KULTURA

Do Šumperka přijede legiovlak, v regionu má pouze 4 zastávky

14. srpna 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Do Šumperka přijede legiovlak, v regionu má pouze 4 zastávky Šumperk – Šumperské vlakové nádraží se stane další zastávkou legionářského vlaku, putujícího od května 2015 po městech České republiky. Poprvé budou moci zájemci do jeho expozic nahlédnout v úterý 20. srpna. Následující dny bude vlak přístupný zdarma každý den až do 25. srpna, vždy ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin.

 Sto let od bojů o hranice nového státu má v regionu pouze čtyři prázdninová zastavení, do Šumperka přijede z Rýmařova, Jeseníku a Králík.
„Minulý rok byl nabitý připomínkami 100. výročí vzniku republiky a konce jedné z nejstrašnějších válek všech dob. Málokdo ale ví, že i v roce 1919 museli naši vojáci dále bojovat o hranice svého nového státu a naši ruští legionáři bránili Sibiř proti bolševikům,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Legiovlak představuje 14 zrekonstruovaných vagonů tzv. vojenského ešalonu. Těmi se v letech 1918–1920 po Transsibiřské magistrále přepravovaly desetitisíce čs. legionářů a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Zahrnuje proto všechno, co tehdy k tomuto přesunu nutně potřebovali - tedy polní poštu, těplušky, zdravotní, filmové, štábní a obrněné vozy, včetně prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů.

Věrná rekonstrukce a také možnost dohledat legionáře v rámci vlastní rodiny

„Ve všech odděleních bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a fotografie,“ informuje Charfreitag s tím, že každý také může na místě zjistit, zda měl legionáře mezi svými předky.

„Posádka v plukovní prodejně totiž dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí,“ zdůrazňuje Charfreitag.

Způsob boje legionářů pak ukáže improvizovaný obrněný vůz, vyzbrojený kulomety a replikou ruského polního kanonu či plošinový vůz s horským kanonem, který vyrobila plzeňská Škodovka a letos se ho legionářům podařilo získat z Itálie.


Foto: Vladimíra Bartoňová

Jednotlivé vagony jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.8.2019 23:58
Titulek: Zajímavé
Autor: Jiří Skrbek
skoro moc info k přemýšlení na jednu návštěvu.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes dáme šanci celkem pěti výhercům. Soutěžit mohou o volňásky na premiéru v šumperském divadle nebo na taneční večer v Zábřeze. Odpovědět je potřeba zvlášť pod uvedeným číslem otázky. Zájemci o premiérové představení budou o výhře informováni prostřednictvím sms, kdo si půjde zadarmo zatancovat, si přečte v příštím čísle.

Otázka:
1. Z jakého apačského kmene pocházel Vinnetou? (Divadlo Šumperk, 26. 10., 19 hod.)
a) Mescalero b) Chiricahua c) Lipan
2. Ze které obce pochází dechová hudba Záhořané? (ZK Zábřeh, 3. 11., 14 hod.)
a) Dolní Bečva b) Prostřední Bečva c) Horní Bečva
Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.

VYHODNOCENÍ:
Volnou vstupenku na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek a které uvede kulturní dům v Zábřeze ve středu 30. října od 19 hodin, vyhrávají Jaroslava Mandáková ze Zábřeha a Eva Kombercová ze Šumperka. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.