ZPRAVODAJSTVÍ

Dobrá zpráva pro cyklisty: zastupitelé se domluvili

18. července 2017, 10:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk, Bratrušov - Možná už příští rok začne Šumperk společně s Bratrušovem stavět novou cyklostezku. Spolupráci na významném a nákladném projektu posvětili minulý čtvrtek městští zastupitelé. Akce má vyjít na desítky miliónů korun. Současna jízda na kole mezi oběma místy je nanejvýš adrenalinovým zážitkem.

 „Plánovaná cyklostezka bude umístěna souběžně se silnicí a ve směru ze Šumperka do Bratrušova povede po její pravé straně,“ informoval místostarosta Šumperka Tomáš Spurný.
Město teď bude žádat o dotaci, bez které nemá projekt šanci na úspěch. Jeho předpokládané náklady jsou zhruba pětatřicet miliónů korun. „Dotace může pokrýt maximálně dvacet miliónů,“ dodává Spurný.
Silnice mezi Šumperkem a Bratrušovem patří mezi nejnebezpečnější v regionu. Řidiči si ji často pletou se závodní dráhou, několik nehod už zde skončilo tragicky.

Opraví památník

Nová cyklostezka povede vedle Bratrušovského památníku, jehož okolí zvažuje radnice v rámci stavby cyklostezky renovovat. Objekt je totiž v zoufalém stavu a váleční veteráni po jeho opravě volají celé roky.
Práci navíc bude představovat také odklon cyklostezky od mokřadu, který obývají vzácní vodní živočichové.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.7.2017 11:06
Titulek: Děkuji zastupitelstvu za jejich iniciativu
Autor: Okloh
37
POZDĚ, ALE PŘECE.
Reagovat
Datum: 19.7.2017 13:13
Titulek: Re: Děkuji zastupitelstvu za jejich iniciativu
Autor: Anonym
29
... možná, plánovaná, bude žádat

