KULTURA

Dny evropského dědicví v Šumperku

1. září 2011, 07:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, sumperk.cz
Dny evropského dědicví v Šumperku Šumperk - Druhou zářijovou sobotu začínají tradiční Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days), které každoročně pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Při této příležitosti se mnoho památkových objektů, včetně těch, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, otevře široké veřejnosti. Brány památek a muzeí přivítají první návštěvníky v sobotu 10. září od 9 hodin.


V Šumperku bude možné navštívit kostel Zvěstování Panny Marie, kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Barbory, bývalý žerotínský zámek, Geschaderův dům s expozicí Čarodějnické procesy, všechny výstavy a expozice Vlastivědného muzea a také Státní okresní archiv Šumperk, kde bude k vidění výstava o významném šumperském archiváři Franzi Harrerovi. Nově bude pro návštěvníky EHD otevřeno Muzeum silnic ve Vikýřovicích

„Již v pátek 9. září v 17 hodin se ve Vlastivědném muzeu v Šumperku uskuteční vernisáž výstav "Starý Šumperk" a "100 let šumperské radnice". Zástupci města Šumperka, VM v Šumperku, nakladatelství Veduta a fotograf Josef Pavlíček pokřtí zbrusu novou knihu "Šumperk ve fotografiích Josefa Pavlíčka". Knihu bude možné zakoupit na křtu nebo v RMIC a na stanovišti průvodců na radnici,“ řekl referent oddělení kultury a vnějších vztahů Bohuslav Vondruška.
 


“V letošním roce si při příležitosti EHD připomeneme 100. výročí slavnostního otevření nové radnice v Šumperku, které se uskutečnilo 9. září 1911. Od devíti hodin ráno můžou návštěvníci vystoupat na radniční věž nebo si projít radnici s průvodcem a nahlédnout třeba do kanceláře starosty. V 10 hodin zahájí slavnostní fanfáry žesťového tria The Flash Brass vernisáž výstavy "100. výročí radnice v Šumperku", která bude instalována v 1. patře radnice,“ doplnil informace Vondruška a dodal, že na vernisáži bude pokřtěna výroční pamětní medaile, jež nese stejné jméno jako výstava, a rovněž bude pro návštěvníky radnice k otisknutí připraveno pamětní razítko. V duchu historie šumperské radnice se povede i přednáška historika Drahomíra Polácha v 11 a 14 hodin v obřadní síni. Od 15 hodin začne koncert Komorního smyčcového orchestru ZUŠ Šumperk v nedalekém klášterním kostele.

Na 10. září vychází i další zajímavé výročí - 140 let od zahájení osobní dopravy oslaví železniční trať Zábřeh na Moravě - Sobotín. Připraven je bohatý doprovodný program v žst. Šumperk a Sobotín a především jízdy historickými parními a motorovými vlaky. Více info na www.cd.cz v sekci Tipy na výlet.

„Dny evropského dědictví budou pokračovat i v neděli, kdy se otevře Židovský hřbitov (první budova po pravé straně při příjezdu do Šumperka od Bludova). Prohlídky doplní odborný komentář Gerharda Wanitschka a Drahomíra Polácha. Po dobu trvání EHD se vstupné ve všech památkách a expozicích nevybírá,“
řekl na závěr Vondruška.
 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).