KULTURA

Do Zábřehu míří Filmový festival zimních sportů

8. října 2011, 06:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Do Zábřehu míří Filmový festival zimních sportů Zábřeh - Zábřežský kulturní dům zve všechny příznivce překrásných přírodních scenérií a především extrémních sportů a zážitků na filmový festival, který odstartuje v sobotu 15. října v kině Retro.
 „V únoru letošního roku jsme v kině uspořádali filmovou přehlídku s názvem Expediční kamera. Díky překvapivě vysoké návštěvě a pozitivním ohlasům jsme se rozhodli přivézt do Zábřehu podobný festival, který je ale tentokrát věnován zimním sportům,“ uvedl jednatel společnosti Zdeněk David.

  Návštěvníky kina čeká dvanáct outdoorových snímků z celého světa. Ve směs se jedná o filmy, které zabodovaly na mezinárodních festivalech a tematicky se věnují lyžování v extrémních podmínkách, lezení v ledu, snowboardingu, zimnímu plavání, snowkitingu a dalším adrenalinovým sportům. „Filmy jsme rozdělili do čtyř tematických bloků, první projekce je plánována na patnáctou hodinu, zakončení festivalu předpokládáme v devět hodin večer,“ nastínil harmonogram přehlídky David. Prezentované snímku budou na závěr každého bloku komentovat a vlastní sportovní zážitky připojí zajímaví hosté, mezi nimi například úspěšný zábřežský plavec Petr Švorčík nebo náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Účast přislíbil také nejúspěšnější český lyžař Ondřej Bank a obrazové materiály zachycující vlastní sportovní výkony představí Richard Foniok a Petr Ficek.

  Nejlepší film přehlídky vyberou sami diváci prostřednictvím anketních lístků. Ty budou na závěr slosovány a výherci si odnesou hodnotné ceny – například bundy od výrobce sportovního oblečení šumperské firmy Tilak. Pro návštěvníky bude po celý den připravena ve dvoraně kina bohatá nabídka grilovaných specialit a dalšího občerstvení. Celodenní festivalové vstupné činí padesátikorunu.
 

 

 

FILMOVÝ FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ

kino Retro, 15. 10. 2011
rámcový program festivalu


15.10 – 16.10: 1. blok (freeriding, snowboarding, host Ondřej Bank)

AZADI: FREEDOM

Kanada, 25 minut, režie Anthony Bonello, produkce B4apres media
Během násilného vojenského povstání v 90. letech byl Kašmír považován za jedno z nejnebezpečnějších míst. V roce 2010 se vydal do těchto oblastí režisér Anthony Bonello, aby se svým týmem natočil tento dokumentární snímek. Na backcountry lyžích se vydali do nádherných hor Kašmíru, kde jak sami říkají, objevili „ráj na zemi.“

RE: SESSION
USA, 17 minut, režie Ryan Littlepage, produkce Teton Gravity Research
Snímek představuje nejtalentovanější snowboardisty a freeridisty a odvádí diváky od tradičního pojetí lyžování a snowboardingu do akčního a zábavného pojetí těchto odvětví sportu. Skvělá hudba a krásná scenérie hor nejen ze vzdálených míst Utahu nebo Aljašky, ale také Itálie, Slovenska nebo Polska.

HOME SWISS HOME
Švýcarsko, 13 minut, režie a produkce Dominique Perret
Autor filmu Dominique Perret je označován za nejlepšího freeridera století. Tento film je plný nádherných scenérií švýcarských Alp a jejich vrcholů, na jejichž strmých svazích nás Perret přesvědčuje o svém jedinečném lyžařském stylu.

16.10 – 16.20 Ondřej Bank
přestávka do 16.35


16.35 – 17.30: 2. blok (lezení v ledu, hosté Petr Ficek a Richard Foniok)

HUNLEN

Kanada, 12 minut, režie a produkce Wiliam Gadd
Co se stane, když Will Gadd se svými přáteli objeví jeden z největších zmrzlých vodopádů v Kanadě? Ale co když vodopád není úplně celý zmrzlý? Will Gadd a EJ Plimley vypráví o svém prvovýstupu na Hunlen Falls. Padající led, burácení vody a velký strach....