O rekonstrukci ulice Šumavské už město taky kecá několik let a zatím nic, možná jen tučná částka za projekční práce
Reagovat
Datum: 19.7.2017 13:17
Titulek: Odklon kvůli mokřadu
Autor: Anonym
37
Ještě aby jim ten mokřad vyschnul,
podobně jak uschnul strom u bývalé mototechny, který nesměl ustoupit tehdejší rekonstrukci (a měl se vysadit nový o kousek vedle na vhodnějším místě).
Taky podle toho vypadá ten sprzněnej cyklopruh. To máme odborníky.
Reagovat
Datum: 19.7.2017 19:31
Titulek: Další chodník
Autor: VAd
29
Hlavně, aby se po ní dalo jezdit. Cyklostezky v Rapotíně, Malíně a D.Studénkách jsou pro sportovní cyklisty nepoužitelné. Za chvíli nebude se kam projet. Bohatě by stačil na každé straně silnice metrový pruh, tak jak to mají v Dánsku.
Reagovat
Datum: 20.7.2017 08:30
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Valda
35
Když chcete závodit na kole, tak Vám to nebude vyhovovat. Vaše hodnocení je čistě účelové. Chtělo by to trochu nadhledu a také přizpůsobení se nové situaci.
Reagovat
Datum: 20.7.2017 09:35
Titulek: Re: Další chodník
Autor: VAd
30
Nejde o závodění, jde o to, že se nedá jet plynule ani rychlostí 25 km/hod.
Nehledě o tom, že z Bratručova se dá z kopce jet 40 km/hod a to snese málo která cyklostezka. Byl jsem na dovolené v Dánsku a tam se na cyklopruzích, které byly součástí silnice nebo samostatných stezkách dá jezdit i padesátkou.
Taky kdo používá cyklostezku do Rapotína? Většina raději jede v pohodě přes Vikýřovice.
Reagovat
Datum: 21.7.2017 10:03
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Valda
25
Všude? Na každé cestě v Dánsku?
Reagovat
Datum: 24.7.2017 08:12
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Anonym
32
Valdo, blbě tady obhajujte paskvil nad paskvil.
Když nebudu hodnotit stavební provedení, které je tady dost vybarveno (a souhlasím s kritikou), tak idea sloučit chodce s kolaři a do toho u každýho baráku vjezd a vchod do toho zastávky a přejezdy přes odbočky, kde kolař nemá žádnou přednost ... do toho matky s kočárky a haranti přes celou šíři ... to je prostě hnnus hnusu.
Reagovat
Datum: 24.7.2017 08:54
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Valda
25
Neobhajuji, ale pokud zde byla silniční infrastruktura nepřirozeně upozaďována a někdo tento fakt nebere v potaz, tak trocha ironie neuškodí. V tom Dánsku se přirozeným způsobem infrastruktura totiž vyvíjela. Dnes za současné situace zkoordinovat to co navrhuje pan chytrý (myslící jen na sebe) je zcela nemožné v nějakém přijatelném čase.
Reagovat
Datum: 31.7.2017 00:06
Titulek: Re: Další chodník
Autor: VAd
32
Nemožné realizovat v přijatelném čase????
To jako je 10x složitější udělat rozšíření na každé straně silnice o jeden metr a udělat tam cyklopruh jako je třeba na Jesenické od Lidické na Rapotín. Vy asi nebudete moc chytrý.
Reagovat
Datum: 31.7.2017 11:21
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Valda
23
Vy asi nevíte jak to tady chodí, jak Bratrušov, potažmo Šumperk přinutí kraj k této investici. Navíc investor nedosáhnete na dotační peníze. Takže shoďte klapky se svých očí, dnes není problém v technickém provedení, ale v prvé řadě ve financování, povolování a v majetkových vztazích.
Nebo myslíte, že starostové Šumperka a Bratrušova přijdou za hejtmanem a on dá této stavbě přednost, když musí řešit mnohem důležitější dopravní infrastrukturu. Jó, kdyby se musela tato cesta totálně předělat, tak by obce (Šumperk a Bratrušov) mohly přinutit investora, aby cesta měla parametry, jak si přejete.
Reagovat
Datum: 31.7.2017 11:23
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Valda
27
Jó a tu chytrost to myslíte jako na sebe, že? Nevím proč sám sobě vykáte.
Reagovat
Datum: 31.7.2017 23:04
Titulek: Re: Další chodník
Autor: VAd
24
Zkuste se realizovat v jiné diskuzi, tady jste zatím nepřinesl jediný nápad.
Reagovat
Datum: 31.7.2017 23:15
Titulek: Re: Další chodník
Autor: VAd
22
A víte co. Nač planých diskuzí Co takhle se sejít u rapotínského kostela a pojedeme pod holubák po nové cyklostezce a pak ještě jednou přes Vikýřovice. Třeba poznáte ten rozdíl.
Reagovat
Datum: 1.8.2017 08:50
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Valda
24
Já s Vámi nepolemizuji o kvalitě z hlediska aktivního cyklisty. Ale vadí mě, že neberete v potaz skutečnost, že ještě nedávno byl v ČR stupeň motorizace 13 nyní je 3. A teď společnost se s tím musí vyrovnat a jistě nelze toto udělat skokem. A dokonce ani vyšší uvolnění prostředků v rozpočtech řešení tohoto problému nějak dramaticky neurychluje.
Reagovat
Datum: 1.8.2017 10:38
Titulek: Re: Další chodník
Autor: VAd
23
Nevidím do stavebních cen, ale jaký je cenový rozdíl postavit cyklostezku D.Studénky-Sudkov a nebo tu silnici o trochu rozšířit a udělat tam cyklopruhy. No budiš, kdyby tam byly kvalitní nájezdy a ne retardér u Sudkova, tak to vypadá ok. Ale ona je stezka i v této části docela nebezpečná, Vyčnívající obrubník zapřičiňuje pády. Brnknete si pedálem a letíte, Já vím o dvou. To se na silnici nestane. Takže musíte dávat pozor jak hrom. Ta jízda po ní je docela stresující.
