ZPRAVODAJSTVÍ

Dochází voda

31. července 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Některé obce v šumperském okrese už kvůli nedostatku vody začaly zakazovat napouštění bazénů z veřejného vodovodu. Omezení v dalších dnech může navíc dopadnout i na průmyslovou výrobu, konkrétně na vlastníky vodních elektráren. I jim totiž hrozí, že je úřady „odstřihnou“ od vody.

 „Ve městě platí okamžitý zákaz napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí automobilů pitnou vodou z veřejného vodovodu. Žádáme tímto občany také o maximální šetření vodou v domácnosti,“ uvedl minulý týden starosta Štítů Jiří Vogel.
Podobná opatření začala platit i v některých dalších místech regionu. Problémy s vodou, které přímo souvisí s napouštěním bazénů, už řešil například Sudkov, Lesnice, Postřelmov nebo Brníčko.
„Napouštění bazénů, kterých je po vesnicích opravdu hodně, způsobuje problémy s tlakem v potrubí, takže voda se pak těžko dostává třeba do výše položených domků,“ vysvětluje vodoinstalatér Květoslav Němeček ze Zábřeha.

Vodním elektrárnám zvoní hrana

Další vývoj počasí s napětím sledují také hydrologové. Stav sucha už platí na Moravě i Desné, a pokud se situace nezlepší, může to znamenat uzavření vodních elektráren, které z toků odebírají vodu. „Zatím jsme k tomuto kroku nepřistoupili, pokud ale sucho potrvá dál, můžeme ho operativně nařídit,“ upozornila vedoucí oddělení životního prostředí zábřežské radnice Květoslava Hýblová.
Na zmírnění sucha nemají vliv ani bouřky a přívalové deště, které v minulých dnech v některých částech regionu řádily. Voda totiž z vyprahlé krajiny snadno odteče a jejímu rychlému odtoku přispívají i nevhodně upravená koryta řek. „Když v Jeseníkách zapršelo dříve, poznal jsem to na stavu rybníků druhý den. Teď do nich voda přiteče během pár hodin,“ dodal Martin Horák, majitel několika rybníků na Šumpersku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.8.2018 10:35
Titulek: Voda vždycky tekla
Autor: Steko
17
poteče i nadále. To je odvěké dogma vodních znalců na CB.
Reagovat
Datum: 9.8.2018 02:32
Titulek: Mám zájem o sušená rajčata ve stoje.
Autor: Tahoun
23
Na zahrádkách jich musí být hodně.
Reagovat
Datum: 9.8.2018 14:55
Titulek: je mi tak líto vyprahlé přírody a zvířat .....
Autor: Renča
20
Včera přišlo oznámení o hospodaření s povrchovou vodou mimo jiné z naší obce Sobotín (zákaz zalévání a napouštění bazénů) ... zrovna jsme šli po Šumperku, kde projela cisterna "osvěžit" ulice. Z mého pohledu naprosté mrhání touto vzácností, voda na rozpáleném asfaltu vydržela 2-3 minuty a v okolí to naprosto nebylo znát. Kdyby se tyto kvanta vody daly na zalévání stromů a keřů, a zelených ploch udělalo by se pro budoucnost zeleně nesrovnatelně lépe (nemluvě o tom, že je to voda pitná).
Reagovat
Datum: 10.8.2018 04:50
Titulek: Re: je mi tak líto vyprahlé přírody a zvířat .....
Autor: Makoš
21
Správné je nechat uschnout mladou alej v Šumperku od nádraží ke Grandu. Lístečky vadnou a zalévači zatím nikde. Proč to zalévat? Vysázíme novou.
Reagovat
Datum: 10.8.2018 08:35
Titulek: Re: je mi tak líto vyprahlé přírody a zvířat .....
Autor: Jimbo
17
Jestli tu vodu chcete pit, tak si bezte nabrat do nahonu na Hybesove ulici. Tam se plni cisterny jak na zalevani, tak na kropeni ulic.
Reagovat
Datum: 20.8.2018 17:17
Titulek: Re: je mi tak líto vyprahlé přírody a zvířat .....
Autor: Rad
Zvířata si poradí. Např. dobytek na pastvě se stáhne dolů k potůčku a ten průběžně doplňuje močí a výkaly. A potůček teče stále.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 00:07
Titulek: Lostice
Autor: Tadeas
16
Pan Junek by nám mohl říct, jak je to s vodou v Lošicích..
Reagovat
