KULTURA

Do Šumperka míří neworleanská hvězda Walter Wolfman Washington i mistři foukací harmoniky

12. listopadu 2013, 05:50, téma BLUES, Ondřej Polák
Do Šumperka míří neworleanská hvězda Walter Wolfman Washington i mistři foukací harmoniky Šumperk - Plnoletost letos oslaví největší středoevropský festival bluesové hudby Blues Alive, který proběhne od 14. do 16. listopadu v Šumperku. Hlavní hvězdou se stane kytarista a zpěvák Walter Wolfman Washington.

Letos sedmdesátiletý jeden z největších současných představitelů neworleanské větve blues, rhythm'n'blues a funky založil v 70. letech kapelu The Roadmasters, se kterou koncertuje dodnes. V neworleanských cenách Big Easy letos Washington získal ocenění za celoživotní hudební přínos a tamější primátor dokonce vyhlásil 30. duben Dnem Waltera Wolfmana Washingtona.

„O Washingtona jsme se snažili ze všech umělců, které ještě chceme do Šumperka přivézt, asi nejdéle. Až letos se nám podařilo sladit termíny. Jsme rádi, že si tento „dluh“ budeme moci odškrtnout," říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. Kytarista uzavře program v sobotu 16. listopadu.

All stars zpoza Velké louže

Oba hlavní večerní koncerty festivalu Blues Alive proběhnou ve znamení foukací harmoniky. Poprvé se v Šumperku představí all stars projekt The Golden State – Lone Star Revue, kde kromě brilantních amerických kytaristů, Ansona Funderburgha a Little Charlieho Batyho, hraje světoznámý harmonikář ze západního pobřeží USA Mark Hummel.

Stejný nástroj mistrně ovládají i hvězdy sobotního večera - Rick Estrin a britský Paul Lamb, kterého doprovodí rakouská formace The Roosevelt Houserockers, se kterou se poznal při své minulé návštěvě Šumperka. „Je pro nás ctí, že na našem festivalu vznikají podobné dlouhodobé projekty,“ doplňuje Vladimír Rybička.

Další pikantérií je, že Rick Estrin přijede s kapelou The Nightcats, jejíž šéfování převzal právě po Little Charliem Batym, který z ní před několika lety odešel. „Naším přáním je zdržet Little Charlieho Batyho v Šumperku do soboty a zorganizovat třeba alespoň na jednu píseň společný jam session bývalých dlouholetých spoluhráčů,“ doplňuje dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Kráska z Mexica

K dalším zajímavým jménům hlavních večerů patří například exotická mexická kytaristka a zpěvačka Tere Estrada, londýnská „pouliční“ skupina Heymoonshaker, která kombinuje kytaru a beatbox, Przytula & Kruk z Polska nebo Justin Lavash Duo z Velké Británie a ČR.

První den Blues Alive ve čtvrtek 14. listopadu nabídne blues ze zemí Visegrádské čtyřky. Posluchačům zahraje například naše Druhá tráva, Los Agentos z Polska, Mystery Gang z Maďarska a „mimo čtyřku“ americký kytarista a producent Steve Walsh.

Blues v žaláři

Blues na nejrůznější způsob bude slyšet v Šumperku nejen večer. V pátek odpoledne zahraje v Klášterním kostele slovenský Orchester Ivana Tomoviča, v sobotu proběhne v Domě kultury tematické odpoledne nazvané Blues není jen kytara a muzika nově ovládne H-Club.

Do časných ranních hodin pak potrvají jam sessions ve foyer Domu kultury a v Pivnici Holba.

Tradičně se stanou součástí Blues Alive koncerty v polském Chorzówě, ve věznici Mírov i satelitní klubová vystoupení po celé ČR.

Jednotlivé vstupenky i permanentka jsou stále v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk a lístky je možné také online rezervovat na bluesalive.cz; zde najdou zájemci přesný program, hudební ukázky i další informace.


Foto: archiv
Primátor amerického města New Orleans letos vyhlásil 30. duben Dnem Waltera Wolfmana Washingtona. Tento sedmdesátiletý bluesman zahraje v sobotu v Šumperku.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).