ZPRÁVY

Do Jeseníků míří elitní armádní týmy

23. ledna 2013, 00:00, ar
Okres – Už příští týden odstartuje v Jeseníkách další ročník armádního závodu Winter Survival. Tradiční soutěž vojenských týmů z celé Evropy slibuje dramatický průběh. Armády okolních států totiž do boje vyslaly své nejlepší jednotky, které se pokusí přetrhnout dlouhou šňůru vítězství českých vojáků.

„Soutěž tříčlenných družstev v podstatě simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Od závodníků vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností stejně jako týmovou spolupráci,“ uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera. Letos se do soutěže přihlásili například armádní specialisté z Německa, Slovenska, Polska nebo z Rakouska. Českou republiku budou reprezentovat vojáci ze společných sil, sil podpory, vojenské policie a škol.

Na desítky závodníků čeká například noc strávená na sněhu pod širákem, slaňování, cvičná záchrana zraněného druha nebo obávaný mnohakilometrový přesun v horském terénu. „Závod je výběrový, nemůže přijet nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití nebo práce s mapou. Představuje vyvrcholení výcviku vojenských útvarů, ověření kvalit špiček, které pak přenášejí své zkušenosti zpět k jednotkám. Disciplíny jsou rok od roku důmyslnější, závod během let získal ohromné renomé,“ dodává Pazdera.

Winter Survival odstartuje 28. ledna na Ovčárně a skončí 1. února. Minulý a předminulý ročník vyhráli reprezentanti České armády. Mezi největší rivaly letos patří Poláci a Rakušané. V minulosti okusili ledový dech Jeseníků také vojáci ze Spojených států nebo elitní horští myslivci z Bavorska.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).