Datum: 15.8.2018 18:05
Titulek: bum
Autor: jan
12
Tak čekej-možná někdy po volbách Ti To řekne!
Reagovat
Datum: 16.8.2018 00:28
Titulek: Jan Beránek, expředseda Zelených:
Autor: zuiop
23
"Z dnešní návštěvy našeho údolí říčky Libochůvky u Tišnova. Řečiště úplně vyschlé, jen pár izolovaných tůní, na jejichž dně jsou mrtví raci (napočítali jsme jich pět jen v jednom ohybu řeky). Cítím se hrozně. Příroda umírá, a to je přitom jen začátek toho, co nás teprve s klimatickými změnami čeká. ČEZ dál vydělává na pálení milionů tun uhlí, z velké části na vývoz, tedy čistě pro zisk. Firma Exxon, asi nejvíc ze všech ropných koncernů zodpovědná za stav klimatu, se prezentuje na Prague Pride, prostě je to cool a fajn firma. Teď už jen, aby betonáři v našem vyprahlém údolí postavili přehradu, na kterou si pod záminkou klimatických změn už zase brousí zuby (napustí ji asi dovezenými cisternami vody, abychom namísto pěkného, zachovalého údolí měli stojaté jezero plné sinic). Lidi si budují soukromé bazény u každého baráku - pak nemá být nedostatek vody - a koupí si domů klimatizaci, takže pro ně vše v cajku, proč si dělat starosti. A vím, že bude ještě mnohem hůř... Je mi fakt do pláče."
#EnvironmentalniZal
https://www.facebook.com/jan.beranek.1968/posts/10156352068075605
Reagovat
Datum: 16.8.2018 08:42
Titulek: Re: Jan Beránek, expředseda Zelených:
Autor: Jenda Benda
10
Další tapetář!
Reagovat
Datum: 16.8.2018 11:45
Titulek: Re: Jan Beránek, expředseda Zelených:
Autor: Sakryš
10
Je obdivuhodná jak vláda a politici bystře postřehli nedostatek vody. A ty jejich konstruktivní úvahy je radost poslouchat. Je povinnost státu zajišťovat občanům vodu? Je to někde uzákoněné? A kdyby ano, to stát dá na krk neziskovkám. Státní orgány se takovými nemusí zdržovat od důležitější práce. V supermarketech je pro každého zatím vody v petkách dost. Občané jen brblají, ale aby se stěhovali za vodou je ani nenapadne.
Reagovat
Datum: 18.8.2018 12:46
Titulek: Re: Jan Beránek, expředseda Zelených:
Autor: Renča
Dobře jste to napsal !
Úplně se mi stahuje krk z takové situace . V honbě za prachama pár lidí a firem zlikviduje všechno žije, roste, kvete ... Pochody "pseudobuzíků" a "těch kteří jsou přizpůsobivý a nedotknutelní" , na to se vždycky finance najdou . Dotujeme pěstování paliv ,které naši přírodu jen ničí, zabetonujeme vše co se jen trochu zelená a v zimě, aby náhodou neměla příroda klid, tak se vyžere kdejaký potok na umělé zasněžování, aby si kdejaký pitomeček užil lyžování jako v Alpách :-(.
Reagovat
Datum: 20.8.2018 17:14
Titulek: Re: Jan Beránek, expředseda Zelených:
Autor: Trep
11
Mladé generaci předáváme průběžně stát ve stavu v jakém ještě nikdy nebyl. Vzkvétající ekonomiku a vysokou životní úroveň. S krásnými fasádami na domech.
Také školství ve stavu v jakém nikdy nebylo. Být mladý je velká výhra a perspektiva úžasné budoucnosti.
Reagovat
Datum: 29.8.2018 06:17
Titulek: Bez titulku
Autor: Renča
24
Novodobé školství produkuje bandu "pseudovzdělaných" kteří umí jen žvatlat a úroveň jejich znalostí a výkonu je pod hranou . Makat se jim nechce, zodpovědnost žádná , život je jen na síti , hlava plná multikulti a práv pro kde co .
Ekonomika jede, ale zisky má jen skupina vyvolených , produktivita jde v niveč . Příroda je zplundrovaná, momentální nenažranost vítězí nad její budoucností . Úplně si nejsem jistá ,že to je to pravé a dobré co předáváme mladší generaci. Já vidím zničenou přírodu, kulturu, víru i vztahy. :-(
Reagovat
Datum: 29.8.2018 09:15
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jenda Benda
10
Té "pseudovzdělané" bandě je to ale úplně u zádele!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.