Jsem schopen jet s projektantem po nějaké vytvořené stezce a ukázat nesmysly. A to nejen já. Znám spousty dalších lidí co Vám to ukáží.
A cyklochodník v Malíně? Za dobu co tam je, jsem mluvil s pár lidmi, co měli pád na ní kvůli chodci. Tak deset střetů už mě popisovali.
Reagovat
Datum: 3.8.2017 01:46
Titulek: Re: Další chodník
Autor: VAd
25
A zkuste si projet Lednicko-Valtický areál od Mikulovic po Břeclav. Skrz naskrz. Možná 300-500 km silniček, polních cest, stezek, hrází atd. Jsou tam chyby, ale asi tak 1%, než slavné výpadovky ze Šumperku. Třeba v takových Valticích od Lednice je přímo zakázáno jezdit po chodníku, protože je tam větší výskyt chodců. A myslím, že zápolí se stejnou motorizací jako v Šumperku.
Reagovat
Datum: 20.7.2017 17:35
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Dalamu
40
Konec sportovních cyklistů v ČR. Na sportování jsou sportoviště nikoli běžné cyklostezky kde je omezená rychlost na 15km/hod. Cyklostezky zalobovali automobilisti, aby nemuseli na cestě dávat pozor. Cyklisti, jste odpad společnosti. Jezděte pomalu po velbloudích hrbech.
Reagovat
Datum: 20.7.2017 23:08
Titulek: Re: Další chodník
Autor: VAd
17
Že by cyklistům postavili 50 kilometrů silnice, kde by se dalo jezdit co to dá. Toho se zcela určitě nedočkáme. :-)
Reagovat
Datum: 21.7.2017 16:23
Titulek: paskvily cyklostezky do Malína a Dolní Studénky
Autor: Cekr-stezky
37
vyprojektoval Luděk Cekr, bratr zastupitele Luboše Cekra (Brožova Nezávislá volba), kteří Brožovi sponzorovali předvolební kampaň, podle Brožových vlastních slov. Nyní jim zadává projekční zakázky bez výběrového řízení.
Reagovat
Datum: 23.7.2017 19:06
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Sten
30
V N.Malíně pozor! Společná stezka pro chodce a cyklisty je to pouze po první křižovatku!!! Potom už cyklista jede po chodníku, kde nemá co dělat. A každou kolizi s chodcem odskáče on. A plechovkáři budou stále troubit a vyhrožovat, pokud cyklista po tom chodníku nepojede...
Reagovat
Datum: 23.7.2017 22:31
Titulek: Re: Další chodník
Autor: skřet
24
mazej si nastudovat zákon o provozu na pozemních komunikacích a slož zkoušku, pak povídej ty "cykloteroristo" ono se to kecá, ale kdo nemá řidičák a jezdí na kole tak ať drží hubu.
Reagovat
Datum: 24.7.2017 06:43
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Sten
28
Další takovej. Ty ten řidičák rovnou odevzdej. Kde jsou v N.M. značky za každou křižovatkou???
Reagovat
Datum: 24.7.2017 10:48
Titulek: Re: Další chodník
Autor: skřet
18
bavím se o cykloteroristech na silnici ... co je na chodníku,... tam si dělej třeba stojku.
Reagovat
Datum: 24.7.2017 20:34
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Sten
32
Nastuduj si, co je cyklostezka, společná stezka nebo přilehlý pruh na vozovce pro cyklisty! Víš s prominutím hovno. A zkus se projet na kole mezi takovými, jako jsi sám. Všichni znáte akorát povinnosti druhých a svoje práva.
Reagovat
Datum: 24.7.2017 22:57
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Smyl Flek z Nohavic
29
Tak nevím, čemu říkáš první křižovatka nebo jak to myslíš. Ale společná stezka je v Malíně až k obchodu.
Reagovat
Datum: 25.7.2017 06:04
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Sten
29
Dlouho jsem chtěl věřit, že společná stezka až k obchodu opravdu je. Ale není. Jak to má cyklista nebo kdokoliv jiný vjíždějící na hlavní silnici např. od cihelny poznat? A takové vjezdy tam jsou tři a značky nikde.
Obec však čerpala dotace na cyklostezku a vzniklo tohle dílo akorát pro zlost. Navíc tam pravidelně parkují auta a cyklisto - ty si trhni...
Reagovat
Datum: 25.7.2017 08:13
Titulek: Re: Další chodník
Autor: Buk
36
Ano, parkují tam auta místních křupanů. Policie to nevidí.
Reagovat
Datum: 20.7.2017 10:25
Titulek: dotace budou, to je jistota
Autor: jedna ruka zatleská
39
Pokud sledujeme dílka, která zde vznikají, či styl jakým se rodí, je velká šance na zrod dalšího paskvilu made in radnice Šumperk. Tentokrát to pravděpododně bude cyklostezka do Bratrušova. Leč, nepředbíhejme.
Reagovat
Datum: 21.7.2017 14:31
Titulek: dotace cyklostezka do Bratrušova
Autor: jejda
32
Snad to bude trochu bezpečnéjší, ale bez dotací by to bylo možná za poloviční cenu. No to se akorát napakuje néjaká zpříznéná firma ! Byly zprávy před rokem, že se čeká na penize, a ono se teprve o né bude žádat? Tak snad se toho dočkáme za 2 roky.
Reagovat
Datum: 22.7.2017 18:40
Titulek: Uniká zadávání zakázek veřejné kontrole?
Autor: Len
34
Dobrý den, zaujala mě zdejší informace o ovlivňování rozdělování zakázek radnice ve prospěch stranických kolegů starosty. A není už ani překvapením, že tyto záležitosti skutečně nejsou v pořádku:

