KULTURA

Do Zábřeha přijede Dejvické divadlo

8. června 2009, 08:00, rejdakce
Zábřeh - Skutečnou lahůdku připravila pro příznivce divadla Zábřežská kulturní – v úterý 16. června se ve velkém sále kulturního domu představí Dejvické divadlo s divadelní adaptací Dostojevského nadčasového románu Bratři Karamazovi. Zajímavé na této skutečnosti je i to, že uměleckým vedoucím divadla je zábřežský rodák a absolvent zdejšího gymnázia Miroslav Krobot.
Dejvické divadlo uvádí hru už od roku 2000 v režii Lukáše Hlavici. Inscenace, která je postavena na původní dramatizaci Evalda Schorma, si získala velký divácký i kritický ohlas. Stala se také inspiračním podkladem pro film Karamazovi režiséra Petra Zelenky, který získal v letošním roce jako nejlepší český film Českého lva za rok 2008.

Divadelní hra, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy, vypráví příběh prostopášníka a cynika Fjodora Karamazova (Ivan Trojan) a jeho čtyř synů – živelného Dimitrije (David Novotný), intelektuála Ivana (Igor Chmela), pokorného Aljoši (Martin Myšička) a nevlastního potomka, zakomplexovaného Smerďakova (Radek Holub). Ze zabití otce a zpronevěry peněz je obviněn nejstarší syn Dimitrij. Do případu jsou zapleteny i dvě ženy – vášnivá Grušenka (Lenka Krobotová) a ctnostná Kateřina (Zdeňka Volencová). V divadelním dramatu nabitém emocemi se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Je zde nastoleno téma hledání Boha, snaha prokázat, či zavrhnout jeho existenci. S tím je spojena úvaha, že pokud neexistuje Bůh, vše je dovoleno.
 

Vstupenky na divadelní představení, k jehož výjimečnosti nepochybně přispívají i pozoruhodné herecké výkony hlavních představitelů, lze zakoupit v informačních centrech v Zábřehu a ve Štítech a v mohelnické prodejně Darka. Vzhledem k velkému zájmu o představení Zábřežská kulturní upozorňuje, že rezervace vstupenek platí pouze do úterý 9. června, poté budou místa uvolněna k dalšímu prodeji.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).