KULTURA

Do ulic Šumperka opět zavítá folklorní festival

30. července 2008, 10:27, rejdakce, foto: ALeš Berka
Do ulic Šumperka opět zavítá folklorní festival Šumperk - Již XVIII. ročník Mezinárodního folklorního festivalu I.O.V. Šumperk bude v srpnu opět hostit naše město.
Od středy 13. srpna do pondělí 18. srpna 2008 proběhne v Šumperku Mezinárodní folklorní festival I.O.V. Šumperk. Několik set členů folklorních souborů předvede své umění občanům i návštěvníkům Šumperka v rámci již osmnáctého ročníku festivalu.  „Na šest dnů se město Šumperk stane velikým jevištěm, na kterém se nepřetržitě střídají muzikanti, zpěváci a tanečníci ze všech možných koutů naší planety,“ uvádí festival paní Libuše Drtilová, ředitelka festivalu.

Na pěší zóně, u radnice, v letním divadle u Vily Doris a na malé scéně „U sovy“ bude možné zhlédnout soubory z Nového Zélandu, Indie, Ruska, Itálie, Běloruska, Řecka a Slovenska, chybět nebudou ani české a moravské soubory Mladina – Plzeň, Gorole - Mosty u Jablunkova, Slovácký krúžek – Ratíškovice, Klas - Kralice na Hané, Rabussa Přerov, Senioři Šumperk a Markovice Postřelmov. Své umění předvedou i dětské soubory Dúbravěnka – Dubňany, Kordulka - Starý Poddvorov, Dětský řecký soubor Šumperk a Markovička Postřelmov.

„O Mezinárodní folklorní festival I.O.V. Šumperk je mezi soubory velký zájem, jeho jméno je známé nejen v České republice, ale jeho věhlas se nese i za hranice státu, bez nadsázky můžeme říct i za hranice Evropy,“ říká paní Drtilová a dodává:  „Letos se přihlásilo 52 skupin se zájmem vystupovat na festivalu v Šumperku, bylo tedy těžké vybrat. Vždy se snažíme návštěvníkům představit soubory nejen známé a osvědčené, ale i soubory, které v Šumperku ještě nebyly, chceme do Šumperka přivést trochu exotiky, naším cílem je pomoci poznávat i jiné, vzdálenější kultury a tradice.“ 

Program bude zahájen ve středu 13.8.2008 v 18:00 hodin na malé scéně posezením u cimbálu. Čtvrtek se ponese v duchu dožínek a dechové hudby, od 15:30 hodin půjde pěší zónou dožínkový průvod, následovat budou oblastní dožínky a odpoledne  zakončí přehlídkou dechových hudeb. Páteční již celodenní program bude zahájen v 9:30 hodin na malé scéně vystoupením zahraničních souborů, následovat bude dětské odpoledne pod názvem „Do kolečka, do kola“, v letním divadle si od 18:30 budeme moci zhlédnout vystoupení zahraničních hostů, ve 22:30  program zakončí slavnostním ohňostrojem.

V sobotu zástupce všech souborů přijme na radnici starosta města Šumperka Zdeněk Brož, následovat bude představení hostů před radnicí, pěší zóna se promění v „Roztančenou ulici“ a celodenní program zaplní vystoupení domácích a zahraničních folklorních souborů. Přehlídky lidových krojů a tvořivosti zakončí tradiční veselicí.

„Pro diváky jsme stejně jako minulý rok připravili anketu, v níž si sami zvolí nejsympatičtější soubor. U podia letní scény budou připraveny láhve se jmény všech souborů, diváci finanční částkou dle vlastního uvážení mohou ohodnotit nejlepší soubor. Výsledky hlasování se oznámí v neděli a finanční výtěžek poputuje místnímu Dětskému domovu, Zvláštní cenu udělí jednomu souboru i pořadatelé,“ přibližuje paní Drtilová další rozměr festivalu.

Ve folklorním duchu budou také nedělní a pondělní vystoupení českých, moravských, slezských i zahraničních souborů i závěrečný festivalový pořad „Leť, písničko leť!“

Mezinárodní folklorní festival I.O.V. Šumperk pořádají společně město Šumperk, Sdružení přátel folkloru Severní Hané, Folklorní sdružení České republiky s pomocí postřelmovské Markovice a šumperských Seniorů. Festival je finančně podporován městem Šumperkem, Olomouckým krajem, Ministerstvem kultury ČR, Folklorním sdružením České republiky a dalšími sponzory. Záštitu nad akcí převzali poslanec Parlamentu ČR Ing. Petr Krill, senátor Ing. Adolf Jílek, hejtman Olomouckého kraje RNDr. Ivan Kosatík, poslankyně Evropského parlamentu doc. RNDr. Nina Škottová, CSc. a v neposlední řadě i starosta města Šumperka Mgr. Zdeněk Brož.

V průběhu konání MFF mají diváci možnost sledovat práci lidových řemeslníků, celou řadu jejich výrobků si mohou zakoupit. 15. a 16. srpna bude návštěvníkům festivalu k dispozici v InfoBUSu Olomouckého kraje (mobilní turistické informační centrum) široká škála propagačních materiálů a map zdarma, videoprojekce s odborným výkladem a turistické poradenství. Mobilní informační centrum s sebou přiváží nejen nabídku unikátních míst, které turisté jinde v ČR nenajdou, ale také přehledy služeb hotelů, penzionů, zoo, lázní, ski areálů, aquaparků, hradů, zámků, muzeí.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.7.2008 11:52
Titulek: Do ulic Šumperka....
Autor: Kája
88
Doufám, že letos paní Drtilová a pan Brož nepřichystají pro občany trapnou scénu, jako v loňském roce, kdy na plakátech pozvali občany k radnici na zahájení folklorního festivalu a přivítání souborů starostou, z čehož se nakonec vyklubala soukromá akce pana starosty a paní Drtilové. Vzpomínám jak mne při fotografování souborů u radnice vyhazovala její asistentka z veřejného prostranství, že tam já ani jiní občané nemáme co dělat, že soubory se představují pouze starostovi. Když jsem poukázal na plakátové oznámení, pak s velkým gestem vyzvala paní Drtilová všechny původně sezvané občany, ať opustí prostor, že pro ně akce bude ve městě. Proto paní Drtilová letos uvažte, co napíšete na plakáty ve městě.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.