KULTURA

Dny evropského dědictví v Zábřehu

6. září 2011, 22:36, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Zábřeh - Prohlídku části nepřístupných interiérů zábřežského hradu v letošním roce premiérově nabídnou Dny evropského dědictví v Mikroregionu Zábřežsko. Tradiční akce pro milovníky historie se bude konat v sobotu 10. a v neděli 11. září.

"Poprvé v historii bude pro veřejnost zpřístupněna část interiéru hradu, kterou je nově opravené renesanční kamenné schodiště vedoucí do prvního patra brány hradu. Doufám, že se v příštích letech podaří zpřístupnit například zámecké sklepy,"
řekl starosta Zábřehu František John. Zábřežský hrad je stavebně spojen s budovou zámku, ve které sídlí městský úřad. Samotná brána patří městu, nádvoří hradu, na které bude moci veřejnost také zavítat, je součástí areálu společnosti Talorm.

Hradní schodiště není jediným lákadlem, které na návštěvníky Dnů evropského dědictví čeká. "Po několika letech bude v rámci této akce otevřen kostel svaté Barbory. Návštěvníci se budou moci seznámit s průběhem jeho rekonstrukce. Letos se premiérově uskuteční také společné zahájení Dnů evropského dědictví v Mikroregionu Zábřežsko. Bude se konat v pátek 9. září v 17 hodin v zábřežském muzeu při příležitosti vernisáže výstavy věnované působení českých jezuitů v Mexiku," řekl lokální garant Dnů evropského dědictví v Mikroregionu Zábřežsko Petr Krňávek.
 
V letošním roce bude do Dnů evropského dědictví zapojeno dvanáct památek v Zábřehu a okolí. Kostel svatého Bartoloměje s Farním muzeem, kostel svaté Barbory, zábřežský hrad a zámek, kostel církve Československé husitské u bývalých kasáren, Šubrtova kaple při cestě ze Zábřehu do Nemile a renesanční hrobka rodu Bukůvků v Postřelmově budou otevřeny v sobotu 10. září od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin a v neděli 11. září od 10 do 12 hodin.

Zábřežské muzeum v Domě Pod Podloubím bude přístupno jen v sobotu od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Naopak déle než ostatní památky bude otevřen zámek na Skaličce. Návštěvníci do jeho prostor budou moci zavítat v sobotu od 10 do 22 hodin a v neděli od 10 do 19 hodin mimo polední pauzy mezi 12. a 14. hodinou. Správci renesanční tvrze v Nemili přivítají návštěvníky v sobotu od 10 do 17 a v neděli od 10 do 15 hodin.

Kašna a morový sloup na Masarykově náměstí jsou přístupny volně.

Letošní Dny evropského dědictví budou bohaté i na doprovodné akce. "V sobotu se od 10 hodin na hřišti v Nemili uskuteční první ročník Nemilských trhů. Majitelé zámku na Skaličce zase v tentýž den v 21 hodin zvou na vernisáž výstavy kreseb Aleše Kauera. A třetí doprovodnou akcí jsou jízdy historických vlaků mezi Zábřehem a Sobotínem, které jsou oslavou 140 let provozu na této trati," řekl Krňávek. V zábřežském muzeu bude v sobotu k výročí trati otevřena krátkodobá výstavka.
Na každé památce budou k dispozici speciální razítka. Kdo nasbírá otisky razítek z více než poloviny památek otevřených v Zábřehu, Nemili nebo Postřelmově, obdrží ve věži kostela svatého Bartoloměje pamětní list.

Ke Dnům evropského dědictví na Zábřežsku byly spuštěny nové webové stránky. Na adrese http://ehdzabreh.wz.cz najdou lidé kompletní informace nejen o otevíracích dobách na jednotlivých památkách, ale také o jejich historii a doprovodných akcích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.