KULTURA

Do knihy o Sanatorce se vešlo osm set fotek

27. září 2017, 10:00, tyč
Šumperk - Sanatorka, jak se přezdívá budově bývalé šumperské plicní léčebny, stále poutá velkou pozornost veřejnosti. Vlastivědné muzeum v Šumperku proto vydalo v září knihu s názvem Šumperská Sanatorka – nadějí, posláním, láskou… pro tisíce duší.

Obsáhlá publikace mapuje slovem i obrazem historii Sanatorky od jejích počátků na konci 19. století, kdy vznikla jako luxusní vodoléčebné zařízení, přes éru, kdy byla jedním z hlavních center boje proti dětské tuberkulóze v Československu, až po neradostnou současnost.
Kniha, jejíž součástí je také DVD s filmy, dále přibližuje životní osudy několika osobností spjatých s léčebnou, a to nejen textem, ale i velkým množstvím obrazového materiálu. Publikace obsahuje více než osm set snímků.
Novinkovou knihu je možné zakoupit ve Vlastivědném muzeu v Šumperku nebo ve vybraných knihkupectvích.
Více než stoleté historii šumperské Sanatorky bude věnována také výstava v Muzeu Zábřeh, která se uskuteční od 18. října do 12. listopadu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.9.2017 10:11
Titulek: tedy...
Autor: aNONYM
15
Reagovat
Datum: 27.9.2017 10:42
Titulek: Re: tedy...
Autor: Tonda
42
Zakoupení sanatorky, zbourání a stavba nového areálu a pak provoz za účelem zisku. Podnikatelský záměr.
Předpoklad návratnosti investice: davy se do areálu pohrnou a předpokládá se, že budou vybavené stoupající kupní silou. Šumperské čapí hnízdo.
Reagovat
Datum: 27.9.2017 17:34
Titulek: Re: tedy...
Autor: aNONYM
29
O tom ta kniha ale není, souhu.
Reagovat
Datum: 28.9.2017 00:43
Titulek: Sanatorium s anglickým parkem, sochami a jezírkem
Autor: Lisca
28
Místo kde bylo přes 1000 dětí zachráněno před nebezpečnou nemocí.

Tuberkulóza byla na počátku minulého století jednou z nejrozšířenějších chorob chudého obyvatelstva. Až do padesátých let na ni nebyly žádné účinné léky. Pokud ale člověk zesílel a plíce utužoval v čistém prostředí, měl šanci tuto smrtelnou chorobu porazit.

Před sto lety byla léčba tuberkulózy založena na myšlence, že nemocný musí dobře jíst i pít, hodně odpočívat, ale také se aktivně hýbat. Proto byl od počátku budován také rozlehlý park. Proto ze sanatoria vedly cesty lemované lavičkami.

Od začátku 90. let je objekt prázdný. V roce 1995 jej získala šumperská nemocnice jako součást privatizovaného majetku.

Poté se areálu „zmocnilo“ nové vedení čerstvě zprivatizované šumperské nemocnice a tím začal jeho zánik. Neschopnost (nebo možná naopak všehoschopnost) těchto lidí a jejich chorobná spekulativní touha po zisku „Sanatorku“ definitivně pohřbí.
(chamtivý Polach)

https://majovyhonzik.wordpress.com/2016/12/29/sumperk-sanatorium-zalostny-stav-sanatorky/
Reagovat
Datum: 28.9.2017 10:49
Titulek: Do knihy o Sanatorce se vešlo osm set fotek
Autor: mimozemšťané
34
To není chyba dnešního majitele p. Polacha,ale chamtivost a záměrnoá netečnost těch ,kteří šumperskou nemocnici privatizovali a schválně nechali objekt zdevastovat,protože měli s celým pozemkem jiný záměr. Přitom tam byla podmínka, že celý objekt bude nejmíň 10 let v provozu pro zdravotnictví po privatizaci.Najděte si příslušné informace!
Reagovat
Datum: 4.10.2017 19:34
Titulek: Re: Co se udělalo
Autor: pozemšťan
25
Však uvidíme, co s tím Polach udělá. Od roku 2014, kdy se dostala mezi občany informace, že se mění majitel, se s tím zatím zásadně nepohnulo.
Reagovat
Datum: 21.11.2017 18:38
Titulek: Re: Co se udělalo
Autor: zemšťan
12
Jojo, neudělal nic ani Agel, ani Polach. Na začátku roku vytroubili po celé republice, co budou dělat, neděje se ale nic, asi nejsou finance.
Jen správce špitálu těží dřevo na topení z okolního parku...
Reagovat