KULTURA

Do Šumperka přijede legiovlak, v regionu má pouze 4 zastávky

14. srpna 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Do Šumperka přijede legiovlak, v regionu má pouze 4 zastávky Šumperk – Šumperské vlakové nádraží se stane další zastávkou legionářského vlaku, putujícího od května 2015 po městech České republiky. Poprvé budou moci zájemci do jeho expozic nahlédnout v úterý 20. srpna. Následující dny bude vlak přístupný zdarma každý den až do 25. srpna, vždy ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin.

 Sto let od bojů o hranice nového státu má v regionu pouze čtyři prázdninová zastavení, do Šumperka přijede z Rýmařova, Jeseníku a Králík.
„Minulý rok byl nabitý připomínkami 100. výročí vzniku republiky a konce jedné z nejstrašnějších válek všech dob. Málokdo ale ví, že i v roce 1919 museli naši vojáci dále bojovat o hranice svého nového státu a naši ruští legionáři bránili Sibiř proti bolševikům,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Legiovlak představuje 14 zrekonstruovaných vagonů tzv. vojenského ešalonu. Těmi se v letech 1918–1920 po Transsibiřské magistrále přepravovaly desetitisíce čs. legionářů a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Zahrnuje proto všechno, co tehdy k tomuto přesunu nutně potřebovali - tedy polní poštu, těplušky, zdravotní, filmové, štábní a obrněné vozy, včetně prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů.

Věrná rekonstrukce a také možnost dohledat legionáře v rámci vlastní rodiny

„Ve všech odděleních bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a fotografie,“ informuje Charfreitag s tím, že každý také může na místě zjistit, zda měl legionáře mezi svými předky.

„Posádka v plukovní prodejně totiž dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí,“ zdůrazňuje Charfreitag.

Způsob boje legionářů pak ukáže improvizovaný obrněný vůz, vyzbrojený kulomety a replikou ruského polního kanonu či plošinový vůz s horským kanonem, který vyrobila plzeňská Škodovka a letos se ho legionářům podařilo získat z Itálie.


Foto: Vladimíra Bartoňová

Jednotlivé vagony jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.8.2019 23:58
Titulek: Zajímavé
Autor: Jiří Skrbek
skoro moc info k přemýšlení na jednu návštěvu.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o dvě vstupenky na koncert ojedinělého hudebníka, textaře a poety Karla Plíhala, který šumperský Dům kultury uvede 12. září. Posluchače čeká komorní atmosféra a hravá jemná poetika inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek doplňujících jednotlivé písničky. Můžete být u toho, pokud budete mít kapku příslovečného štěstíčka a zapojíte se do soutěže. Kdo půjde na koncert zadarmo, zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:
Na albu kterého interpreta se Karel Plíhal nepodílel?
a)  Bratři Ebenové
b)  Jaromír Nohavica
c)  Karel Kryl

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Bohemian Rhapsody, který pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 22. srpna, vyhrávají: Vladislava Janciková ze Sudkova a Vendula Kubelková z Postřelmova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.