ZPRÁVY

Do Jeseníků míří elitní armádní týmy

23. ledna 2013, 00:00, ar
Okres – Už příští týden odstartuje v Jeseníkách další ročník armádního závodu Winter Survival. Tradiční soutěž vojenských týmů z celé Evropy slibuje dramatický průběh. Armády okolních států totiž do boje vyslaly své nejlepší jednotky, které se pokusí přetrhnout dlouhou šňůru vítězství českých vojáků.

„Soutěž tříčlenných družstev v podstatě simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Od závodníků vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností stejně jako týmovou spolupráci,“ uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera. Letos se do soutěže přihlásili například armádní specialisté z Německa, Slovenska, Polska nebo z Rakouska. Českou republiku budou reprezentovat vojáci ze společných sil, sil podpory, vojenské policie a škol.

Na desítky závodníků čeká například noc strávená na sněhu pod širákem, slaňování, cvičná záchrana zraněného druha nebo obávaný mnohakilometrový přesun v horském terénu. „Závod je výběrový, nemůže přijet nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití nebo práce s mapou. Představuje vyvrcholení výcviku vojenských útvarů, ověření kvalit špiček, které pak přenášejí své zkušenosti zpět k jednotkám. Disciplíny jsou rok od roku důmyslnější, závod během let získal ohromné renomé,“ dodává Pazdera.

Winter Survival odstartuje 28. ledna na Ovčárně a skončí 1. února. Minulý a předminulý ročník vyhráli reprezentanti České armády. Mezi největší rivaly letos patří Poláci a Rakušané. V minulosti okusili ledový dech Jeseníků také vojáci ze Spojených států nebo elitní horští myslivci z Bavorska.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.