KULTURA

Do knihy o Sanatorce se vešlo osm set fotek

27. září 2017, 10:00, tyč
Šumperk - Sanatorka, jak se přezdívá budově bývalé šumperské plicní léčebny, stále poutá velkou pozornost veřejnosti. Vlastivědné muzeum v Šumperku proto vydalo v září knihu s názvem Šumperská Sanatorka – nadějí, posláním, láskou… pro tisíce duší.

Obsáhlá publikace mapuje slovem i obrazem historii Sanatorky od jejích počátků na konci 19. století, kdy vznikla jako luxusní vodoléčebné zařízení, přes éru, kdy byla jedním z hlavních center boje proti dětské tuberkulóze v Československu, až po neradostnou současnost.
Kniha, jejíž součástí je také DVD s filmy, dále přibližuje životní osudy několika osobností spjatých s léčebnou, a to nejen textem, ale i velkým množstvím obrazového materiálu. Publikace obsahuje více než osm set snímků.
Novinkovou knihu je možné zakoupit ve Vlastivědném muzeu v Šumperku nebo ve vybraných knihkupectvích.
Více než stoleté historii šumperské Sanatorky bude věnována také výstava v Muzeu Zábřeh, která se uskuteční od 18. října do 12. listopadu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.9.2017 10:11
Titulek: tedy...
Autor: aNONYM
42
Reagovat
Datum: 27.9.2017 10:42
Titulek: Re: tedy...
Autor: Tonda
55
Zakoupení sanatorky, zbourání a stavba nového areálu a pak provoz za účelem zisku. Podnikatelský záměr.
Předpoklad návratnosti investice: davy se do areálu pohrnou a předpokládá se, že budou vybavené stoupající kupní silou. Šumperské čapí hnízdo.
Reagovat
Datum: 27.9.2017 17:34
Titulek: Re: tedy...
Autor: aNONYM
39
O tom ta kniha ale není, souhu.
Reagovat
Datum: 28.9.2017 00:43
Titulek: Sanatorium s anglickým parkem, sochami a jezírkem
Autor: Lisca
48
Místo kde bylo přes 1000 dětí zachráněno před nebezpečnou nemocí.

Tuberkulóza byla na počátku minulého století jednou z nejrozšířenějších chorob chudého obyvatelstva. Až do padesátých let na ni nebyly žádné účinné léky. Pokud ale člověk zesílel a plíce utužoval v čistém prostředí, měl šanci tuto smrtelnou chorobu porazit.

Před sto lety byla léčba tuberkulózy založena na myšlence, že nemocný musí dobře jíst i pít, hodně odpočívat, ale také se aktivně hýbat. Proto byl od počátku budován také rozlehlý park. Proto ze sanatoria vedly cesty lemované lavičkami.

Od začátku 90. let je objekt prázdný. V roce 1995 jej získala šumperská nemocnice jako součást privatizovaného majetku.

Poté se areálu „zmocnilo“ nové vedení čerstvě zprivatizované šumperské nemocnice a tím začal jeho zánik. Neschopnost (nebo možná naopak všehoschopnost) těchto lidí a jejich chorobná spekulativní touha po zisku „Sanatorku“ definitivně pohřbí.
(chamtivý Polach)

https://majovyhonzik.wordpress.com/2016/12/29/sumperk-sanatorium-zalostny-stav-sanatorky/
Reagovat
Datum: 28.9.2017 10:49
Titulek: Do knihy o Sanatorce se vešlo osm set fotek
Autor: mimozemšťané
46
To není chyba dnešního majitele p. Polacha,ale chamtivost a záměrnoá netečnost těch ,kteří šumperskou nemocnici privatizovali a schválně nechali objekt zdevastovat,protože měli s celým pozemkem jiný záměr. Přitom tam byla podmínka, že celý objekt bude nejmíň 10 let v provozu pro zdravotnictví po privatizaci.Najděte si příslušné informace!
Reagovat
Datum: 4.10.2017 19:34
Titulek: Re: Co se udělalo
Autor: pozemšťan
58
Však uvidíme, co s tím Polach udělá. Od roku 2014, kdy se dostala mezi občany informace, že se mění majitel, se s tím zatím zásadně nepohnulo.
Reagovat
Datum: 21.11.2017 18:38
Titulek: Re: Co se udělalo
Autor: zemšťan
35
Jojo, neudělal nic ani Agel, ani Polach. Na začátku roku vytroubili po celé republice, co budou dělat, neděje se ale nic, asi nejsou finance.
Jen správce špitálu těží dřevo na topení z okolního parku...
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).