SPORT

Dobrodruh Pavel Paloncý: Když víte, proč to děláte, máte vůli všechno snášet

12. prosince 2018, 10:00, Petr Fišer
Dobrodruh Pavel Paloncý: Když víte, proč to děláte, máte vůli všechno snášet Šumperk – Ve 34 letech je nejúspěšnějším dálkovým běžcem. Učarovaly mu závody, které jsou delší než maratóny, a navíc nevedou po silnici. Potil krev ve vyprahlé poušti i v nekompromisních andorských horách. Ve své sbírce má medaile z nejtěžších mezinárodních klání včetně světových šampionátů. Seznamte se: PAVEL PALONCÝ.

Dobrodruh ze Šumperka, jehož oslovují příznačnou přezdívkou „česká mašina“, vystudoval plazmovou fyziku. Jeho největší láskou je ale běh. Jako dítě začal u orientačního, v osmnácti letech pak absolvoval první extrémní akci. Jesenického tvrďáka dokončil po třinácti hodinách. „Vzpomínám si, že jsem byl strašně rozbitý. I když jsem několik dní chodil jako tučňák, chytlo mě to. Říkal jsem si, že mě to baví a že bych se tomu chtěl věnovat,“ vrátil se k ranným začátkům.

Dnes sbírá vavříny v dálkových bězích. „Někde je to s navigací, někde je to bez navigace. Většinou se jedná o porce kolem 300 až 400 kilometrů,“ odhalil, jaké úseky musí zdolávat.
V těžkém terénu je to kolikrát tak, že ani běžet nejde. Úkolem je zkrátka překonat určitou vzdálenost. Daň za takové dobrodružství bývá hodně vysoká. Výjimkou nejsou slezlé nehty způsobené tvrdými nárazy, dehydratace a v zimě i omrzliny. Myslet je potřeba na sebemenší detail. „Metabolicky je nastavený jako úplný neběžec a nevytrvalec. Proto jsme museli pracovat jak na samotné technice běhu, tak i na úpravě energetických zdrojů. Normální vytrvalec používá zejména tukové zásoby, kterých má strašně moc, i když to třeba není poznat. Pavel nepředstavuje výjimku, ale jeho tělo do toho nechce moc sahat. A tak používá sacharidy, co se velmi rychle vyčerpají,“ prozradil trenér Josef Andrle.

Za daných okolností naordinoval odolnému svěřenci tříhodinové ranní běhy nalačno při nízké tepové frekvenci. Spolu vybírají i vhodnou stravu pro závody. Základem je směs sacharidů s vodou.
Mezi nejtvrdší záležitosti patří zápolení v Andoře. Vede po horských pěšinách. Na žádné rovinky s možností trochu si odpočinout jen tak nenarazíte. Když se k tomu připočítá náročné počasí a 430 kilometrů, které je nutné urazit, není divu, že se do cíle dopraví jen třetina ze stovky přihlášených. Paloncý se postavil na start pětkrát a ve třech případech dokázal vyhrál. Naposledy se mu to povedlo letos.

Pro běžné smrtelníky není ani soupeření na Britských ostrovech. „Anglická zima je dost nepříjemná. Často tam prší nebo sněží. Protože se brodíte v močálech, jste neustále v mokrém a nohy vám mrznou,“ popisoval šumperský reprezentant.
S oblibou si střihne i souboje čtyřčlenných týmů, v nichž musí mít zastoupení alespoň jedna žena. Kromě běhu se využívá jízdy na kole nebo pádlování na raftu. Nejde jen o fyzické zvládnutí trasy, důležitá je i co možná nejvhodnější forma při volbě přesunu. „Jsou to etapy, které bývají hodně zajímavé. Člověk stojí a přemýšlí, jestli nafouknout raft a pádlovat, nebo ho sbalit a jít pěšky,“ naznačil, jak to v soutěži družstev chodí.

V závodě přes Švédsko do Finska došlo dokonce i na plavání. Český výběr strávil v terénu 106 hodin a v nabité konkurenci byl sedmý nejrychlejší. „Jakmile se můžete hodinku nebo dvě vyspat, jste potom rychlejší a děláte míň chyb. Pokud na to není čas, upřednostňuje se jednoduché lehnutí na zem a krátký spánek trvající několik minut. Až se po chvíli probudíte, jdete normálně dál,“ objasňoval Pavel Paloncý.
Velkou oporu má v chápající přítelkyni. Andrea Nogová plní nejen roli oddané fanynky, ale i pohotové fotografky. „Když vidíte někoho, koho máte rád, v takovém stavu, není to úplně příjemné,“ myslela na vyčerpanost svého milého po několikadenním „masakru“.

V nejbližší době ho čeká cesta na Island. Znovu tam bude mrznout, znovu se bude brodit bahnem. Dál ho žene touha překonávat sám sebe a posouvat hranice svých možností. „Člověk přitom hodně trpí. Ono to opravdu dost bolí a je to po všech stránkách náročné. Ale když víte, proč to děláte, máte vůli všechno snášet,“ tvrdil odhodlaně.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.12.2018 15:13
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
24
Krásný medailonek, jen autor klasicky nezmínil jeho další velkou zálibu, a to okrádání leteckých společností fingovanými ztrátami vybavení. Myslím, že toto zmínit je důležité, protože se pak na toho člověka přece jen díváte trošku jinak. A proč zamlčovat pravdu o jeho charakteru?
Reagovat
Datum: 14.12.2018 21:41
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Drinker
23
Úcty hodné výkony. Dávný "úlet" PP tu Anonym již zmínil 5x. To by už stačilo.
Reagovat
Datum: 18.12.2018 19:49
Titulek: Opravdu proč zamlčovat
Autor: Jiří Skrbek
12
Někdy se zjistí nějaké hnízdo, potom propadlý občanský průkaz, jindy vajgly na chodníku pře barákem, a taky to BMW, kde na to vzal ? Furt se něco děje. Z východu - hlavně nevybočovat. Ze západu ve stověžaté matičce - bolševická vládo, Praha není stádo.
Reagovat
Datum: 14.12.2018 12:37
Titulek: Bez titulku
Autor: marci
Má nohy v močálu to říká vše.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.