cisterny jak na zalevani, tak na kropeni ulic.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 00:07
Titulek: Lostice
Autor: Tadeas
Pan Junek by nám mohl říct, jak je to s vodou v Lošicích..
Reagovat
Datum: 15.8.2018 18:05
Titulek: bum
Autor: jan
Tak čekej-možná někdy po volbách Ti To řekne!
Reagovat
Datum: 16.8.2018 00:28
Titulek: Jan Beránek, expředseda Zelených:
Autor: zuiop
"Z dnešní návštěvy našeho údolí říčky Libochůvky u Tišnova. Řečiště úplně vyschlé, jen pár izolovaných tůní, na jejichž dně jsou mrtví raci (napočítali jsme jich pět jen v jednom ohybu řeky). Cítím se hrozně. Příroda umírá, a to je přitom jen začátek toho, co nás teprve s klimatickými změnami čeká. ČEZ dál vydělává na pálení milionů tun uhlí, z velké části na vývoz, tedy čistě pro zisk. Firma Exxon, asi nejvíc ze všech ropných koncernů zodpovědná za stav klimatu, se prezentuje na Prague Pride, prostě je to cool a fajn firma. Teď už jen, aby betonáři v našem vyprahlém údolí postavili přehradu, na kterou si pod záminkou klimatických změn už zase brousí zuby (napustí ji asi dovezenými cisternami vody, abychom namísto pěkného, zachovalého údolí měli stojaté jezero plné sinic). Lidi si budují soukromé bazény u každého baráku - pak nemá být nedostatek vody - a koupí si domů klimatizaci, takže pro ně vše v cajku, proč si dělat starosti. A vím, že bude ještě mnohem hůř... Je mi fakt do pláče."
#EnvironmentalniZal
https://www.facebook.com/jan.beranek.1968/posts/10156352068075605
Reagovat
Datum: 16.8.2018 08:42
Titulek: Re: Jan Beránek, expředseda Zelených:
Autor: Jenda Benda
Další tapetář!
Reagovat
Datum: 16.8.2018 11:45
Titulek: Re: Jan Beránek, expředseda Zelených:
Autor: Sakryš
Je obdivuhodná jak vláda a politici bystře postřehli nedostatek vody. A ty jejich konstruktivní úvahy je radost poslouchat. Je povinnost státu zajišťovat občanům vodu? Je to někde uzákoněné? A kdyby ano, to stát dá na krk neziskovkám. Státní orgány se takovými nemusí zdržovat od důležitější práce. V supermarketech je pro každého zatím vody v petkách dost. Občané jen brblají, ale aby se stěhovali za vodou je ani nenapadne.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).