ZPRAVODAJSTVÍ

Dobroty z venkova budou nabízet kvalitní zeleninu s přidanou hodnotou

19. dubna 2017, 11:00, BH
Okres - Mezi průkopníky sociálního zemědělství v Olomouckém kraji patří nový sociální podnik Dobroty z venkova. Ten rozjíždí aktivity v oblasti zahradnictví a potravinářství v úzké spolupráci s Centrem sociálních služeb Pomněnka v Šumperku, který je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro osoby s mentálním postižením.

 „Již nyní provozujeme chráněnou dílnu v rámci školní kuchyně, kde jsou zaměstnány čtyři osoby se sníženou pracovní schopností. Kuchyně vaří naší škole. Dobroty z venkova nabízí cateringové služby studené kuchyně pro firmy a veřejnost. Součástí těchto služeb jsou i vlastní produkty jako pomazánky, saláty, naložené sýry a podobně. Dále budou vyrábět i domácí těstoviny,“ uvedla ředitelka Pomněnky Nataša Vykydalová Strakošová s tím, že další oblastí, kde se klienti zapojí v rámci terapií, bude zemědělství. K tomu poslouží školní zahrada, ale i pozemek v lokalitě Litovelského Pomoraví. Produkty v bio kvalitě zpracuje částečně školní kuchyně, ale dostanou se i k dalším zákazníkům. „Výpěstky budeme nabízet v rámci projektu Skutečně zdravá škola do Základní školy a střední školy Pomněnka, do dalších škol v rámci regionu města Šumperk a na farmářských trzích,“ objasnila ředitelka. Z bylinek a drobného ovoce plánuje sociální podnik Dobroty z venkova výrobu sirupů, džemů či pečených čajů.
Kromě pěstování ovoce a zeleniny, provozuje škola již několik let malou farmu.
Dobroty z venkova založila ředitelka Pomněnky Nataša Vykydalová s Naděždou Řehákovou. Podnik bude mít dvě provozovny - v Šumperku na Šumavské ulici a v Doubravicích u Mohelnice, kde vlastní pozemek o rozloze více než tisíc metrů čtverečních.
Podniků sociálního zemědělství je v tuzemsku poměrně hodně, především v Čechách. Známá je například farma Orlice v Neratově. V Olomouckém kraji doposud žádný takový podnik neexistoval.
Na první zemědělský sociální podnik v Olomouckém kraji se přijel podívat i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Myšlenka sociálního podniku v oblasti zemědělství je skvělá. Mezi průkopníky patří Francie. Zemědělci u nás na tuto možnost moc neslyší, ale do budoucna je to výborná příležitost spojit konvenční zemědělství a sociální služby,“ podotkl Jurečka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.4.2017 13:36
Titulek: To bude nakonec tak kvalitní jak za první republiky.
Autor: Casovadlo
16
Nebo za 2sv. války. pokrok se nedá zadržet.
Chce to používat víc omračujících cizích slov aby to mělo údernou sílu.
Reagovat