Cekr CZ s.r.o. 14.06.2016 Příkazní smlouva č. 17SMP027-AD Parkoviště a sběrná místa pro odpad - ulice Fibichova, Šumperk - autorský dozor Cena s DPH 11.616,00 CZK

Cekr CZ s.r.o. 14.06.2016 Příkazní smlouva č. 17SMP026-AD Chodník ul. Bohdíkovská v Šumperku - Temenici, II. etapa - autorský dozor Cena s DPH 60.258,00 CZK

Cekr CZ s.r.o. 19.05.2016 Smlouva o dílo č. 17SMP013 Revitalizace dvorního traktu Jesenická - Palackého - zpracování PD Cena s DPH 348.480,00 CZK

Cekr CZ s.r.o. 19.04.2016 Příkazní smlouva CEKR CZ s. r. o. Křižovatka místních komunikací ul. Vančurova - Zábřežská, vč. ul. Nerudovy - autorský dozor Cena s DPH 35.997,00 CZK

Cekr CZ s.r.o. 11.03.2016 Smlouva o dílo č. 16SMP075 Cena s DPH 364.107,00 CZK

Tyto smlouvy jsem vyhledala na webu Šumperka Správa města - Dokumenty - Smlouvy (nové)
http://smlouvy.tcssl.cz/sumperk

Dalším, kdo je přisátý na rozpočet města Šumperka, je nedávno pravomocně odsouzený bývalý ředitel Podniků města Šumperka Ing. Šperlich, kterému jsou městem zadávány zakázky na vypracování projektových dokumentací:

Ing. Milan Šperlich 23.11.2016 22 MJP-SM, vypracování PD - nové plakátovací plochy Barborka a nám. Republiky 27 000,00 CZK

Ing. Milan Šperlich 28.2.2017 22 MJP-SM, vypracování PD bývalého DDM U Radnice 28 000,00 CZK

Ing. Milan Šperlich 19.6.2017 22 MJP-SM, Banskobystrická 46 - byt 5 - zpacování výkresu půdorysy bytu 1 400,00 CZK

Informace o fakturách jsem vyhledala na webu Šumperka Správa města - Dokumenty - Faktury
https://www.sumperk.cz/cs/sprava-mesta/dokumenty/faktury.html

Reagovat
Datum: 23.7.2017 11:30
Titulek: Uniká zadávání zakázek veřejné kontrole?
Autor: jedna ruka zatleská
30
Pan Ing. Šperlich zajisté bere jen virtuální odměny, jiné se ani v PMŠ nevyplácejí. Ale zpět k vážné práci. To je humus. Někteří lidé v jistých funkcích mají žaludek z nerezové oceli.
Reagovat
Datum: 23.7.2017 15:15
Titulek: Re: Uniká zadávání zakázek veřejné kontrole?
Autor: valda
29
Někteří přispěvatelé mají nerezový žaludek, z Luďka udělají Milana nebo i jiného, však Ti co čtou jsou asi blbý.
Reagovat
Datum: 22.7.2017 19:06
Titulek: Zase ta přízemní česká závist.
Autor: Aleš
21
Taková hnusná a odporná vlastnost kazí mezilidské vztahy.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.