ZPRAVODAJSTVÍ

Dobroty z venkova budou nabízet kvalitní zeleninu s přidanou hodnotou

19. dubna 2017, 11:00, BH
Okres - Mezi průkopníky sociálního zemědělství v Olomouckém kraji patří nový sociální podnik Dobroty z venkova. Ten rozjíždí aktivity v oblasti zahradnictví a potravinářství v úzké spolupráci s Centrem sociálních služeb Pomněnka v Šumperku, který je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro osoby s mentálním postižením.

 „Již nyní provozujeme chráněnou dílnu v rámci školní kuchyně, kde jsou zaměstnány čtyři osoby se sníženou pracovní schopností. Kuchyně vaří naší škole. Dobroty z venkova nabízí cateringové služby studené kuchyně pro firmy a veřejnost. Součástí těchto služeb jsou i vlastní produkty jako pomazánky, saláty, naložené sýry a podobně. Dále budou vyrábět i domácí těstoviny,“ uvedla ředitelka Pomněnky Nataša Vykydalová Strakošová s tím, že další oblastí, kde se klienti zapojí v rámci terapií, bude zemědělství. K tomu poslouží školní zahrada, ale i pozemek v lokalitě Litovelského Pomoraví. Produkty v bio kvalitě zpracuje částečně školní kuchyně, ale dostanou se i k dalším zákazníkům. „Výpěstky budeme nabízet v rámci projektu Skutečně zdravá škola do Základní školy a střední školy Pomněnka, do dalších škol v rámci regionu města Šumperk a na farmářských trzích,“ objasnila ředitelka. Z bylinek a drobného ovoce plánuje sociální podnik Dobroty z venkova výrobu sirupů, džemů či pečených čajů.
Kromě pěstování ovoce a zeleniny, provozuje škola již několik let malou farmu.
Dobroty z venkova založila ředitelka Pomněnky Nataša Vykydalová s Naděždou Řehákovou. Podnik bude mít dvě provozovny - v Šumperku na Šumavské ulici a v Doubravicích u Mohelnice, kde vlastní pozemek o rozloze více než tisíc metrů čtverečních.
Podniků sociálního zemědělství je v tuzemsku poměrně hodně, především v Čechách. Známá je například farma Orlice v Neratově. V Olomouckém kraji doposud žádný takový podnik neexistoval.
Na první zemědělský sociální podnik v Olomouckém kraji se přijel podívat i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Myšlenka sociálního podniku v oblasti zemědělství je skvělá. Mezi průkopníky patří Francie. Zemědělci u nás na tuto možnost moc neslyší, ale do budoucna je to výborná příležitost spojit konvenční zemědělství a sociální služby,“ podotkl Jurečka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.4.2017 13:36
Titulek: To bude nakonec tak kvalitní jak za první republiky.
Autor: Casovadlo
Nebo za 2sv. války. pokrok se nedá zadržet.
Chce to používat víc omračujících cizích slov aby to mělo údernou sílu.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii MIMI ŠÉF, kterou promítá šumperské kino OKO od 20. do 30. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kterou úspěšnou komedií se proslavili tvůrci nového animáku Mimi šéf?

a) Doba ledová
b) Madagaskar
c) Rákosníček

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ


Vstupenku na LADIES NIGHT EROTIC DANCE SHOW GLADIATORS, která se uskuteční v pátek 28. dubna od 19 hodin v H-clubu v Šumperku, vyhráli Elenka Hrbáčková ze Šumperka, Simona Jílková ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína a Vladislava Jančíková ze Sudkova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká u vstupu v H-clubu.