THE CONTINUUM PROJECT – BLOWN AWAY IN NORWAY
USA, 18 minut, režie a produkce Chris Alstrin
Guy Lacelle a jeho dobří přátelé Audrey Gariepy a Mathieu Audibert projíždějí oblasti Norska, kde vytvářejí nové, mnohdy až nemožné, ledové linie a znovu a znovu se pokoušejí o jejich přelezení.

THE ARCHITECT
Skotsko, 16 minut, režie a produkce Hot Aches Production
Film je poctou lezecké dvojici Robin Smith a Jimmy Marshall a jejich legendárnímu týdnu na nejvyšší hoře Skotska Ben Nevis v roce 1960, kdy během několika po sobě jdoucích dnů vytvořili 6 zimních prvovýstupů. Jeden z velkých průkopníků skotského horolezectví Jimmy Marshall zde uvažuje o životě a lezení a jeho slova nádherně podtrhují výborné záběry z cest, které podnikl před 50 lety.

17.30 – 18.00 prezentace Ficek, Foniok
přestávka do 18.15


18.15 – 18.45: 3. blok (zimní plavání, host Petr Švorčík)

ZIMNÍ PLAVÁNÍ

ČR, 30 minut, režie a produkce Jack Bright, Video4net, s.r.o.
Setkání se členy 1. plaveckého klubu otužilců založeného na břehu Vltavy v Praze se specializací na zimní plavání v přírodní vodě. Diváci uvidí kromě jiného příběh Tomáše a Táni, kteří se snaží dokázat, že síla ledové vody je stejně intenzivní jako síla života.

18.45 – 18.55 Petr Švorčík
přestávka do 19.10


19.10 – 20.20: 4. blok (snowkiting, extrémní lyžování, sněžný skútr, host Michal Klimeš)

MONT BLANC – SPEED FLYING
Francie, 10 minut, režie a produkce Didier Lafond
  Vynikající film z dílny Didiera Lafonda. Tento francouzský režisér, rodák z Chamonix, je průkopníkem alternativních sportovních filmů. Jeho snímky plné adrenalinu posbíraly po celém světě více než 60 ocenění. Ani Mont Blanc – Speed Flying není výjimkou. Šest špičkových lyžařů zde s křídly nad hlavou křižují svahy Mont Blancu.

NIPWITZ
Finsko, 20 minut, režie a produkce Miikka Niemi, Flatlight Films
Nipwitz je skupina nadšených lyžařů, kteří změní váš pohled na tento sport. Nedoporučuje se však tyto kousky opakovat ani na vlastní nebezpečí! Budete také svědky momentu, kdy se Pekka Hyysalo, který více než před rokem prodělal vážný úraz hlavy a znovu se učí mluvit a chodit, poprvé od svého úrazu postaví na lyže...

PLANET SNOWMOBILE
Švédsko, 35 minut, režie Mikael Berntsson, produkce Atgard Media Sweden
Aktéři filmu nás na sněžném skútru provedou nádhernou krajinou zasněžených hor jak v Evropě, tak i v Kanadě. Jejich životním snem je projet na tomto dopravním prostředku všechna (ne)možná místa naší planety. Film lze chápat i jako online cestovního průvodce po oblastech Itálie, Španělska, Švédska, Kanady a Aljašky, kde se můžete s nadšením prohánět na těchto strojích.

20.20 – 20.30 Michal Klimeš
20.35 – 20.50 BONUSOVÉ FILMY


THE WORLD´S SLOWEST SNOWBOARDING FILM
Finsko, 5 minut, režie Miikka Niemi, produkce Flatlight Films
„Nejpomalejší snowboardový film na světě“ je natočen speciální video technikou, kdy divákovi nejsou upřeny jinak naprosto nepostřehnutelné okamžiky jízdy a techniky při pohybu na snowboardu. Výborná podívaná podkreslená i dobře vybranou hudbou.

HELLO FREESKI SHORT FILM
Finsko, 8 minut, režie Miikka Niemi, produkce Flatlight Films
Další povedený snímek od finské společnosti Flatlight Films byl natáčen celkem pět dnů v oblasti Ylläs ve Finsku s párem nejlepších finských lyžařů Pekka Hyysalo a Antti Ollila. Speciální technikou natočené zpomalené záběry určitě stojí za zhlédnutí.

20.50 – 21.05

vyhodnocení divácké ankety
slosování anketních lístků
Změna programu vyhrazena


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.