ZPRAVODAJSTVÍ

Dobroty z venkova budou nabízet kvalitní zeleninu s přidanou hodnotou

19. dubna 2017, 11:00, BH
Okres - Mezi průkopníky sociálního zemědělství v Olomouckém kraji patří nový sociální podnik Dobroty z venkova. Ten rozjíždí aktivity v oblasti zahradnictví a potravinářství v úzké spolupráci s Centrem sociálních služeb Pomněnka v Šumperku, který je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro osoby s mentálním postižením.

 „Již nyní provozujeme chráněnou dílnu v rámci školní kuchyně, kde jsou zaměstnány čtyři osoby se sníženou pracovní schopností. Kuchyně vaří naší škole. Dobroty z venkova nabízí cateringové služby studené kuchyně pro firmy a veřejnost. Součástí těchto služeb jsou i vlastní produkty jako pomazánky, saláty, naložené sýry a podobně. Dále budou vyrábět i domácí těstoviny,“ uvedla ředitelka Pomněnky Nataša Vykydalová Strakošová s tím, že další oblastí, kde se klienti zapojí v rámci terapií, bude zemědělství. K tomu poslouží školní zahrada, ale i pozemek v lokalitě Litovelského Pomoraví. Produkty v bio kvalitě zpracuje částečně školní kuchyně, ale dostanou se i k dalším zákazníkům. „Výpěstky budeme nabízet v rámci projektu Skutečně zdravá škola do Základní školy a střední školy Pomněnka, do dalších škol v rámci regionu města Šumperk a na farmářských trzích,“ objasnila ředitelka. Z bylinek a drobného ovoce plánuje sociální podnik Dobroty z venkova výrobu sirupů, džemů či pečených čajů.
Kromě pěstování ovoce a zeleniny, provozuje škola již několik let malou farmu.
Dobroty z venkova založila ředitelka Pomněnky Nataša Vykydalová s Naděždou Řehákovou. Podnik bude mít dvě provozovny - v Šumperku na Šumavské ulici a v Doubravicích u Mohelnice, kde vlastní pozemek o rozloze více než tisíc metrů čtverečních.
Podniků sociálního zemědělství je v tuzemsku poměrně hodně, především v Čechách. Známá je například farma Orlice v Neratově. V Olomouckém kraji doposud žádný takový podnik neexistoval.
Na první zemědělský sociální podnik v Olomouckém kraji se přijel podívat i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Myšlenka sociálního podniku v oblasti zemědělství je skvělá. Mezi průkopníky patří Francie. Zemědělci u nás na tuto možnost moc neslyší, ale do budoucna je to výborná příležitost spojit konvenční zemědělství a sociální služby,“ podotkl Jurečka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.4.2017 13:36
Titulek: To bude nakonec tak kvalitní jak za první republiky.
Autor: Casovadlo
24
Nebo za 2sv. války. pokrok se nedá zadržet.
Chce to používat víc omračujících cizích slov aby to mělo údernou sílu.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).